Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:00

Kulturalna uczta na Żoliborzu - weekendowe wydarzenia, których nie można przegapić!

Co ciekawego dzieje się na Żoliborzu? Zbliżają się wydarzenia kulturalne, które mogą zaciekawić miłośników muzyki czy kina. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jakie wydarzenia na Żoliborzu zapowiadane są na weekend.

JĘDRZEJEWSKA/MEŁECH

Zapowiadany koncert to połączenie elektroniki z brzmieniami akustycznymi klarnetu, mini pianina, melodihornu.

Piotr Mełech to muzyk, klarnecista i improwizator-kompozytor odwołujący się zarówno do jazzowej tradycji, europejskiej awangardy czy szeroko pojętej muzyki etnicznej. Razem z Mełechem na scenie wystąpi Anna Jędrzejewska, kompozytorka, reżyserka i autorka projektów multimedialnych. „Jędrzejewska jest jedną z najbardziej synkretycznych polskich artystek, tworzy sztukę opartą na improwizacji i współczesnych zdobyczach sztuki europejskiej” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Kiedy? – Piątek, 24 lutego o godz. 20.00
Gdzie? – PanDymińska

KoOperacja & Kundle na Zoliborzu

W trakcie zapowiadanego koncertu na scenie wystąpi muzyczny mix z Warmii i Mazur. KoOperacja to zespół powstały ponad rok temu poprzez połączenie dwóch składów Reszelskiego Pulse Generation oraz Oleckich Kundli. Muzycy określają swoją twórczoś jako reggae z mocnymi tekstami.

Kundle z kolei to zespół z punkową energią. W opisie zapowiadającym wydarzenie czytamy: „Zerwane łańcuchy dyndają im na nastroszonych obrożach. Szczekają na każdą władzę. Szczą na kłamstwa rogi. Nie rzucają się na byle gnat. Nie dają się wyłapać. Merdają ogonami komu chcą. Wolność to jedyne ich logo. Dźwięki bez duszy to pęknięty dzwon. Słowa, które grzęzną w gardle do nikogo nie docierają. Zniewolona twórczość to iluminacja niczego. Rebelia potrzebuje PIEŚNI, a nie dyrygentów!!! Posłuchaj i odkryj w sobie Kundla. HAU”

Wstęp na kocnert kosztuje 25 złotych.

Kiedy? – Sobota, 25 lutego o godz. 19.30
Gdzie? – PraCoVnia Art-Club

Oprawcy i Kaci - spacer po Cmentarzu Wojskowym

Cmentarz Wojskowy na Powązkach to nie tylko miejsce
spoczynku zasłużonych Polaków. To tutaj spoczywają również dygnitarze komunistyczni,
oprawcy i kaci, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Uczestnicy
spaceru po Cmentarzu Wojskowym dowiedzą się m.in. gdzie spoczywa sędzia, który
wydawał wyroki śmierci, kat Urzędu Bezpieczeństwa, “nawrócona katoliczka”,
która upodobała sobie katowanie młodych chłopaków czy prokurator, który oskarżał
żołnierzy Armii Krajowej. Spacer będzie okraszony opowieściami i historiami
związanymi z postaciami, których groby będą odwiedzane. Spacer poprowadzi
przewodnik Warszawskiego Zaułka.

Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jak informuje organizator mile są widziane napiwki.

Kiedy? – Niedziela, 26 lutego o godz. 12.00
Gdzie? – zbiórka przed bramą Cmentarza Wojskowego, od strony parkingu

W GORSECIE: POKAZ PRZEDPREMIEROWY

Polski dystrybutor zapowiada ten film jako jedną z najgłośniejszych premier ostatnich miesięcy. W roli głównej zobaczymy Vicky Krieps. Aktorka wciela się w postać Sisi skandalistki, rewolucjonistki i najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki. „Opowiedziana z pazurem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o wolności” – czytamy w zapowiedzi.

Opis filmu: „Piękna i charyzmatyczna Sisi po ponad dwóch dekadach ma już serdecznie dość spiętego świata austriackiej monarchii, a reprezentowanie cesarstwa to ostatnia rzecz, na jaką ma ochotę. O wiele bardziej ekscytująca wydaje jej się dekadencja – wyrusza więc w wielką podróż po Europie, aby spotkać się z dawnymi przyjaciółmi (i rozniecić na nowo dawne fascynacje). Jednak dworskie obowiązki wzywają ją z powrotem, a jej próby uczynienia życia bardziej ekscytującym wywołują szok i zgorszenie. Czy Sisi wymyśli sposób na to, by mogła żyć tak, jak naprawdę chce?”

Bilety na pokaz przedpremierowy dostępne są w kasie kina.

Kiedy? – Kino Wisła
Gdzie? – Niedziela, 26 lutego o godz. 15.10

Muzyka u Elektronika: koncert Joao de Sousa

João de Sousa współpracował m.in. z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic czy Arielem Ramirezem. To urodzony w Portugalii, ale mieszkający i tworzący w Polsce wokalista, gitarzysta i kompozytor.

W swojej twórczości garściami czerpie z jazzu, muzyki alternatywnej i elektronicznej. Znaczący wpływ na twórczość mają jego luzofińskie korzenie.

Artysta w swoim dorobku ma trzy autorskie płyty. Jego piosenki znalazły się również na radiowej płycie "RAM Cafe vol. 7" oraz kilkukrotnie na kultowych albumach "Siesta" sygnowanych przez Marcina Kydryńskiego.

„W roku 2021 ukazał się najnowszy album artysty: „Furacão” [Huragan]. Furacão jest płytą, na której João de Sousa objawia lżejszą i bardziej roztańczoną część swej osobowości, nie rezygnując w żadnej mierze ze szczerości, która cechuje całą jego artystyczną twórczość” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Wstęp na wydarzenie jest płatny. Bilety w cenie 74 złotych dostępne są w kasie kina oraz na stronie bilety24.pl.

Kiedy? – Niedziela, 26 lutego o godz. 18.00
Gdzie? – Kino Elektronik


pandyminska-1

pandyminska-1

329068471_549183460486847_3374810037278826513_n

329068471_549183460486847_3374810037278826513_n

powazki

powazki

sousa

sousa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ