Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:42

Rowerowy Maj na Żoliborzu. Lista placówek, które biorą udział w akcji

Do końca stycznia placówki oświatowe mogły zgłaszać chęć uczestnictwa w rowerowej akcji. Udział w akcji wezmą żoliborskie podstawówki i przedszkola.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o akcji rowerowy maj,
- o tym, które szkoły i przedszkola na Żoliborzu wezmą udział w akcji.

Rowerowy Maj to akcja, której celem jest promowanie zdrowego trybu życia oraz wpływu transportu na środowisko. Sama akcja poza wymiarem edukacyjnym ma też element rywalizacji.

W całym przedsięwzięciu chodzi o to, by dojeżdżać do szkoły inaczej niż samochodem. Uczennice i uczniowie zgłoszonych szkół mogą więc docierać na lekcje rowerem, na wrotkach, rolkach czy hulajnogach. Każdy taki dojazd odbyty w maju zostaje zaliczony jako aktywna podróż. Za każdy przejazd uczennica i uczeń otrzymuje naklejki. Każdy wysiłek zostanie doceniony, a najaktywniejsze klasy i grupy szkolne i przedszkolne zdobędą nagrody ufundowane przez partnerów akcji.

Rowerowy maj z każdym rokiem ma coraz więcej chętnych

Kreślimy wizje „miasta 15-minutowego”, Warszawy wygodnie skomunikowanej i bez korków. Myślimy też o zdrowiu mieszkańców i mieszkanek stolicy, namawiamy ich do aktywności. Dla osiągnięcia tych ambitnych celów bardzo ważna jest praca „u podstaw”. Pokazanie dzieciom jak przyjemne i efektywne może być dojeżdżanie do szkół, a nawet przedszkoli na rowerach czy hulajnogach. Ta wiedza, te nawyki zostaną z nimi na całe życie – mówi wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

Jak informuje ratusz, z każdym rokiem rośnie liczba szkół i przedszkoli chętnych do udziału w akcji. W pierwszej stołecznej edycji udział wzięło 55 szkół, a w kolejnym na liście były już 83 szkoły. „2019 rok był przełomowy, ponieważ organizatorzy zaprosili do udziału także przedszkola. Do Rowerowego Maja zgłosiło się wtedy aż 249 szkół podstawowych i przedszkoli. W 2020 i 2021 roku z powodu pandemii Rowerowy Maj się nie odbył. Natomiast w 2022 do akcji zgłosiło się aż 340 placówek” – wylicza ratusz.

Tegoroczna edycja jest rekordowa, ponieważ do kampanii zarejestrowało się 441 placówek. Najwięcej zgłoszeń – ponad 40 – napłynęło z Bielan i Mokotowa. Tuż za nimi są Targówek i Wola. Z Żoliborza wpłynęło łącznie 16 zgłoszeń – 5 z podstawówek a 11 z przedszkoli.

Lista żoliborskich podstawówek, które biorą udział w akcji

 • Szkoła Podstawowa nr 391 im. Macieja Aleksego Dawidowskiego ps. "Alek"
 • Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy
 • Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego
 • Szkoła Podstawowa nr 396
 • Szkoła Podstawowa nr 392 im. Jana Bytnara ps. "Rudy"

Lista żoliborskich przedszkoli, które biorą udział w akcji

 • Przedszkole nr 361
 • Przedszkole nr 109 "Ludeczkowo"
 • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 288
 • Przedszkole nr 433
 • Przedszkole nr 87
 • Przedszkole nr 131
 • Przedszkole nr 130 im. Marii Kownackiej
 • Przedszkole nr 446
 • Przedszkole Integracyjne nr 247
 • Przedszkole nr 96
 • Przedszkole nr 132

Ponadto w ramach akcji, w kwietniu oraz w maju, w wybranych placówkach odbędą się warsztaty doszkalające w jeździe na rowerze. Z kolei w wybranych podstawówkach będą funkcjonować serwisy rowerowe.

„Dopełnieniem Rowerowego Maja będzie czerwcowy piknik. Uczestnicy – zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli – spotkają się, aby wspólnie świętować zakończenie kampanii. Przewidziane jest wręczenie pucharów – dla trzech najbardziej „zroweryzowanych” przedszkoli oraz dla najlepszych szkół w kategoriach „mała szkoła”, „średnia szkoła” i „duża szkoła”. Piknik będzie poprzedzony wspólnym przejazdem rowerowym ulicami Warszawy” – zapowiada ratusz.

Przeczytaj również: Co z korytarzem rowerowym do centrum?

„W Warszawie potrzebne są kolejne rowerowe korytarze transportowe przebiegającej przez ścisłe centrum zarówno na osiach wschód-zachód jak i północ-południe. Robimy właśnie kolejny ważny krok w tym kierunku. Na czwartkowej sesji radni przyznali 10 mln na projekt i budowę drogi dla rowerów w alei Solidarności oraz 6 mln na analogicznie zadanie dla ulicy gen. Andersa” – poinformował w pierwszy dzień wiosny Zarząd Dróg Miejskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h