Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:30

Jest zarządzenie prezydenta w sprawie Prochowni i oficjalna skarga mieszkańców

„Widzimy wiele innych błędów, ale sprawa Prochowni jest dla mieszkańców Żoliborza oraz Warszawy najbardziej istotnym elementem” – piszą autorzy skargi domagając się odwołania Magdaleny Młochowskiej, dyrektorki koordynatorki ds. zielonej Warszawy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o zarządzeniu prezydenta w sprawie Prochowni,
- o skardze, która została przekazana do prezydenta Warszawy.

W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie dzierżawy Prochowni Północnej. Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami zarządzenie zakłada możliwość dzierżawy nieruchomości na okres nie dłuższy niż 7 lat. Jest to więc przepustka dla Zarządu Zieleni Warszawy do ogłoszenia przetargu na Prochownie Północną.

Według wstępnych zapowiedzi ZZW Prochownia ma mieć wyłącznie przeznaczenie gastronomiczne co spotkało się ze sprzeciwem mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

Tymczasem do Ratusza wypłynęła skarga na Magdalenę Młochowską, dyrektorkę koordynatorkę ds. zielonej Warszawy. Jej autor podkreśla, że mimo wielu błędów sprawa Prochowni jest najbardziej istotnym elementem, wyliczając konkretne zarzuty. Pierwszy z nich to „skandaliczne przeprowadzone postępowanie konkursowe”, kolejny to próba oszustwa dotychczasowego dzierżawcy. W treści skargi czytamy, że Magdalena Młochowska miała zapewniać w trakcie rozmów z komitetem strajkowym, że doświadczenie i oferta będzie ważnym kryterium. W ocenie autora skargi najistotniejsza okazała się komercyjna cena. „Nie tylko oferta kulturalna nie spełniła oczekiwań mieszkańców, ale też nieruchomość do dzisiaj jest obciążona długami w wysokości 70 tysięcy złotych wobec miasta” – czytamy.

W świetle stawianych zarzutów autor skargi domaga się odwołania Magdaleny Młochowskiej ze stanowiska dyrektorki koordynatorki ds. zielonej Warszawy. Skarga została przekazana przez wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, który ma się do niej ustosunkować.

Zaniedbania nie tylko w Prochowni

Nie tylko spraw Prochowni sprawia, że autor skargi domaga się odwołania Magdaleny Młochowskiej z pełnionego stanowiska. W skardze czytamy, że: „Brak chęci działania na rzecz zieleni i mieszkańców Warszawy widać wyraźnie przez całą kadencję Pani Dyrektor. Obrazują to sprawy - m. in. bulwarów nad Wisłą, niekontrolowanej wycinki drzew w trakcie budowy trasy tramwajowej na Wilanów, opóźnień w dużych inwestycjach, np. na Polu Mokotowskim czy placu zabaw w parku Żeromskiego, osłabienie znaczenia Karty Praw Drzew, brak konkursu na Przystań Warszawa. Widzimy wiele innych błędy, ale sprawa Prochowni jest dla mieszkańców Żoliborza oraz Warszawy najbardziej istotnym elementem.”

Jak przekazał stołeczny radny Marek Szolc z Nowej Lewicy trwają również analizy prawne sprawdzające możliwość złożenia zawiadomienia do prokuratury m.in. w sprawie bulwarów nad Wisłą. O szczegółach na razie trudno mówić. Wcześniej radny Marek Szolc złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z Prochownią, ale nie podjęto żadnych czynności w tej sprawie.

Przeczytaj również: Prochownia bez kultury na życzenie dzielnicy?

Przez 10 lat, bo tyle lat prowadziła Prochownię Marianna Zjawińska, w parku Żeromskiego tętniło życie, głównie za sprawą organizowanych wydarzeń kulturalnych. Wówczas lokal miał przeznaczenie kulturalno-gastronomiczne. Teraz, w odpowiedzi na petycję mieszkańców, którzy apelowali by Prochownia wróciła do Marianny Zjawińskiej, Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy poinformowała, że trwają przygotowania na dzierżawę Prochowni na 7 lat, „z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gastronomicznej”.

skarga
skarga

odpowiedz-przewodniczacego
odpowiedz-przewodniczacego

odpowiedz-przewodniczacego-1
odpowiedz-przewodniczacego-1

skarga-1
skarga-1

prochownia
prochownia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h