Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 13:13

Żoliborski Chór Kameralny, zespół TheTonacja i soliści Filharmonii Narodowej zagrali w Kinie Elektronik

W niedzielę 5 lutego mieszkańcy Żoliborza wysłuchali koncertu muzyki klasycznej i filmowej. Na scenie wystąpił Żoliborski Chór Kameralny, zespół instrumentalny TheTonacja oraz soliści Filharmonii Narodowej. To wydarzenie inaugurujące obchody 100. rocznicy urodzin Aliny Janowskiej.

Z okazji ogłoszenia przez Dzielnicę Żoliborz 2023 rokiem Aliny Janowskiej, ten rok będzie obfitował w obchody upamiętniające setną rocznicę urodzin wybitnej żoliborzanki. Pierwszym z takich wydarzeń był koncert w Kinie Elektronik, łączący muzykę klasyczną i film - Alina Janowska była bowiem aktorką uwielbiającą muzykę klasyczną.

Kilka zespołów stworzyło piękną całość

Wydarzenie było podzielone na dwie części - najpierw dziesięcioosobowy Żoliborski Chór Kameralny, przy akompaniamencie pozytywu, wykonał utwory muzyki filmowej z projektu „Adiemus", współczesnego kompozytora Karla Jenkinsa. W drugiej części włączyli się także soliści Filharmonii Narodowej: Marta Czarkowska (sopran), Anna Fijałkowska (alt), Andrzej Marusiak (tenor) i Krzysztof Chalimoniuk (bas-baryton). Muzykę wygrywał zespół TheTonacja (kwintet smyczkowy i pozytyw). Wszyscy razem, pod kierownictwem dyrygenta Daniela Synowca, wykonali Missa Brevis B-dur KV 275 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jak zdradził nam dyrygent Daniel Synowiec, choć chór przygotowywał się do występu od września, wspólne próby były jedynie 3. Co w takim razie jest kluczem do sukcesu, aby stworzyć takie wydarzenie i połączyć kilka grup w całość? - Trzeba po prostu szukać i znajdować pasjonatów, ludzi, którzy kochają to robić i poświęcili temu swoje życie. Potem droga jest już prosta - wyjaśnił.

Koncert był też okazją do spotkań starych znajomych, o czym opowiedziała nam Joanna Gręziak, grająca na skrzypcach w zespole TheTonacja: - Z dyrygentem Danielem Synowcem znam się wiele lat i wiem, że jest to świetny muzyk i dyrygent. Chóru Żoliborskiego wcześniej nie znaliśmy, ale także okazało się, że mamy tam kilku znajomych. Dzięki temu współpraca przebiegła bardzo sprawnie. Dodatkowo, połowa składu Żoliborskiego Chóru Kameralnego, śpiewała razem już jako studenci i członkowie Chóru Uniwersytetu Warszawskiego 25 lat temu.

Wydarzenie od mieszkańców dla mieszkańców

Koncert zainicjowany przez mieszkańców i w ich wykonaniu, a dodatkowo kierowany do żoliborzan, jest idealnym przykładem zaangażowania lokalnej społeczności Żoliborza. - Wszystko przebiegło sprawnie, bez żadnych problemów. Najbardziej cieszę się z liczby widzów. Zapełniliśmy prawie 400-osobową salę w Kinie Elektronik - mówiła Maria Janiak, inicjatorka koncertu i jedna z osób tworzących Żoliborski Chór Kameralny.

Koncert w Kinie Elektronik był w pełni otwarty dla publiczności. Wstęp był bezpłatny, a koszty artystyczne, techniczne i promocyjne zostały pokryte przez formalnego opiekuna inicjatywy sąsiedzkiej i organizatora koncertu - Fulltura – Stowarzyszenie Form Twórczych, w ramach upowszechniania rezultatów projektu Erasmus+ „Śpiewanie w chórze jako metoda nieformalnej edukacji międzypokoleniowej", w którym brał udział Żoliborski Chór Sąsiedzki.

Żoliborski Chór Kameralny ma plany na kolejne koncerty. Można do nich dołączyć

Maria Janiak opowiedziała nam także o przyszłych planach Chóru: - Teraz będziemy chwilę odpoczywać, ale po feriach będziemy ogłaszać się na grupie "Żoliborski Chór - inicjatywa sąsiedzka" na Facebooku. Szykujemy niespodziankę, coś bardziej współczesnego i na dużo większy skład.

Do Chóru może dołączyć każdy. - Zapraszamy osoby chcące śpiewać, jednak o składzie chóru na występy decyduje dyrygent. Sprawdza skalę głosu, czy czysto powtarza się dźwięki i ogólne predyspozycje do śpiewania. - zachęcała do zaangażowania się w lokalny chór Maria Janiak.

Rok Aliny Janowskiej. Kim była wybitna żoliborzanka?

Szeroka publiczność pamięta Alinę Janowską jako aktorkę teatralną, filmową i serialową. Żoliborzanie dodatkowo jako osobę bardzo aktywną społecznie. Zainicjowała m.in. powołanie „Małej filharmonii", żoliborskiej orkiestry przy Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego przy ul. Krasińskiego.

Alina Janowska z Żoliborzem związana była przez wiele lat. W latach 1966-1980 należała do zespołu Teatru Komedia, a w 1975 roku zamieszkała z mężem Wojciechem Zabłockim w zaprojektowanej przez niego willi przy ul. Kaniowskiej. W 1990 roku z sukcesem kandydowała w wyborach samorządowych z listy ŻKO „Solidarność”.  Na jednej z pierwszych sesji została wybrana przewodniczącą Rady Gminy Warszawa-Żoliborz. Była bardzo zaangażowanym samorządowcem i lokalnym społecznikiem. Brała aktywny udział w pracach gminy.

Przeczytaj również: Alina Janowska. Uczestniczka powstania, aktorka, działaczka społeczna i radna Żoliborza

Talent muzyczny i aktorski odziedziczyła po rodzicach, choć tylko jedno z nich kształciło się w tym kierunku i miało w swoim dorobku występy na scenie. Marcelina z Rymkiewiczów mimo wyjątkowego głosu, wykształcenia muzycznego zdobytego w Petersburgu oraz występów w Teatrze Nowości zrezygnowała z kariery na rzecz rodziny. Jej serce zdobył Stanisław Janowski będący z wykształcenia inżynierem agronomi. Biegle władał kilkoma językami obcymi. Para doczekała się dwójki dzieci: Aliny i Witolda.

IMG-4335

IMG-4335

IMG-4333

IMG-4333

IMG_2293

IMG_2293

IMG_2270

IMG_2270

IMG_2282

IMG_2282

IMG_2283

IMG_2283

IMG_2269

IMG_2269

IMG_2280

IMG_2280

IMG_2274

IMG_2274

IMG_2306

IMG_2306

IMG_2324

IMG_2324

IMG_2347

IMG_2347


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 30°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h