Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 11:47
Reklama

Ruszyło głosowanie na Żoliborzankę Roku 2022

Od poniedziałku, 6 lutego trwa głosowanie na Żoliborzankę Roku 2022. Każdy może głosować na swoją faworytkę raz na dobę.

W tym artykule przeczytasz m.in:

  • o zasadach głosowania,
  • biogramy finalistek.

Plebiscyt na Żoliborzankę Roku 2022 wkracza w decydujący etap. Od poniedziałku, 6 lutego do piątku 17 lutego trwa głosowanie na Żoliborzankę Roku 2022.

To decydujący etap w ramach, którego zostanie wyłoniona Żoliborzanka Roku 2022. Decydujący głos należy do czytelniczek i czytelników Gazety Żoliborza. W otwartym głosowaniu wybieracie kandydatkę, która Waszym zdaniem zasługuje na wygraną.

Głosowanie na Żoliborzankę Roku 2022 ruszyło! Zagłosuj na swoją faworytkę

Formularz do głosowania wraz z krótką notą biograficzną każdej z finalistek plebiscytu znajduje się poniżej. Głosować może każdy, raz na 24 godziny. Kolejność finalistek jest alfabetyczna. Wyniki poznamy 28 lutego w czasie gali finałowej w restauracji Moonsfera – naszego partnera strategicznego.

Przedstawiamy krótką notę biograficzną każdej z finalistek.

  • Maria Janiak - współtwórczyni i liderka Owocowych Sadów Żoliborskich, inicjatywy sąsiedzkiej działającej na rzecz zachowania unikatowego charakteru parku, z drzewami sadowniczymi. Zintegrowała sąsiadów w sprawie zatrzymania wycinki jabłoni, grusz i śliw historycznych odmian. Dzięki projektowi z budżetu obywatelskiego jej autorstwa odbyła się pierwsza od kilkudziesięciu lat pielęgnacja ponad 200 starych drzew, a w parku posadzono ponad 50 młodych owocówek. Zorganizowała ponad 60 akcji angażujących dziesiątki sąsiadów, w tym m.in. cotygodniowe owocobrania, sadzenie krokusów, budowanie domów dla jeży, społeczne podlewanie nowych nasadzeń, wyplatanie koszyków na owoce z Janem Sajdakiem, warsztaty z okulizacji, pielęgnacji i oznaczania starych odmian drzew owocowych pod kier. Ryszarda Rawskiego, pomologa z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Założycielka Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego i Kameralnego. Zapewniła środki na działalność ŻChS w sezonie 2021/22, umożliwiła też udział w warsztatach wokalnych w Grecji i we Włoszech ponad 40 muzykującym amatorsko osobom. Zorganizowała m.in. koncert polsko-grecki w Forcie Sokolnickiego i galę muzyki klasycznej (Jenkis, Mozart) w kinie Elektronik.
  • Katarzyna Nowak - wiceprezeska stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, współtwórczyni inicjatywy O Tym Się Nie Mówi #OTSNM i współproducentka filmu dokumentalnego z 2022r. o tym samym tytule - o piekle Kobiet po skandalicznym pseudo wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.   W grudniu 2022r. wraz z nieformalną grupą Widzialna Ręka - Żoliborz współorganizowała świąteczną akcję pomocy materialnej dla seniorów z naszej Dzielnicy. Autorka i współautorka wielu petycji, Choćby tej w sprawie budowy kompleksu rekreacyjno – sportowego w miejscu starego biurowca i parkingów przy ul. Przasnyskiej 6b   Wierzy, że mądra, świadoma edukacja oparta na empatii to najlepsza odpowiedź na bolączki dzisiejszego świata. I w to, że powinniśmy dbać o jak najwięcej zieleni wokół nas, dosadzać kolejne drzewa i krzewy, bo te nie tylko uzdrawiają cały ekosystem, ale też ich obecność działa na nas kojąco i poprawia samopoczucie. Zarejestrowana w bazie dawców szpiku, uważa, że nie ma nic ważniejszego niż uratowanie życia jakiejś matki, czyjegoś ojca, dziecka, męża, partnerki.
  • Barbara Szałowska – mieszka na Żoliborzu blisko 60 lat, mimo ograniczeń (problem z poruszaniem się), jest bardzo aktywna w społeczności lokalnej Sadów Żoliborskich. Imponuje konkretem i obowiązkowością, zaangażowana i pomocna, i zawsze ma coś do zrobienia, pozytywnego. Większość sąsiadów kojarzy p. Basię z psem Rudym i z wózkiem na 3 kółkach, nazywanym przez nią wozem ekologicznym. Czego już nim nie transportowała... Worki z ziemią na Sady, kosze i sprzęt na owocobrania sąsiedzkie, sadzonki, owoce. Regularnie robi zakupy sąsiadce, rówieśniczce z bloku. Wyprowadza też codziennie jej psa Sorbeta. Znalazła mu u niej dom po przedwczesnej śmierci pierwotnej opiekunki Sorbeta z tego samego bloku, na początku pandemii. P. Basia stawała na głowie, żeby pies nie trafił do schroniska, a wcześniej pomagała jego pierwszej opiekunce w wyjściu na życiową prostą, znalazła jej pracę i wspierała finansowo w kryzysowych momentach. Była rownież bohaterką w ratowaniu kota z Mariupola, zaginionego na Żoliborzu w maju 2022. Po odnalezieniu Persika, kota zagadki, bez wahania zgodziła się dać mu dom na dłuższy czas, do przyjazdu i odbioru przez ukraińskich opiekunów, którzy kilka miesięcy wcześniej wyemigrowali już do Szkocji. Zna się świetnie na ogrodnictwie.  Efektów jej pracy jest wiele, m.in. słynny w mediach społecznościowych "klomb kwiatowy p. Basi" w parku Sady Żoliborskie. Sama przekopywała i uczyła młodszych jak to robić. Sadziła, pieliła, robiła ogrodzenie. Dzieli się wiedzą i praktyką. Codziennie dostarcza orzechy wiewiórkom!
  • Katarzyna Zielińska - założycielka i koordynatorka nieformalnej grupy pomocy sąsiedzkiej Widzialna ręka – Warszawa Żoliborz powstałej 13 marca 2020 r. Grupa powstała na początku pandemii i skupia się na pomocy lokalnej Seniorom i Seniorkom, w działania grupy zaangażowanych jest wielu mieszkańców dzielnicy. Co roku dzięki zaangażowaniu wielu mieszkanek i mieszkańców i ich wkładów rzeczowych widzialna ręka robi paczki świąteczne dla osób starszych, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. W 2022 r: - Katarzyna Zielińska poprowadziła na Żoliborzu szkolenia dla bliskich osób z zaburzeniami psychicznymi – działanie to cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkanek i mieszkańców, pokazało ich potrzeby i konieczność utworzenia grupy wsparcia dla bliskich (grupa rusza w lutym tego roku ) - utworzyła również grupę wsparcia dla bliskich osób w spektrum autyzmu – miejsce  którego brakowało w naszej dzielnicy, a które jest dużą pomocą , daje możliwość dzielenia się swoimi problemami i doświadczeniami oraz uzyskanie wsparcia.
  • Marianna Zjawińska - „Widzimy się w Procho!” – i wszystko jasne. Założycielka i twórczyni kultowego lokalu-instytucji „Prochownia Żoliborz”, który tak ukochały żoliborzanki i żoliborzanie. Powiedzieć o niej restauratorka, to jakby nic nie powiedzieć. Umiejętnie łącząc rolę przedsiębiorczyni oraz animatorki kultury i społeczniczki organizowała setki nieodpłatnych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, w których chętnie i tłumnie uczestniczyli mieszkańcy i mieszkanki Żoliborza. Dzięki niej nawet wysoka kultura była „na wyciągnięcie ręki”, dostępna dla wszystkich. Kino pod chmurką, koncerty, spektakle teatralne, standupy, potańcówki, joga, warsztaty plastyczne, wystawy czy leżakowy relaks na trawie – tu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. To istny wulkan energii i zapału – nie ustawała w staraniach, by z roku na rok oferta „Prochowni Żoliborz” stawała się coraz ciekawsza i lepiej odpowiadała potrzebom mieszkańców naszej dzielnicy. Dołożyła swoją cegiełkę do promocji Żoliborza wśród Warszawianek i Warszawiaków. Zawsze zaangażowana w sprawy społeczne dbała o to, by przy wsparciu „Prochowni Żoliborz” organizowane były obchody ważnych rocznic, akcje charytatywne czy zbiórki np. dla Ukrainy. Dzięki niej i zespołowi, który stworzyła, przez blisko 10 lat mieliśmy swoje miejsce spotkań na mapie Żoliborza, które cechowała wspólnotowość, tolerancja i uważność. Dziś, jak prawdziwa fajterka, niestrudzenie walczy w naszym imieniu o powrót „Prochowni Żoliborz” – bo czuje puls Żoliborza.

Formularz do głosowania znajduje się poniżej. Żeby oddać głos należy zaznaczyć pod zdjęciem obok nazwiska swoją kandydatkę do tytułu Żoliborzanki Roku 2022 i potwierdzić swój wybór przyciskiem oddaj głos.

[totalpoll id="25663"]

Żoliborzanka Roku 2022 to plebiscyt, na który wpływ mają przede wszystkim mieszkanki i mieszkańcy Warszawy. Spośród nominowanych przez czytelniczki i czytelników Gazety Żoliborza kobiet, które zdaniem nominujących wyróżniają się swoimi działaniami, kapituła wybrała 5 finalistek. - Powiedzenie, że wybór był trudny, byłoby z gruntu fałszywe. Wybory tego typu są właściwie zupełnie niemożliwe. Bo czy da się porównać sadzenie drzew z karmieniem kotów? Walkę o dom kultury z remontem ulicy? Cóż zatem pozostaje? Wsłuchanie się w bicie swojego serca, które kapryśnie zabije mocniej słysząc daną historię i bohaterkę za nią stojącą - mówił po głosowaniu Maciej Stuhr, członek kapituły.

Kapituła wybrała finalistki

Członkinie i członkowie kapituły wybierali swoich 5 faworytek, przyznając każdej z nich punkty w skali od 5 do 1. Mateusz Durlik nie przyznawał punktów, prowadził zebranie kapituły.

Katarzyna Jaroszyńska - dziennikarka Dzień Dobry
TVN, konferansjerka,
prezenterka telewizyjna.

Magdalena Popławska -
aktorka teatralna, filmowa i serialowa, związana na stałe z Nowym Teatrem.

Monika Sobień-Górska -dziennikarka, scenarzystka, autorka pięciu książek z gatunku literatury faktu. Publikuje felietony w
"Zwierciadle" i "Claudii".

Aldona Machnowska - Góra - zastępczyni Prezydenta Warszawy. Nadzoruje obszar kultury, polityki lokalowej, rewitalizacji oraz spraw społecznych.

Justyna Glusman - autorka
publikacji nt. zielonych miast,
dyrektorka zarządzająca w Stowarzyszeniu Fala Renowacji,
miejska aktywistka.

Maciej Stuhr - aktor filmowy, serialowy i teatralny, reżyser, konferansjer i wykładowca akademicki.

Grzegorz Małecki - aktor
teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Na stałe związany z Teatrem Narodowym.

Mateusz Durlik - lokalny aktywista, prezes stowarzyszenia Żoliborz
Przyszłości, wydawca portali gazetazoliborza.pl, gazetawoli.pl, gazetabialoleki.pl i bielany.Info.


Patron honorowy:

Partnerzy strategiczni:

Partnerzy plebiscytu:

Obsługa prawna:

Przeczytaj również: Poznaliśmy Żoliborzankę Roku 2021


Etap 3. Wybór żoliborzanki Roku 2022

Etap 3. Wybór żoliborzanki Roku 2022

Etap 3_edited

Etap 3_edited

Etap 3_edited 1

Etap 3_edited 1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h