Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:40

Badanie wpływu hałasu z samolotów, więcej zieleni i morsowanie na Kępie zgłoszone w budżecie obywatelskim

Zakończył się etap zgłaszania pomysłów do budżetu obywatelskiego. Teraz urzędnicy będą oceniać pod względem formalnym i merytorycznym projekty mieszkanek i mieszkańców. Na Żoliborzu zgłoszono 84 projekty.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, ile projektów na Żoliborzu zgłoszono,
- jakie projekty zgłoszono,
- co zakłada realizacja najdroższego projektu.

Tydzień temu można było pomyśleć, że budżet obywatelski na Żoliborzu nie cieszy się zbytnią popularnością. Wówczas zgłoszonych projektów było 30, teraz jest ich ponad 80.

Mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza zmobilizowali się właściwie w ostatni dzień przyjmowania wniosków, czyli 25 stycznia. Do końca maja, urzędnicy będą oceniać projekty pod względem formalnym i merytorycznym. W tegorocznej edycji, mieszkanki i mieszkańcy Warszawy zgłosili łącznie 1734 projekty, z czego 194 to ogólnomiejskie.

Dzielnica, w której zgłoszono najwięcej projektów to Bielany. Nasi sąsiedzi i sąsiadki zgłosili łącznie 129 projektów. Drugą najbardziej aktywną dzielnicą był Mokotów, którego mieszkanki i mieszkańcy zgłosili 124 projekty, trzecią zaś Targówka ze 104 projektami. Najmniej aktywni byli z kolei mieszkańcy i mieszkanki Wilanowa zgłaszając 35 projektów, Wesołej 45 i Rembertowa 61.

Tradycyjnie mieszkanki i mieszkanki chcą nie tylko więcej zieleni, o czym pisaliśmy już tydzień temu, ale także chcą ją zrozumieć i poznać. Mają w tym pomóc spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych czy inwentaryzacja przyrodnicza Parku Kaskada przeprowadzona z udziałem mieszkańców.

Przeglądając zgłoszone projekty można odnieść wrażenie, że żoliborzanki i żoliborzanie chcą, aby dzielnica była nie tylko zielona, ale i bezpieczna. Jednym z projektów, który miałby się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa jest budowa wyniesionego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z aleją Wojska Polskiego z ulicą Kazietulskiego. Jeden z projektów przewiduje budowę przejścia dla pieszych w poprzek ulicy Broniewskiego a inny z kolei doświetlenie placu zabaw „Figle i Psoty” przy placu Grunwaldzkim.

Budżet obywatelski na 2024 rok. Spacer w koronie drzew, pomiar hałasu i upamiętnienie Jędrusik i Wajdy

W tegorocznej edycji pojawiły się również wyjątkowe pomysły. Jednym z nich jest z pewnością propozycja organizacji w żoliborskich podstawówkach zajęć z empatii prowadzonych przez filozofki i filozofów lub psycholożki i psychologów czy zakładający przeprowadzenie pomiarów i analizę hałasu lotniczego, generowanego przez samoloty z lotniska Babice na mieszkańców Żoliborza. Ciekawym pomysłem wydaję się być spacer w koronach drzew, a konkretnie zajęcia ze wspinaczki drzewnej pod okiem profesjonalnego arborysty.

Są też inicjatywy, przypominające o znanych i zasłużonych mieszkańcach Żoliborza. Jednym z nich jest stworzenie muralu na ścianie jednego z budynków przy ulicy Krasińskiego z wizerunkiem Kaliny Jędrusik, która mieszkała przy ulicy Kochowskiego. Zaproponowano również by na skwerze im. Andrzeja Wajdy znalazł się pomnik upamiętniający mistrza. - Andrzej Wajda to najbardziej utytułowany polski reżyser - legenda światowej kinematografii, laureat wielu nagród jak choćby Oscara, Złotego Niedźwiedzia, Złotej Palmy w Cannes, honorowy obywatel Warszawy. To także Żoliborzanin z wyboru, który spędził tu ponad 40 lat życia. Pomnik jemu poświęcony, blisko jego domu i na skwerze jego imienia będzie symbolicznym uhonorowaniem tego znakomitego artysty – uzasadnia autor projektu.

400 tys. na rewitalizację alei Wojska Polskiego

Po zgłoszonych projektach można odnieść wrażenie, że autorzy pomysłów dużą wagę przywiązują do kondycji psychicznej najmłodszych mieszkańców. W tegorocznym budżecie obywatelskim są projekty nie tylko oferujące pomoc psychologiczną, ale również prowadzenie szkoleń dla kadr placówek oświatowych z prewencji suicydalnej.

Widać również potrzebę nowości na Kępie Potockiej. Mieszkańcy chcą pogłębienia kanałku w celu morsowania, wykonania pomostu czy ustawienia mobilnej sauny. Inne projekty zakładają oczyszczenie wody w kanałku, wybudowanie wiaty i zorganizowanie Żoliborskiego Dnia Morsów.

Najdroższy zgłoszony pomysł wyceniono na 400 tys. złotych i zakłada rewitalizację dzielnicowego odcinka alei Wojska Polskiego od placu Inwalidów do Cytadeli.   Ze wszystkimi projektami można zapoznać się na stronie budżetu obywatelskiego. Urzędnicy do końca maja będą sprawdzać projekty pod kątem wszystkich wymagań jakie uwzględnia budżet obywatelski. Jeżeli dane pomysły będą je spełniać, zostaną zakwalifikowane do kolejnego etapu, którym będzie głosowanie. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli oddać głos na projekty od 15 do 30 czerwca, zaś wyniki poznamy w lipcu. Wybrane, zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2024 roku.

Przeczytaj również: Budżet obywatelski na Żoliborzu. Zajęcia z empatii i więcej zieleni. Jakie projekty zgłoszono do budżetu obywatelskiego?

– Nowa ścieżka rowerowa, doświetlenie przejścia dla pieszych, a może zajęcia jogi? Jeszcze tylko do najbliższej środy 25 stycznia można zgłaszać projekty do obecnej edycji budżetu obywatelskiego. To świetna okazja do uzupełnienia miejskich działań o własne pomysły – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ