Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:28

Kino Tęcza we wspomnieniach mieszkańców. Szykuje się wyjątkowy projekt

Kino Tęcza czeka gruntowny remont. W międzyczasie, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy chce opowiedzieć historię kina wspomnieniami mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o projekcie CKF im. Andrzeja Wajdy,
- o tym co będzie się działo w kinie w najbliższych miesiącach,

- jak zostanie zagospodarowane i wyposażone kino,
- co znajdzie się we foyer kina,
- w jaki sposób kino będzie nawiązało do historii.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zapowiada kolejny sezon letnich wydarzeń kulturalnych, które odbywały się na dziedzińcu kina Tęcza. Wówczas wydarzeniom towarzyszyły wyjątkowe wystawy. Minionego lata, letnie seanse uświetniła wystawa Andrzeja Pągowskiego przedstawiająca plakaty do filmów Andrzeja Wajdy. 

Teraz CKF im. Andrzeja Wajdy szykuje wyjątkową wystawę. Każdy kto ma wspomnienia związane z działającym kinem Tęcza ma szanse mieć własny wkład w wyjątkową wystawę.

Wszyscy, którzy pamiętają stare kino Tęcza, mogą podzielić się swoimi wspomnieniami z CKF-em. Można to zrobić do 10 marca, wysyłając je na adres mailowy [email protected]. Wybrane wspomnienia zostaną wykorzystane na jednej z wystaw, która zostanie otwarta na przełomie czerwca i lipca. Wystawa będzie dostępna również na platformie VOD Warszawa w wersji cyfrowej.

- W związku z prowadzoną modernizacją Kina Tęcza i planowaną wystawą „Siedem ujęć Tęczy” chcielibyśmy poznać Wasze wspomnienia związane z tym miejscem. Filmowe poranki z rodzicami, pierwsza wizyta w kinie, mniej lub bardziej udane randki, a może spotkania z ludźmi ze świata filmu i sztuki? Każda historia jest dla nas ciekawa. Opowiedzcie nam ją! Czekamy na Wasze maile. Fragmenty Waszych wspomnień – za Waszą zgodą – wykorzystamy na wystawie opowiadającej o historii kina Tęcza. Pokażemy ją latem w wersji plenerowej na dziedzińcu, a w wersji cyfrowej – na platformie VOD Warszawa – przekazała Iza Wyciszkiewicz, koordynatorka projektu.

Co dalej z kinem Tęcza?

CKF im. Andrzeja Wajdy, wyłoniło w przetargu wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina. Spośród siedmiu ofert, które wpłynęły w odpowiedzi na postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, najwięcej punktów zdobyła oferta firmy „Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C.” z Suchej Beskidzkiej.

- Kino Tęcza będzie także miejscem kameralnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – w funkcjonalnym foyer oraz latem na dziedzińcu będą odbywały się wystawy, koncerty, spotkania z ciekawymi gośćmi, warsztaty i zajęcia edukacyjne dla szkół oraz rodzin. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał program wydarzeń w kinie Tęcza oraz na jakie potrzeby będzie odpowiadał, będą współdecydować mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza. Pod koniec prac budowlanych planujemy cykl konsultacji społecznych dotyczących programowanego repertuaru i wydarzeń artystycznych. Nie wyobrażam sobie rozwoju tego miejsca bez udziału jego publiczności w tym procesie – podkreśla Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF.

Kino Tęcza po ukończeniu wszystkich prac ma stać się w pełni nowoczesnym i cyfrowym kinem z salą na około 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Nowoczesność będzie przenikała się z tradycją. W Tęczy nadal będzie można obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm.

Kino Tęcza i jego zielone oblicze

Wykorzystywany przez dwa ostatnie sezony letnie dziedziniec również przejdzie gruntowną metamorfozę. Przede wszystkim przestrzeń zyska nową zieleń, co ma stanowić nawiązanie do podwórek w koloniach WSM przy ulicy Suzina.

Rośliny znajdą się również wewnątrz kina – we foyer. Co więcej, rozstrzygnięty właśnie przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową przewiduje sprawdzenie pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym wykorzystania odnawialnych źródeł energii i technologii oszczędzających wodę oraz wykorzystujących deszczówkę w toaletach. 

Przeczytaj równieź: Kino Tęcza miejscem kultury filmowej. W legendarnym miejscu wraca życie

Joanna Rożen-Wojciechowska: Pierwotnie w statucie CKF zostało zapisane, że ma ono propagować ambitną kinematografię. Dziś kinematografia i cała branża sektorów kreatywnych łączy się z nowymi mediami i sztuką cyfrową. W zespole CKF pracują ekspertki i eksperci o odpowiednich kompetencjach w zakresie mediów i kultury cyfrowej. Wielu naszych pracowników pracowało wcześniej w mediach i w produkcji lub dystrybucji filmowej. Jesteśmy w stanie zaproponować dobre rozwiązania online, dlatego zaproponowaliśmy ratuszowi skorzystanie z naszych zasobów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h