Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:16

Otwarcie nowej szkoły na Żoliborzu i przyjęcie uczniów z Ukrainy. Dzielnica podsumowuje miniony rok w oświacie

Szkoły na Żoliborzu musiały w minionym roku sprostać nieoczekiwanym wyzwaniom. Dyrektorzy szkół średnich w wyniku kumulacji roczników musieli przygotować dodatkowe miejsca. Przybyło również sporo nowych uczniów z Ukrainy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym z jakimi wyzwaniami musiała się mierzyć żoliborska oświata,
- ilu uczniów podstawówek i szkół średnich rozpoczęło naukę w roku szkolnym 2022/2023,

- ile dzieci z Ukrainy trafiło do żoliborskich placówek,
- ile dodatkowych klas utworzono w związku z napływem dzieci z Ukrainy,
- o pomocy udzielonej ukraińskim dzieciom.

W 2022 roku oficjalnie otwarto szkołę przy ulicy Anny German, w której od września uczy się 620 dzieci w 24 klasach. W szkole w systemie jednozmianowym może pomieścić się łącznie 775 dzieci oraz jeden oddział przedszkolny.

W nowej placówce mieści się również przedszkole, w którym edukację rozpoczęło 150 przedszkolaków.

- Pierwszy kwartał 2022 roku okazał się dla nas wyjątkowo pracowity. W styczniu dopełnialiśmy ostatnie formalności związane z przygotowaniem szkoły przy ul. Anny German na przyjęcie pierwszych uczniów, którzy naukę zaczynali w nowej szkole zaraz po feriach zimowych, a dosłownie dwa tygodnie później musieliśmy przeorganizować nasze zaplanowane działania tak, aby zapewnić możliwość nauki dla przybywających z objętej wojną dzieci z Ukrainy – mówi Renata Kozłowska, zastępczyni burmistrza Żoliborza.  

Uczniowie i uczennice z Ukrainy trafili do szkoły na Żoliborzu

Do żoliborskich szkół trafiło 390 dzieci i młodzieży z Ukrainy w wieku od 7 do 18 lat. W I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego utworzono dwie klasy przygotowawcze oraz w Zespole Szkół nr 31 jedną.

Dla uczniów z Ukrainy zorganizowano dodatkowe zajęcia z języka polskiego, zajęcia wyrównawcze i opiekę psychologiczną. „Dofinansowaliśmy posiłki w szkołach oraz przygotowaliśmy wyprawki, podręczniki i laptopy do nauki zdalnej. W szkołach podstawowych i przedszkolach zatrudniliśmy łącznie 10 nauczycielek z Ukrainy” – informuje dzielnica.  

Szkoły na Żoliborzu musiały zmierzyć się również z podwójnym rocznikiem, który był pokłosiem reformy systemu edukacji. W szkołach średnich konieczne było zapewnienie większej liczby miejsc dla uczniów i uczennic i zaadaptowanie pomieszczeń na sale lekcyjne i ich wyposażenie.

Dodatkowe sale lekcyjne i pracownie udało się wygospodarować w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 przy ul. Włościańskiej, Zespole Szkół nr 31 przy ul. Felińskiego oraz w Zespole Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ul. Gen. Zajączka. „Łącznie w szkołach ponadpodstawowych zwiększyliśmy liczbę nowoutworzonych klas (oddziałów) o dodatkowe 4: z 48 do 52” – informuje dzielnica.

Ile uczennic i uczniów uczy się w żoliborskich placówkach?

Naukę w żoliborskich szkołach średnich rozpoczęło w sumie 1582 uczennic i uczniów. Uczęszczają oni do łącznie 52 klas w 7 szkołach. Z tego, w liceach ogólnokształcących powstało 27 klas, w których uczy się 804 nastolatków. Klas technicznych i zawodowych powstało 25 i naukę rozpoczęło w nich w sumie 778 osób.

W roku szkolnym 2022/23 w szkołach podstawowych utworzono pięć oddziałów przedszkolnych, do których przyjęto 116 dzieci. W klasach I w szkołach podstawowych naukę rozpoczęło 521 uczniów i uczennic w łącznie 21 oddziałach. W Szkole Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego powstała klasa dwujęzyczna z językiem francuskim oraz klasa sportowa o profilu gimnastyka artystyczna/akrobatyka.

W klasach I szkół ponadpodstawowych naukę rozpoczęło 1582 uczniów i uczennic. Uczęszczają oni do łącznie 52 klas w 7 szkołach. Z tego, w liceach ogólnokształcących powstało 27 klas, w których uczy się 804 nastolatek i nastolatków. Klas technicznych i zawodowych powstało 25 i naukę rozpoczęło w nich w sumie 778 osób.

Do 13 przedszkoli publicznych na Żoliborzu przyjęto w tym roku szkolnym 426 3-latków i 3-latek. Po raz pierwszy wszystkim żoliborskim przedszkolakom zapewniono miejsca w placówkach publicznych na terenie dzielnicy. Dzięki otwarciu nowego przedszkola przy ul. Anny German liczba oddziałów została zwiększona z 66 do 72, do których uczęszcza 1659 dzieci 3, 4, 5 i 6-letnich, z tego 1023 to dzieci kontynuujące naukę.

Przeczytaj również: Żoliborskie liceum przyjęło uczniów z Ukrainy. „Sami z siebie powtarzają nowe słowa po Polsku.”

– Do stołecznych szkół uczęszcza już 10 tys. ukraińskich dzieci, choć są szacunki które mówią, że w samej stolicy jest ich około 90 tysięcy. Robimy wszystko by móc się razem uczyć i integrować – zapewnił w poniedziałek 21 marca przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Limanowskiego na Żoliborzu Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.  

Nabor-do-przedszkoli

Nabor-do-przedszkoli

pomoc-ukra2

pomoc-ukra2

pomoc-ukra1

pomoc-ukra1

pomoc-ukra

pomoc-ukra

anny-german

anny-german


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ