Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:46

Kino Tęcza wraca. Obiekt czekają wielkie zmiany

Wiadomo już kto wykona projekt adaptacji kina Tęcza.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o kolejnym kroku w kierunku przebudowy kina Tęcza,
- o funkcji jaką będzie miało kino.

Wyłoniono wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza. Spośród siedmiu ofert, które wpłynęły, najwięcej punktów zdobyła oferta firmy Biuro Architekt Kaczmarczyk S.C. z Suchej Beskidzkiej. 

Firma, który uzyskała największą liczbę punktów wykona kompleksową dokumentację projektową i kosztorysową co pozwoli na uzyskanie pozwolenia na budowę a po skończonych pracach na użytkowanie odnowionego kina Tęcza.

Architekt Andrzej Kaczmarczyk ma wieloletnie doświadczenie w swoim zawodzie, które zdobywał nie tylko w Polsce, ale i za granicą – w Wiedniu. Pracownia prowadzona przez Andrzeja Kaczmarczyka była także zaproszona do wykonania koncepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wykonawca dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy kina Tęcza odpowiadał także za modernizację sali kinowo-teatralnej w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W trakcie realizacji są również dwa inne jego projekty: Bunkier Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej w Krakowie i Teatr Żydowski w Warszawie.

Kino Tęcza czeka zmiana. Cyfrowe kino z salą na 200 miejsc

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Za jego kształt na przestrzeni lat odpowiadali najlepsi architekci m.in.: Bruno Zborowski, Szymon Syrkus. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym. Później, od 1997 z krótkimi przerwami stał jednak niewykorzystany. 

W grudniu 2020 roku, Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – Żoliborz Centralny i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy porozumiały się co do dalszych losów tego miejsca – kino Tęcza zostanie odnowione i swoją siedzibę zorganizuje w nim właśnie Centrum Wajdy.

Po przebudowie przy ul. Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie wyposażone w sprzęt do streamingu organizowanych wydarzeń, np. na platformie VOD Warszawa. Ale w Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.

Kino Tęcza miejscem kultury filmowej. Wywiad Joanną Rożen-Wojciechowską

Wyróżnikiem będzie arthouse’owy repertuar z dużą liczbą filmów polskich, które są bardzo dobre, wartościowe, ciekawe, coraz częściej dostrzegane przez międzynarodową publiczność czy nagradzane na międzynarodowych festiwalach i kinematografia naszego patrona Andrzeja Wajdy. O wyjątkowości kina Tęcza będą stanowiły również dyskusyjne kluby filmowe prowadzone po seansie. Naszym celem jest też angażowanie społeczności w dyskusje o filmach i edukacja.  Z dojrzałymi widzami przyjdą bowiem również dzieci, które będą mogły zapisać się na zajęcia Trampoliny do kina – programu, w którego ramach uczymy odbioru wartościowej kultury filmowej poprzez samodzielne filmowanie.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h