Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 13:00
Reklama

Żoliborski Dom Kultury. Zapadła decyzja o tym jak będzie wyglądać

Wiemy już jak będzie wyglądać Żoliborski Dom Kultury i jakie przestrzenie zaoferuje. Radni wybrali koncepcję na podstawie, której powstanie docelowy projekt.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jak będzie wyglądać siedziba ŻDK,
- co zaoferuje mieszkańcom.

Żoliborscy radni wybrali już koncepcję przyszłej siedziby domu kultury, która powstanie w wyniku przebudowy budynku przy ulicy Śmiałej.

Projektant Radek Guzowski zaprezentował radnym 3 koncepcje, które w wyniku spotkań na posiedzeniach komisji Ładu Przestrzennego oraz Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury i po uwagach radnych były dopracowywane. W efekcie powstał nowy wariant o prostej, modernistycznej bryle z dużym przeszkleniem na parterze.

Żoliborski Dom Kultury ma dyrektorkę. Wybrano również autora koncepcji przebudowy przyszłej siedziby

- Ostateczny wybór koncepcji przez Radę Dzielnicy poprzedziły długie dyskusje radnych. Zwyciężyła opinia, że budynek domu kultury musi mieć atrakcyjną bryłę, ale także powinien być maksymalnie funkcjonalny pod względem użytkowym. Zarówno mieszkańcy, jak i radni zwracali uwagę na konieczność uwzględnienia w wybranej koncepcji różnorodnych potrzeb mieszkańców, oraz możliwości ich zmian na przestrzeni lat. Dlatego zależało nam, aby został przygotowany taki finalny projekt, który będzie uwzględniał możliwość łatwej zmiany przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń budynku już w trakcie funkcjonowania w nim domu kultury – mówi Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz Warszawy. 

Na potrzebę funkcjonalności budynku w czasie jednej z komisji zwracała uwagę dyrektorka ŻDK Iwona Mirosław-Dolecka stwierdzając, że zamiast jednej sali widowiskowej woli mniejsze pomieszczenia tak by pomieścić większą liczbę grup.

Wybrana koncepcja zakłada przede wszystkim zachowanie i jak największe wykorzystanie istniejących budynków. Wejście główne na teren Domu Kultury pozostanie bez zmian. Między znajdującymi się kamienicami, a terenem ŻDK tuż obok wejścia głównego od ulicy Śmiałej znajdzie się 8 miejsc postojowych dla samochodów. Był to jeden z punktów omawianych w kontekście wszystkich koncepcji.

Radni wybierają nową siedzibę Żoliborskiego Domu Kultury. „Żadna z koncepcji nie jest gotowa”

W modernistycznej bryle znajdzie się kawiarenka, wielofunkcyjne sale i pracownie

Obiekt będzie posiadać wewnętrzny dziedziniec, który zostanie częściowo zazieleniony, a na fragmencie pracownia architektoniczna zaprojektowała schody terenowe i drewniany taras. Istniejąca wiata samochodowa zostanie częściowo zagospodarowana pod drewniany taras, część zajmie rampa ułatwiająca dostęp do budynku dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej. Zaprojektowana została również nowa klatka schodowa i wymagana winda. Całkowita powierzchnia użytkowa po zmianach wyniesie 700,16 m².

„Największe zmiany w stosunku do pierwotnie zaprezentowanych koncepcji zostały wprowadzone na kondygnacji parterowej. Nowa propozycja nie uwzględnia już przystosowania jednego z pomieszczeń do pełnienia roli sali kinowo-teatralnej, a wykorzystanie tej powierzchni na pracownie np. ceramiczną i stolarską (w parterowym budynku po lewej stronie od wejścia). Na parterze w budynku piętrowym, po prawej stronie od wejścia znajdzie się kawiarenka sąsiedzka, która otwierać się będzie na drewniany taras. Obok znajdzie się ok 45 metrowa sala zajęć i spotkań literackich z dużym, narożnym oknem skierowanym na południowy-wschód” – informuje dzielnica.

W nowej siedzibie przestrzeń do pracy będą mieli również pracownicy administracyjni placówki. Biura znajdą się na piętrze razem z dwoma wielofunkcyjnymi pracowniami, które za sprawą ruchomej ścianki będzie można połączyć w jedno duże pomieszczenie. Piętro według zapowiedzi będzie odpowiednio doświetlone, dzięki dużym oknom zajmującym praktycznie całą południową ścianę.

Podobnie jak w poprzednich koncepcjach w kondygnacji podziemnej zaprojektowano studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny.

Zgodnie z obecnymi standardami na dachu ŻDK zamontowane będą panele fotowoltaiczne. Dzielnica zapewnia też, że wszystkie rosnące drzewa zostaną zachowane.


Wizualizacja-Zoliborskiego-Domu-Kultury

Wizualizacja-Zoliborskiego-Domu-Kultury


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h