Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:18

Wydarzenia na Żoliborzu: Warsztaty w Forcie, sadzenie krokusów i koncert jazzowy

Warsztaty z rękodzieła koncerty i wykład historyczny o Halinie Skibniewskiej oraz spacer z przewodnikiem, to wydarzenia zapowiadane na najbliższe dni na Żoliborzu. Sprawdź co jeszcze wydarzy się w dzielnicy.

Krokusowe SADY cd.! Sadzimy cebulki - efekty wiosną 2023 🙂. Przybywajcie posadzić swojego krokusa!

Akcja sadzenia krokusów w Sadach Żoliborskich ma swoją kontynuację. W poprzednią niedzielę, cebulek nie starczyło dla wszystkich choć było ich 1000.

"Agata wpadła na pomysł dosadzenia w kolejną niedzielę. Konktretnie tak, aby powstał wiosną napis SADY z krokusów. Cebulki już w drodze. Jedna z sąsiadek zamówiła i zapłaciła, żeby cebulki dotarły na czas. 12 ODMIAN w super cenie. I obgryza teraz paznokcie czy nie pójdzie z torbami, bo na zrzutce sąsiedzkiej jest pokryte niecałe 50% kosztów. Sąsiedzi dorzućmy się po 5, 10, 20 zł? Wiosną wszyscy podziwiamy, dorzućmy się do tego efektu. Z góry dzięki!" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

O zrzutce i całej inicjatywie pisaliśmy w artykule Zrzutka na cebulki krokusów, żeby w Sadach Żoliborskich było kolorowo

Link do zrzutki https://zrzutka.pl/u5dnvm

Kiedy? - Niedziela, 20 listopada o godz. 11.00
Gdzie? - Sady Żoliborskie

"Nigdzie" | Małgorzata Boryczka w Najlepszej Księgarni

W Najlepszej Księgarni na Żoliborzu tym razem z okazji warszawskiej premiery swojej książki będzie gościć Małgorzata Boryczka, która po raz pierwszy wydaje powieść. „Nigdzie”, bo tak nazywa się debiut autorki to to opowieść o usilnym poszukiwaniu własnego języka, dziedzictwa i tożsamości. „Bohaterka powieści ma trop: gdy była dzieckiem, wychowujący ją dziadek robił z jej włosów pędzle i sprzedawał lokalnym artystom. Jako dorosła kobieta wraca do rodzinnego miasteczka, by odnaleźć obrazy namalowane jej włosami – być może jedyne namacalne dowody swojego istnienia. Tylko czy faktycznie można odnaleźć siebie, zanurzając się w przeszłość? Gdzie szukać swoich korzeni – w miejscach, w ludziach, a może w przedmiotach?” – czytamy w opisie wydarzenia.

Wydarzenie będzie transmitowane również na Facebooku NK.

Kiedy? – Środa, 16 listopada o godz. 19.00
Gdzie? – Najlepsza Księgarnia

Spotkanie "Halina Skibniewska - mniej znana"

To spotkanie poświęcone sylwetce Haliny Skibniewskiej - architektce i projektantce Osiedla Sady Żoliborskie i nie tylko. Uczestnicy wydarzenia poznają mniej znane fakty z jej życia i mniej znane dokonania.

„Spotkajmy się w sąsiedzkim gronie. Poznajmy dzieje naszego Osiedla, postać jego projektantki, podzielmy się własnymi wspomnieniami” – zachęcają organizatorzy.

Kiedy? – Piątek, 18 listopada o godz. 18.00
Gdzie? – Pawilon Kulturalny

Korybalski/Traczyk /Zemler

W czerwcu tego roku pojawiła się płyta „Don't try” z improwizacją tria, w skład którego wchodzi Korybalski, Traczyk, Zemler. W piątkowy wieczór w tym składzie po raz pierwszy będzie można posłuchać improwizacji artystów. Wszystko oczywiście w kameralnej przestrzeni jaką jest PanDymińska.

Wejście: dobrowolna zrzutka do puszki.

fot.: Justyna Traczyk

Słońce w Niebieskim Lśni Krysztale / koncert + jam session

Przed nami kolejny obfity w różnego rodzaju wydarzenia weekend w Forcie Sokolnickiego. Tym razem Żoliborski Dom Kultury organizuje koncert i jam session. Tym razem na scenie zobaczymy i usłyszymy „Słońce w Niebieskim Lśni Krysztale”. To, projekt eksplorujący ambientowe oblicze muzyki improwizowanej.

Kiedy? – Sobota, 19 listopada o godz. 16.00
Gdzie? – Fort Sokolnickiego

Jesienny weekend z rękodziełem w Forcie Sokolnickiego

Tego samego dnia co wyżej wymieniony koncert, w Forcie Sokolnickim odbędzie się jesienny weekend z rękodziełem. To oznacza, całą masę warsztatów, w których każdy będzie mógł wziąć udział niezależnie od wieku.

Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy pod adresem mailowym [email protected].

W programie przewidziano m.in. warsztaty dekoratorskie, z ozdabiania w stylu disco ubrań, robienia jesiennych wianków na drzwi, origami, robienia świeczek czy warsztaty kosmetyczne.

Cały program dwudniowego wydarzenia dostępny jest po kliknięciu tutaj.

Kiedy? – Sobota, 19 listopada w godz. od 12 do 18. Niedziela, 20 listopada w godz. od 11.
Gdzie? – Fort Sokolnickiego

Żoliborz. Ten "Czerwony" i "Granatowy". Spacer z przewodnikiem

Tym razem spacer z przewodnikiem będzie poprowadzony po terenach spółdzielni mieszkaniowych znajdujących się na Żoliborzu. To właśnie tu przed wojną narodziła się Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Po wojnie z kolej zaczęły wyrastać samowystarczalne osiedla mieszkaniowe takie jak Sady Żoliborskie.

„O tym, jak rozwijał się duch spółdzielczości w latach 20 najlepiej opowiadać na Żoliborzu! Tu powstały wzorcowe fragmenty miasta, tu miejska planistyka spotkała się z dobrze skrojoną architekturą. Żoliborz stał się też przestrzenią pod eksperymentalne budownictwo lat 30 i to powojenne, które wykuwało się w dyskusji o nowej wizji miasta. Spacer poprowadzi ulicami zagospodarowanymi przez WSM, zielonymi i kameralnymi, skręci w stronę “Granatowego” Żoliborza (również zielonego) i być może zawinie na Sady Żoliborskie (najzieleńsze)! A pomiędzy architekturą to, co najważniejsze: ludzie, biografie, sceny z życia” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Spacer nie jest biletowany, ale mile widziany jest napiwek dla przewodnika.

Kiedy? – Niedziela, 20 listopada o godz. 11.00
Gdzie? – Zbiórka przy wejściu do stacji metra Plac Wilsona (Pl. Wilsona 4)


najlepsz-ksiegarnia

najlepsz-ksiegarnia

skibniewska

skibniewska

panydminska-impro

panydminska-impro

slonce-lsni-w-niebieskim-krysztale

slonce-lsni-w-niebieskim-krysztale

fort-warsztaty

fort-warsztaty

314718575_817855182507342_5069300982835102626_n

314718575_817855182507342_5069300982835102626_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h