Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:46

Kino Tęcza będzie w pełni cyfrowe. To będzie niezwykłe miejsce dla miłośników sztuki filmowej

W grudniu miną dwa lata od porozumienia w sprawie budynku kina Tęcza. Przez ten czas obiekt stał się miejscem letniego kina plenerowego, jednak sam budynek nadal pozostaje w stanie nienadającym się do użytku. Teraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłosiło przetarg na dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy kina Tęcza.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • planach na adaptację kina Tęcza,
  • o tym na jakim etapie są prace związane z adaptacją kina,
  • jakiego repertuaru będzie można się spodziewać.

O planach adaptacji kina Tęcza na siedzibę Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wiadomo od grudnia 2020 roku. W tej sprawie CKF porozumiał się z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową – Żoliborz Centralny, do której należy sam budynek.

Kino Tęcza jest kultowym miejscem na mapie Żoliborza. To właśnie tu wielu mieszkańców rozpoczynało jako dzieci i nie tylko, swoją przygodę z filmem. Kino Tęcza jako budynek powstało już w 1929 roku jako kotłownia centralnego ogrzewania dla powstającego wówczas osiedla WSM. W trakcie prac udało się wygospodarować nieco przestrzeni na kino-teatr, którego na tamten moment w okolicy brakowało. Za jego kształt na przestrzeni lat odpowiadali najlepsi architekci m.in.: Bruno Zborowski i Szymon Syrkus. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z programem filmowym. Od 1997 z krótkimi przerwami stał niewykorzystany. 

Ruszył przetarg na sporządzenie projektu

Teraz w kinie Tęcza w najbliższych latach będą trwały prace budowlane, a swoją siedzibę będzie urządzać tu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Najpierw jednak musi zostać rozstrzygnięty przetarg na oferty dla sporządzenia dokumentacji projektowo-kosztorysowej, który właśnie trwa.

Jednostka już dała o sobie znać organizując w 2021 i 2022 roku na dziedzińcu kina plenerowe wydarzenia przybliżające warszawiakom i warszawiankom historię polskiego kina.  Według zapowiedzi CKF, dziedziniec docelowo ma być właśnie przestrzenią dla wydarzeń plenerowych takich jak wystawy, warsztaty i spotkania sąsiedzkie.

 Ten modernistyczny budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, dlatego podczas jego adaptacji zachowana zostanie najwyższa dbałość o detale architektoniczne. Po remoncie będzie to nowoczesne kino oraz przestrzeń służąca wydarzeniom kulturalnym. „Po modernizacji znajdzie się miejsce przede wszystkim – na zieleń, tak by nawiązać do okolicznych podwórek w koloniach WSM przy ul. Suzina” – zapowiada CKF.

Miasto wyremontuje „Kino Tęcza”. “Nazywamy ten projekt smart cinema”

Co zobaczymy w kinie pełnym nowoczesnej technologii?

Po przebudowie przy ul. Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na ok. 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie też wyposażone w niezbędny sprzęt pozwalający na streaming organizowanych wydarzeń na platformie VOD Warszawa. Ale w Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 mm. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, znajdzie się w nim również pętla indukcyjna wspomagająca osoby m.in. z dysfunkcjami słuchu.

„Sam repertuar będzie wynikał z zapotrzebowania odbiorców, warszawianek i warszawiaków, żoliborzanek i żoliborzan. Wyróżnikiem będzie arthouse’owy repertuar z dużą liczbą filmów polskich, które są bardzo dobre, wartościowe, ciekawe, coraz częściej dostrzegane przez międzynarodową publiczność czy nagradzane na międzynarodowych festiwalach i kinematografia naszego patrona Andrzeja Wajdy. O wyjątkowości kina Tęcza będą stanowiły również dyskusyjne kluby filmowe prowadzone po seansie. Naszym celem jest też angażowanie społeczności w dyskusje o filmach i edukacja” – mówiła w wywiadzie dla Gazety Żoliborza Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Kino Tęcza miejscem kultury filmowej. W legendarnym miejscu wraca życie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ