Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:55

Setki milionów na utrzymanie szkół i Janosikowe, i ponad 20 mln na inwestycje na Żoliborzu

Remont ul. Przasnyskiej i Śmiałej, budowa ul. Ficowskiego, remonty boisk szkolnych, to część inwestycji jakie planuje dzielnica na przyszły rok.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- z jakimi problemami finansowymi mierzy się miasto,
- ile na inwestycje ma Żoliborz,
- jakie inwestycje planowane są na przyszły rok.

Miasto oraz stołeczne dzielnice planują już swoje budżety na przyszły rok. W związku z tym zapada również decyzja o tym jakie inwestycje będą realizowane. Budżet Żoliborza na przyszły rok sięga niemal 260 mln złotych.

- Sytuacja budżetowa samorządów robi się bardzo trudna, co widzimy także na Żoliborzu. Dramatycznie rosną koszty, zwłaszcza energii. Niestety tzw. Polski Ład odczują również mieszkańcy dzielnicy. Chcę jednak zapewnić, że zrobimy wszystko, aby te negatywne skutki były dla naszych mieszkańców jak najmniejsze - mówi Piotr Wertenstein-Żuławski, przewodniczący Rady Dzielnicy Żoliborz.

„Bezwzględny spadek dochodów m.st. Warszawy z PIT z uwzględnieniem rekompensat w latach 2022-2023 w porównaniu z 2021 r., w warunkach prognozowanej przez Ministerstwo Finansów na lata 2022-2023 średniorocznej skumulowanej inflacji w wysokości 24,6% i przewidywanego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej na poziomie 22,4%, na trwałe zmniejsza potencjał dochodowy m.st. Warszawy. Jednocześnie wpłata Warszawy do budżetu państwa w 2023 r. z tytułu tzw. Janosikowego sięgnie kwoty 1 mld 585 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do 2021 r. o 291 mln zł, tj. o 22,5%” – czytamy w projekcie budżetu dzielnicy.

Ponadto wpływ na zmianę sytuacji budżetowej w dzielnicy ma wzrost cen energii. Odbija się to kosztem utrzymania m.in. takich obiektów jak OSiR i szkoły. To właśnie utrzymanie żoliborskiej oświaty pochłonie w tym roku 70 proc. budżetu dzielnicy (182 mln złotych), czyli o 10 proc. więcej niż w tym roku.

Ile na inwestycje?

Łącznie na inwestycje w 2023 roku ma być przeznaczone 22 mln złotych. - Konsekwentnie utrzymujemy nasze priorytety, czyli inwestycje w oświatę, modernizację ulic, rozwój OSiR-u i tworzenie Żoliborskiego Domu Kultury. Muszę podkreślić, że uchwałę budżetową poparły zarówno koalicja rządząca, jak i dzielnicowa opozycja – dodaje przewodniczący żoliborskiej rady. Jakie konkretnie inwestycje są w planach?

W 2023 roku dzielnica planuje kontynuację przebudowy ulicy Śmiałej. Tym razem prace mają ruszyć na odcinku od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke Bosaka. Ponad 400 metrowy fragment zyska nowe chodniki, jezdnię i zieleń. Koszt inwestycji to 5 mln złotych.

To nie jedyna planowana inwestycja drogowa. Tym razem chodzi o ulicę Przasnyską na odcinku od ulicy Duchnickiej do ulicy Krasińskiego na przebudowę, której zarezerwowano 6,6 mln złotych. Poza nową jezdnią, chodnikami, ścieżką rowerową i zatokami postojowymi, prace obejmą również budowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Przasnyskiej z Rydygiera.

Oświata na skażonym gruncie? Jest sprzeciw w sprawie budowy przedszkola przy Ficowskiego

Mimo protestów mieszkańców, dzielnica nie odpuszcza tematu budowy przedszkola przy ulicy Ficowskiego. W planach na przyszły rok jest budowa drogi umożliwiającej w przyszłości dojazd do placówki. W budżecie na 270 metrowy odcinek drogi wraz z zatokami postojowymi, chodnikami, ścieżką rowerową rondem zarezerwowano 3 mln złotych. Z kolei 1,2 mln złotych dzielnica zamierza przeznaczyć na prace przygotowawcze do budowy samego przedszkola polegające na przygotowaniu materiałów przetargowych.

Pozostając przy temacie oświaty. W planach jest również modernizacja dwóch boisk – jedno przy Szkole Podstawowej 267, drugie przy „Witkacym”.

Zapowiadaną od dłuższego czasu inwestycją jest też przebudowa budynku przy ulicy Śmiałej, który ma pełnić funkcję siedziby Żoliborskiego Domu Kultury. W czasie najbliższej sesji rady dzielnicy, radni zdecydują, która z przygotowanych koncepcji ma być realizowana, bo w przyszłym roku mają być kontynuowane prace projektowe i rozpoczęte prace budowlane. Na ten cel dzielnica chce przeznaczyć 2 mln złotych.

Radni wybierają nową siedzibę Żoliborskiego Domu Kultury. „Żadna z koncepcji nie jest gotowa”

Niewiele mniej, bo 1,6 mln złotych ma być przeznaczone na modernizacje żoliborskiego OSiR’u. Dokładnie 1,2 mln złotych pochłonie rozbiórka trybun bocznych znajdujących się przy stadionie piłkarskim, przygotowanie terenu pod nowy obiekt sportowy, a także podłączenie mediów do budynków szatniowego, administracyjnego oraz do pomieszczeń magazynowych.

Z kolei 400 tys. złotych będzie kosztować dzielnicę realizacja zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego polegającego na remoncie skateparku. Zakres zadania obejmuje poszerzenie mini rampy o 1,5 m, wymianę urządzeń najazdowych na terenie skateparku, w tym: wymianę dużego funboxu, montaż nowych grindboxów z blatem i podjazdem, piramidki z niskim murkiem oraz quarter do zawrotek i treningu dla początkujących.

W 2023 roku będą kontynuowane prace projektowe Środowiskowego Domu Samopomocy.

Powody do radości będą mogli mieć mieszkańcy budynków przy ulicy Krajewskiego. Dzielnica chce przeznaczyć 1 mln złotych na modernizacje podwórka, polegającą na wykonaniu nowej nawierzchni jezdni, miejsc postojowych i chodników, montażu latarni oraz oświetlenia na ścianach budynku. Ponadto, zaplanowano wykonanie kanalizacji deszczowej, montaż elementów małej architektury, w tym: koszy na śmieci i ławek.

W planach jest też kontynuowanie prac renowacyjnych działobitni znajdującej się na końcu alei Wojska Polskiego. Na ten cel w budżecie znalazło się 400 tys. złotych.

Działobitnia w osi alei Wojska Polskiego. Dzielnica uratowała zabytek przed dalszą degradacją


smiala

smiala


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h