Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:44

Wydarzenia na Żoliborzu: Noc Bibliotek, II Warszawski Festiwal Boksu i przetwarzanie dobrodziejstw Sadów Żoliborskich

Przed nami kolejny jesienny weekend, a wraz z nim swoje święto mają bywalcy bibliotek, a także pasjonaci stołecznego boksu. Co jeszcze wydarzy się w weekend na Żoliborzu?

Halo, kino Tęcza!

Przed nami ostatni już seans kina plenerowego na dziedzińcu Kina Tęczy. Tym razem na ekranie zobaczymy film pt. „Do widzenia, do jutra”, w reż. J. Morgensterna. „Ona, Francuzka, córka dyplomaty, od niedawna pełnoletnia. On, Polak, artysta teatralny, jeszcze do niedawna student. Spotykają się przypadkiem latem w Gdańsku, gdzie on opiekuje się teatrzykiem. Nowoczesna dziewczyna i romantyczny chłopak – czy będzie z nich para?” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Kiedy? – Czwartek, 29 września o godz. 20.00
Gdzie? – Kino Tęcza

Octy Owocowe. Przetwarzanie spadów z Sadów

Po owocobraniach przyszedł czas na przetwórstwo. "Dzięki owocobraniu Owocowych Sadów Żoliborskim mamy surowiec! Spotkajmy się i wspólnie zróbmy z niego użytek!" - zachęcają organizatorzy.

Warto wziąć ze sobą nożyki dobre do szybkiego wydłubywania gniazdek nasiennych i duże słoje (z pokrywką, by bezpiecznie zabrać urobek ze sobą)!

Kiedy? - Czwartek i Piątek, 29 i 30 września o godz. 16.30
Gdzie? - Centrum Lokalne Żoliborz

Kamil Kowalski - koncert na sąsiedzkiej parapetówce

Żoliborski Dom Kultury w swojej tymczasowej siedzibie organizuje domówkę. Warto wziąć ze sobą koc lub poduszkę. Jak to bywa na domówkach, każdy przynosi też coś do jedzenia.

Wieczór uświetni Kamil Kowalski. Młody artysta, który wydał niedawno debiutancki album „Dom”. Na płycie gościnnie wystąpiła Natalia Niemen, Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic i Bela Komoszyńska z zespołu Sorry Boys. Pieczę w roli producenta nad płytą sprawował Patric The Pan.

Ilość miejsc ograniczona. „Na Mickiewicza 22 zapraszamy od 18.30, koncert zaczniemy o 19.15 i wtedy zamkniemy drzwi (nie spóźniaj się, prosimy)” – apelują organizatorzy.

Kiedy? – Piątek, 30 września o godz. 19.00
Gdzie? – Tymczasowa siedziba ŻDK przy ul. Mickiewicza 22

Czas niesprawiedliwych. Żoliborz w czasie niemieckiej okupacji.

W nadchodzącą niedzielę będzie można uczestniczyć w spotkaniu i spacerze z Elżbietą Jodko Kulą, autorką książki „Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci”. Każdy chętny do uczestnictwa w spotkaniu musi potwierdzić swój udział rejestrując się za pośrednictwem strony internetowej dostępnej po kliknięciu tutaj.

„(…) Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło.

Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami.

Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro... (...)” – czytamy o książce w zapowiedzi wydarzenia.

Ponadto w ramach spaceru będzie można dowiedzieć się m.in. tego jak wyglądało życie w czasie niemieckiej okupacji na Żoliborzu i gdzie stoczono pierwszą walkę Powstania Warszawskiego?

Kiedy? – Niedziela, 2 października o godz. 15.00
Gdzie? – Zbiórka w parku Żeromskiego przy Alinie

Noc Bibliotek 2022

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą. Udział w wydarzeniu mogą wziąć zarówno dorośli jak i dzieci.

W tym roku Noc Bibliotek odbędzie się w placówce przy ulicy Śmiałej. W programie wydarzenia przewidziano warsztaty dekorowania toreb płóciennych i tworzenia butelek sensorycznych. Ponadto odbędą się zajęcia czytelnicze dla dzieci wykorzystujące teatrzyk kamishibai. Kamishibai to technika czytania wywodząca się z Japonii. Teatrzyk ten, to drewniana skrzynka przypominająca teatr. Znajdują się w niej plansze z ilustracjami i tekstem opowieści. Po wysłuchaniu opowieści dzieci stworzą wspólną pracę plastyczną.

Na koniec zaplanowano projekcję filmu. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” – opartego na bestsellerowej serii książek Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy pod nr. telefonu 228390420.

Kiedy? – Sobota, 1 października o godz. 15.00
Gdzie? – Biblioteka przy ul. Śmiałej 24

II Warszawski Festiwal Boksu

To już drugi rok z rzędu, kiedy to na Żoliborzu odbędzie się święto stołecznego boksu. W ramach wydarzenia będzie można m.in. spotkać się z trenerami i zwiedzić Muzeum Sportu. Najmłodsi z kolei będą mogli spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu w czasie treningu z Mateuszem Karolakiem. Z kolei darmowe zajęcia tylko dla kobiet poprowadzi Justyna Żełobowska.

W ramach wydarzenia będzie można zobaczyć jak walczą zawodnicy z polskiej czołówki boksu olimpijskiego.

Dodatkowo odbędzie się pokaz filmu bokser.

Kiedy? – Niedziela, 2 października o godz. 12.00
Gdzie? – Centrum Olimpijskie


czas-niesprawiedliwych

czas-niesprawiedliwych

image-16

image-16

ii festiwal boksu

ii festiwal boksu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h