Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:17

SOFA, czyli festiwal młodych talentów w "Witkacym"

W „Witkacym”  organizowany jest corocznie Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny, który ma na celu pomóc młodym ludziom pokazać swoje talenty w różnych dziedzinach. W tym roku odbędzie się już XIV edycja wydarzenia, a jej tematem jest “Trapped in illusion”.

Do  w ”Witkacym” odbyło się trzynaście odsłon festiwalu, każda była na swój sposób wyjątkowa za sprawą motywu przewodniego. W poprzednich edycjach tematem imprezy było: między innymi: “Peace, Love & Art", “Orient”, a także “SOFA Ponad Realizmem”, który był tematem jednej z pierwszych edycji.

Od samego początku festiwal organizowali uczniowie szkoły z danego rocznika. To oni znajdowali sponsorów, jurorów oraz instytucje, które mogłyby zaoferować ciekawe nagrody dla laureatów. Z nagród były to na przykład: warsztaty aktorskie, możliwość wystawienia swojego spektaklu, nagrania w studiu, kursy artystyczne, zestawy farb czy wystawy fotograficzne. W jury zasiadali: Kwiat Jabłoni, Czesław Mozil, Anna Matysiak, Karolina Bazydło oraz Wojciech Brewka.

Uczestnicy festiwalu prezentowali się w różnych sekcjach, w zależności od tego, co chcieli pokazać. Zawsze przewijały się cztery główne kategorie: teatr, muzyka, malarstwo i fotografia, jednak czasem dodawano inne, na przykład film, moda lub taniec.

Jaki podręcznik do HiT-u w żoliborskich liceach?

Jaki jest cel SOFY?

Festiwal SOFA pomaga uczniom oderwać się od monotonności roku szkolnego oraz poznać ogrom różnych talentów swoich rówieśników. Pozwala też organizatorom rozwijać się pod względem umiejętności zarządzania i organizowania pracy nad festiwalem.

Każdy uczeń szkoły może zgłosić się jako pomocnik, nawet przy najmniejszych czynnościach. Daje to możliwość osobom z małą ilością czasu na wzięcie udziału w przygotowaniach, przez co odczuwa się wielką satysfakcję. Sceniczny Otwarty Festiwal Artystyczny jest organizowany głównie dla młodych ludzi, chcących pokazać swoje talenty w wielu różnych dziedzinach, za co ci, wybrani przez jury, zostają nagrodzeni.

Tegoroczna SOFA – motywem przewodnim Iluzja

Tematem XIV edycji SOFY jest Iluzja, a dokładniej “Trapped in illusion”. Wydarzenie odbędzie się na przestrzeni dwóch dni, 27 i 28 października 2022 roku.

Zgłoszenia do sekcji (muzyka, teatr-taniec, malarstwo, moda, film, fotografia) będą przyjmowane do 2 października. Na Instagramie i Facebook’u pojawią się konkursy, a w dniach festiwalowych oprócz występów uczestników, będzie wiele atrakcji. Jak co roku znajdzie się też kawiarenka z napojami i przekąskami. Każdy z gości, znajdzie tu coś dla siebie. Na laureatów będą czekały niesamowite nagrody, które pozwolą dalej rozwijać się początkującym artystom. Kto wybierze zwycięzców? Oczywiście jurorzy, którzy na co dzień zajmują się właśnie tym co przyjdzie im oceniać. Jeśli chodzi o osoby odpowiedzialne za całe wydarzenie to wkładają oni w nie mnóstwo czasu, nerwów oraz serca, żeby każdy na miejscu mógł dobrze się bawić.

„Witkacy to nasza bezpieczna strefa” – Jak nauka w szkole przyjaznej LGBTQ+ wygląda z perspektywy uczniów?

Czym dla Ciebie jest SOFA?

Aby poznać festiwal od środka, zapytałam kilka osób, czym jest dla nich SOFA. Oto odpowiedzi. “Miejsce spotkania artystów”. “Okazja poznania wspaniałych osób i spędzenia wspólnie niezapomnianego czasu”. “SOFA jest cudowną możliwością rozwoju, okazją do poznania wielu ciekawych ludzi i rozszerzenia swoich horyzontów”. “Ciekawa opcja na zdobycie doświadczenia, wiele nieprzespanych nocy”.  “Duże wyzwanie”. Według organizatorów jest to świetny, wesoły sposób na poznanie różnych ciekawych ludzi i pokazanie swoich talentów, jednocześnie zdobywając nową wiedzę. “Duże przedsięwzięcie dla osób, które angażują się w organizację i świetną zabawą”.  “Festiwal, który łączy ludzi”. „Okazja na poznanie nowych ludzi oraz zabawę przy świetnych występach.”

Dla uczniów szkoły jest to świetna zabawa, a zarazem też idealna okazja na zakolegowanie się z rówieśnikami. Jednak wszyscy zdobywają cenne doświadczenia przygotowując to wydarzenie, występując na scenie, czy prezentując swoje prace publiczności.

Żoliborz na czele. “Witkacy” najbardziej obleganą szkołą w Warszawie


FB_IMG_1663081302254

FB_IMG_1663081302254

Screenshot_20220913-170319_1

Screenshot_20220913-170319_1

FB_IMG_1663081306855

FB_IMG_1663081306855


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ