Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:06
Reklama

Wydarzenia na Żoliborzu. Dzielnica świętuje urodziny placu Wilsona

Nadchodzący weekend zdominuje świętowanie 96. urodzin placu Wilsona. Gwiazdą wieczoru będzie raper związany z dzielnicą, Janusz Walczuk. Poza tym na Żoliborzu, odbędą się wydarzenia przybliżające historię dzielnicy oraz te o charakterze ekologicznym.

96. Urodziny placu Wilsona

Tegoroczna odsłona to trwające dwa dni wydarzenie. Najważniejsze pytanie, to kto wystąpi na scenie! Z okazji urodzin placu Wilsona swoją twórczość zaprezentuje związany z Żoliborzem Janusz Walczuk. Koncert rapera zaplanowany jest na sobotę, 17 września na godz. 20.00.

Przed Januszem, o godz. 18.00 wystąpi Ramona Rey. Piosenkarka zaśpiewa utwory Kory i Maanamu takie jak "Cykady na Cykladach", "Kocham Cię a kochanie moje", "Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech".

Poza koncertami w Parku Żeromskiego, w sobotę nie zabraknie teatrzyków dla dzieci no i oczywiście nie może zabraknąć tortu urodzinowego.

Ponadto przygotowano strefę kulinarną, zdrowia, bezpiecznego kierowcy, historyczną, strefę działań kreatywnych oraz strefę dla dzieci.

Drugiego dnia, czyli w niedzielę, 18 września świętowanie przeniesie się do Fortu Sokolnickiego, gdzie odbędą się warsztaty z ceramiki, sitodruku i tworzenia kosmetyków.

W programie przewidziano także warsztaty z improwizacji Teatru Komedia.

Nie zabraknie też widowisk muzycznych i artystycznych. Na scenie wystąpi zespół Fanfara Awantura, który jak sam o sobie mówi, wykonuje polskie techno. „Na ziemię sprowadzi nas Akrobata Ekscentryk, który wraz z publicznością zaprezentuje niesamowite cyrkowe ewolucje. Pan Paweł, który jest absolwentem Państwowego Studium Cyrkowego w Julinku i wielokrotnie występował jako akrobata w Teatrze Wielkim” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Tego dnia w Forcie odbędzie się potańcówka, a na koniec wystąpi D’James, w czasie, którego według zapowiedzi organizatorów "publiczność przeniesie się na inną planetę".

Szczegółowa rozpiska dostępna jest po kliknięciu tutaj.

Kiedy? – Sobota i Niedziela, 17 i 18 września
Gdzie? – Park Żeromskiego i Fort Sokolnickiego

Książka za worek śmieci

W sobotę będzie szansa, by zrobić coś pożytecznego dla planety i dostać za to nagrodę. Wszyscy chętni będą mogli posprzątać śmieci na terenie zielonym położonym między Wisłą, a Wybrzeżem Gdyńskim.

„Dla uczestników akcji w Warszawie przeznaczyliśmy 50 książek. Otrzymają je Ci, którzy jako pierwsi wypełnią formularz rejestracyjny, a w dniu wydarzenia wezmą udział we wspólnym sprzątaniu” – zapowiadają organizatorzy.

Link do rejestracji otworzy się po kliknięciu tutaj.

Kiedy? – Sobota, 17 września o godz. 10.00
Gdzie? – Zbiórka przy parkingu położonym na północ od Muzeum Sportu i Turystyki

Spacer edukacyjny po Żoliborzu Oficerskim

W ramach „30. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Połączenie Dziedzictwem.” Odbędzie się spacer edukacyjny po Żoliborzu Oficerskim.

Spacer poprowadzi Michał Rybak, kustosz Działu Edukacji Muzeum Niepodległości w Warszawie. Spacer rozpocznie się na placu Wilsona. Na trasie zaplanowano takie punkty jak dom  Jacka Kuronia, park Żeromskiego, Fort Sokolnickiego, plac Słoneczny, dom przy Kaniowskiej 21, w którym mieszkała Alina Janowska, willę gen. Józefa Hallera, posesję Witolda Lutosławskiego, dawną galerię Bożeny i Alicji Wahl oraz pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na pl. Inwalidów.

Obowiązują zapisy: [email protected].

Kiedy? – Sobota, 17 września o godz. 11.00
Gdzie? - Zbiórka przy kinie Wisła na pl. Wilsona

Muzeum Katyńskie w Cytadeli - rocznicowe zwiedzanie wnętrz!

Tego co kryją wnętrza muzeum, jakie są losy tej placówki i w jaki sposób w Warszawie upamiętniono zbrodnię katyńską będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zwiedzanie muzeum związane jest z 83. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę, która przypada na 17 września.

„Spacer ten nabiera dziś jeszcze większego znaczenia ze względu na postawę strony rosyjskiej, która zapowiadała zamknięcie, a być może i zburzenie cmentarza w Katyniu i na nowo kwestionuje swoją odpowiedzialność za zbrodnię. W takich czasach wiedza i pamięć to nasz obowiązek wobec Ofiar” – zapowiada organizator spaceru.

Koszt zwiedzania muzeum to 30 złotych w przypadku biletu normalnego, ulgowy zaś od 13 do 18 roku życia kosztuje 13 złotych.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: [email protected].

Kiedy? – Niedziela, 18 września o godz. 10.00 lub 12.00
Gdzie? - Po zapisaniu się, zostaną Państwo poinformowani o miejscu spotkania

Park Fosa i Stoki Cytadeli | spacer przyrodniczy z Anną Albin

Spacer poprowadzi Anna Albin, biolożka ze specjalizacją w partycypacyjnej ochronie przyrody, pracuje w dziale edukacji Ogrodu Botanicznego UW. Jest również aktywistką przyrodniczą. Związana z kolektywem edukatorskim Nauka Ukorzeniona.

W trakcie spaceru, wszyscy uczestnicy przejdą się razem po parku i pod okiem prowadzącej będą mieli okazję przyjrzeć się pro-ekologicznym rozwiązaniom i zobaczyć jak one funkcjonują. „W pozostawionym do rozkładu martwym drewnie poszukamy wijów i prosionków, a w wierzbie-rzeźbie jej mieszkańców - pająków. Przejdziemy się nad bujnym od życia kanałkiem, przyjrzymy się pokrzywom, a może nawet spotkamy jeża! Udamy się na poszukiwania po nierobaczywe śliwki. Wspólnie zastanowimy się nad tym czy rzeczywiście możliwe jest dobre współistnienie ludzkich i nieludzkich bywalców tej przestrzeni” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Kiedy? – Niedziela, 18 września o godz. 11.00
Gdzie? – zbiórka przy alei Wojska Polskiego przy Parku Fosa

fot. tytułowe: Urząd Dzielnicy Żoliborz


park-fosa
park-fosa

muzeum-katynskie
muzeum-katynskie

darmowe-wydarzenia-warszawa.1662978955
darmowe-wydarzenia-warszawa.1662978955

300710022_5650687868294867_1125353829546165073_n
300710022_5650687868294867_1125353829546165073_n

urodziny-placu-wilsona
urodziny-placu-wilsona


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h