Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:22

"Segregujemy tematycznie książki a nie ludzi". Księgarnia na Żoliborzu najlepszą w Warszawie.

Warszawiacy wybrali ulubioną księgarnię. Plebiscyt wygrała Multibook.pl. Księgarnia na Żoliborzu zdobyła prawie 5 tys. głosów. Werdykt nie wszystkim się podoba.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o formule plebiscyty na ulubioną księgarnię w Warszawie,
  • o zwycięzcy tegorocznej edycji,
  • o tym jakie książki można w niej kupić.

W piątek, 9 września ogłoszono wyniki, trzeciej już edycji plebiscytu na ulubioną niezależną księgarnię mieszkańców Warszawy. Tegoroczna odsłona różni się od poprzednich, ponieważ jest w niej element kontrowersji.

Emocje urosły, kiedy to Jacek Dehnel, poeta, pisarz i publicysta Gazety Wyborczej jeszcze w trakcie głosowania pytał: „Czy chcecie, żeby Trzaskowski wręczał w imieniu Warszawy nagrodę i kilkadziesiąt tysięcy złotych księgarni sprzedającej druki antysemickie, homofobiczne i antyszczepionkowe?”

 

Pisarz opisał sytuację jaka miała miejsce w Poznaniu, gdzie również zorganizowano miejski plebiscyt wyróżniający niezależne księgarnie. W stolicy województwa wielkopolskiego wygrała, jak określił Dehnel: „katonacjolistyczna księgarnia Jana Pawła II „Sursum Corda”, zapraszająca Michalkiewicza, handlująca broszurami antyszczepów typu Socha czy reprintami antysemickich druków z międzywojnia.”

Nie sprzedajemy »modnych« książek uderzających w podstawy ładu chrześcijańskiego

Multibook.pl to księgarnia mająca swoją siedzibę przy ulicy Dymińskiej na Żoliborzu od 2014 roku. Prowadzi również sprzedaż internetową. W ofercie księgarni znajdziemy m.in. „5G – narodziny mega totalitaryzmu”, „Fałszywe pandemie”, „Polska w kieszeniach masonerii”, „Jeszcze nic straconego” Wojciecha Roszkowskiego czy „Dzienniki z Powstania Warszawskiego”. Księgarnia informuje, że książki dostępne w ofercie „promują tradycyjny system wartości takie jak rodzina, ojczyzna, własność prywatna, wolna przedsiębiorczość, tradycja. Nie sprzedajemy »modnych« książek uderzających w podstawy ładu chrześcijańskiego”. W ofercie znajdziemy książki zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

- W naszej księgarni organizowane są regularnie spotkania autorskie. Do tej pory mieliśmy już kilkadziesiąt spotkań autorskich, co udokumentowane jest w naszej gablocie widocznej w księgarni. Organizujemy wykład i dyskusje, w których dajemy możliwość aktywnego uczestnictwa – opowiada Paweł Toboła-Pertkiewicz, właściciel księgarni z 15 letnim stażem i podkreśla, że wbrew pojawiającym się w ostatnim czasie wpisom internetowym nie wyrzucają z księgarni osób w zależności od poglądów. Na drzwiach księgarni wisi kartka z napisem „Segregujemy tematycznie książki, nie ludzi!”.

Najlepsza księgarnia w Warszawie. 5 nominowanych z Żoliborza

Rekordowa liczba głosów. Księgarnia na Żoliborzu najlepsza

„Czy oczami wyobraźni widzicie oburzające nagłówki »Gazety Wyborczej« z września 2022, że w konkursie nieoczekiwanie zwyciężyła tak niepoprawna księgarnia? Czy widzicie kamery "TVN Warszawa", które pokazują przebitki ze środka Dymińskiej 4 z książkami np. o pandemii i ich jękiem zawodu? Czy widzicie zafrasowane miny jury konkursu (które dumnie informuje o zachowaniu parytetu płci – swoją drogą, gdzie protesty tzw. zwolenników kilkudziesięciu płci?), że trzeba zmienić formułę konkursu, żeby jednak księgarnia Multibook.pl z hasłem Józefa Mackiewicza iż „jedynie prawda jest ciekawa” i taką ofertą nie mogła w przyszłości zwyciężać? Czy widzicie wreszcie szczęśliwego Rafała Trzaskowskiego, który będzie nam musiał wręczyć nagrodę ulubionej księgarni warszawiaków? Chcecie to wszystko zobaczyć na własne oczy?” – czytamy w jednym z wpisów na facebookowej stronie księgarni zamieszczonym w trakcie trwania plebiscytu.

Ten swego rodzaju apel stał się na tyle skuteczny, że żoliborska księgarnia wygrała plebiscyt otrzymując 4881 głosów. – Wygranie takiego plebiscytu, w mieście liczącym 2 mln osób daje ogromną satysfakcję. Nie było to łatwe, bo żeby wygrać trzeba sobie zasłużyć na to u czytelników – mówi Paweł Toboła-Pertkiewicz i opowiada, że odkąd plebiscyt został nagłośniony jest ofiarą hejtu. – Przyszło kilka nieprzyjemnych maili, ale na tym się skończyło – opisuje właściciel zwycięskiej księgarni.

Drugie miejsce zajął zeszłoroczny laureat Antykwariat Grochowski z liczbą głosów równą 3449. Wyróżnienia otrzyma księgarnia Tarabuk (2804 głosy), Księgarnia-Galeria Nieznany Świat (2413 głosów) i Trzy Jeże (2282 głosy).

Urzędnicy zastanawiają się nad zmianą zasad

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, urzędnicy koordynujący plebiscyt rozważają w kolejnych edycjach zmianę formuły.  „Chcieliśmy, żeby w konkursie głosowali zwykli warszawiacy, nie profesjonalne jury, stąd formuła plebiscytu internetowego. Niestety, okazało się, że to nie był dobry pomysł” – mówił nieoficjalnie cytowany przez „Stołeczną” urzędnik.

- Dostosowujemy się do tego, jak ktoś organizuje dany plebiscyt. Jeżeli zmienią zasady i o wygranej będzie decydować jury zasiadające przy zielonym stoliku, to pewnie nie wygramy. To jest taka sytuacja, w której, dopóki nie wygrywają ci, których lubi „Gazeta Wyborcza” to jest wszystko w porządku i demokracja jest wspaniała. Natomiast jeśli wygra ktoś kto im się nie podoba, to nagle trzeba zmienić procedury i że demokracja jest głupia – komentuje Paweł Toboła-Pertkiewicz.

W internetowym głosowaniu oddano 23 341 poprawnych głosów. - W uzasadnianiach wyboru głosujący wskazywali najczęściej na niepowtarzalną atmosferę, pasję i profesjonalizm księgarzy, ich rosnącą aktywność w cyfrowej przestrzeni, atrakcyjny program spotkań autorskich, a czasem też i dobrą kawę. W wielu opiniach przewija się refleksja, że bez tej wybranej księgarni ta część miasta, ta ulica straciłaby swój charakter. W każdej z tych opinii czuć, jak bardzo te miejsca są dla ludzi ważne, czasami nawet pomocne w ich życiowych troskach – mówi Grażyna Szarszewska, przewodnicząca jury konkursu, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki. Pięć miejsc z najwyższą liczbą głosów otrzyma nagrody pieniężne oraz tytuł Ulubionej Księgarni Roku 2022. Łączna pula nagród wynosi 70 tys. złotych. Wręczenia nagród odbędzie się 18 września w czasie Jesiennych Targów Książki.

Dziś Dzień Księgarza. Podpowiadamy, które księgarnie na Żoliborzu warto odwiedzić


IMG_5620
IMG_5620

IMG_5607
IMG_5607

IMG_5622
IMG_5622

IMG_5608
IMG_5608

IMG_5623
IMG_5623


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ