Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 05:06

„Blue Hour” – produkcja Warszawskiej Szkoły filmowej dostał się na festiwal kwalifikujący do Oscarów

Etiuda „Blue Hour” autorstwa Stacey Rushchak, ukraińsko-amerykańskej reżyserki i scenarzystki z Warszawskiej Szkoły Filmowej dostał się do 35. edycji Out On Film: Atlanta’s LGBTQ+ Film Festival, którego wygrana jest przepustką do udziału w Oscarach.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o fabule filmu,
- samym festiwalu.

„Blue Hour” przedstawia relację dwóch kobiet. Główną bohaterką jest Maja, która jest kelnerką w małej wiosce. „Bohaterka jest zawieszona w prowincjonalnym mikrokosmosie. W tym zastygłym krajobrazie pojawia się jednak w końcu ożywcze zakłócenie” – zdradza Warszawska Szkoła Filmowa.

W przydrożnym barze, gdzie pracuje Maja, pojawia się tajemnicza kobieta. Po jej zachowaniu widać, że na kogoś czeka. Wkrótce się okazuje, że kobieta zmieni codzienność Mai.

Etiuda trafiła do oficjalnej selekcji 35. edycji Out On Film – festiwalu kwalifikującego do Nagród Akademii Filmowej, czyli Oscarów. Out On Film organizowany jest w Atlancie i do 2008 roku był częścią Atlanta Film Festival – festiwalu, który w zeszłym roku zwyciężyła głośna „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. To właśnie ta wygrana umożliwiła Warszawskiej Szkole Filmowej ubieganie się o – drugą po „Naszej Klątwie” – oscarową nominację dla swojej produkcji.

Dziś OOF to samodzielne, jedenastodniowe święto historii i artystów LGBTQ+, które prezentuje filmy fabularne, dokumentalne oraz krótkometrażowe.

Przeczytaj również: Film studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej z nominacją do Oscara

Nie pierwsza etiuda produkcji WSF stawiająca wątki LGBTQ+

Twórczyni konkursowego filmu, Stacey Rushchak, to ukraińsko-amerykańska reżyserka i scenarzystka, która w 2015 roku przeniosła się do Polski, by rozpocząć karierę reżyserską. Istotnym krokiem w tym kierunku było podjęcie przez nią studiów w Warszawskiej Szkole Filmowej.

W rolach głównych zobaczymy świeże twarze młodego pokolenia, czyli Monikę Szwajnos oraz Karolinę Rzepę.

Autorem zdjęć do etiudy jest Grzegorz Adach, absolwent kierunku operatorskiego WSF, zaś producentem filmu jest dwukrotnie nominowany do Oscara reżyser, scenarzysta oraz producent – Maciej Ślesicki jest współzałożyciel i Kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej.

„»Blue Hour« to jedna z wielu etiud WSF, która stawia wątki LGBTQ+ na pierwszym planie. To właśnie tu powstała „Kontrola” – międzynarodowy hit o miłości dwóch kobiet. Twórczyni serialu, Natasza Parzymies, trafiła niedawno na prestiżową listę 50. nazwisk najlepszych młodych twórców magazynu Variety, którzy wywarli ogromny wpływ na branżę rozrywkową” – informuje Warszawska Szkoła Filmowa.

fot. Materiały prasowe

Przeczytaj również: Burzliwa historia miłosna. Zobacz serial „Kontrola” reżyserki z Żoliborza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ