Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:16
Reklama

Muzyczne zderzenie dwóch światów. Na Żoliborzu usłyszymy potężny chór ponad 50 głosów

Na Żoliborzu trwają warsztaty chóralne. Bierze w nich udział Żoliborski Chór Sąsiedzki, a także goście z Grecji, czyli Armonia Preveza Choir. Ich efekty będzie można usłyszeć w piątek, 26 sierpnia w Forcie Sokolnickiego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o muzycznych gościach pochodzących z Grecji,
- projekcie realizowanym przez Żoliborski Chór Sąsiedzki i Armonia Preveza
- o nadchodzącym koncercie.

Nadchodzący koncert jest zwieńczeniem półrocznej współpracy Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego i Armonia Preveza w ramach programu Erasmus + umożliwiającym właśnie międzynarodową integrację a także muzyczny rozwój.

Armonia Preveza, to grecki chór działający od 1969 roku, który od wtorku przebywa w Warszawie. Razem z Żoliborskim Chórem Sąsiedzkim przygotowuje się do piątkowego koncertu. Do Polski, z greckiego miasteczka Preveza, przyleciał 36-osobowy skład mający w swoim dorobku m.in. występ na ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich organizowanych w Atenach. Sam chór w przeszłości otrzymał tytuł najlepszego w Grecji. W trakcie swojej działalności zdobył 9 pierwszych nagród, 4 złote medale, 5 drugich nagród, 9 srebrnych medali, 3 trzecie nagrody i 7 brązowych medali w konkursach w całej Europie. W lipcu 2016 roku zdobył pierwsze miejsce i srebrny medal w Światowym Konkursie Chóralnym w Bratysławie, a w sierpniu 2017 roku otrzymał drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Sankt Petersburgu.

- Nasi koledzy i koleżanki są zauroczeni Żoliborzem i tym jak zielona jest to dzielnica – relacjonuje Maria Janiak z Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego, który opiekuje się swoimi gośćmi od wtorku. To właśnie na Żoliborzu odbywają się próby i warsztaty, w czasie których można usłyszeć zapowiedź tego, co chórzyści wykonają w czasie piątkowego koncertu.

Przeczytaj również: Żoliborski Chór Sąsiedzki, czyli muzyczna perełka dzielnicy

50 chórzystów i chórzystek w Forcie Sokolnickiego

Całość zapowiada się imponująco. W Forcie Sokolnickiego w jednym czasie wystąpi ponad 50 chórzystów i chórzystek. To duża liczba biorąc pod uwagę jak potężne są to głosy. W repertuarze usłyszymy łącznie 10 utworów wykonanych w języku polskim, greckim i w łacińskim. Chórzystom będzie akompaniować na klawesynie Aleksander Teliga, który obecnie jest związany zawodowo z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

Występ w Forcie Sokolnickiego poprzedzą nie tylko warsztaty odbywające się na Żoliborzu, ale także wizyta ŻChS w lipcu w Prevezie. Również w greckim miasteczku odbyła się seria warsztatów zwieńczona koncertem. – Współpraca przebiega cały czas bardzo dobrze. Jest to nieco bardziej doświadczony od nas zespół. Pochodzą z miasta z bogatymi tradycjami chóralnymi. My mimo krótszego stażu dorównujemy im i oni też czegoś się uczą – podkreśla członkini ŻChS, który powstał jako oddolna inicjatywa żoliborzan i żoliborzanek.

Wspólnym mianownikiem jest miłość do muzyki

Wszystkich członków żoliborsko-muzycznej perły łączy miłość do muzyki i radość ze spotykania się ze sobą w czasie prób. Choć żaden z członków, poza dyrygentem Pawłem Choiną, nie zajmuje się zawodowo muzyką, to występy chóru zdobywają serca coraz większej liczby publiczności, a także uznanie wśród ludzi z muzycznego świata. W ostatnich dniach w czasie próby w Forcie Sokolnickiego pojawił się nawet Jan Krutul, kompozytor utworu "Ściani dumbek, ściani", który będzie można usłyszeć w czasie nadchodzącego koncertu.

W czasie piątkowego wydarzenia ze względów zdrowotnych dyrygent ŻChS Paweł Choina nie będzie obecny, dlatego zastąpi go Daniel Synowiec, dyrygent Chóru Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cały projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus+ i projektu „Śpiewanie w chórze jako metoda edukacji międzypokoleniowej”.

Gazeta Żoliborza jest patronem medialnym wydarzenia. Koncert odbędzie się w piątek, 26 sierpnia o godz. 20.00 w Forcie Sokolnickiego.

fot. Facebook/Żoliborski Chór Sąsiedzki

Przeczytaj również: Walka z ciężką chorobą i “Oscar designu” dla mieszkańców Żoliborza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h