Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 lutego 2024 00:13
Reklama

Śnięte ryby w stawie przy Włościańskiej

Trwają prace w ramach programu „Szuwar Warszawski”, którego celem jest przywrócenie środowiska stanu naturalnego, na kilku stawach w Warszawie w tym na Żoliborzu. Tymczasem w trakcie prowadzonych prac w jednym ze zbiorników mieszkańcy zaobserwowali śnięte ryby.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o pracach prowadzonych przez Zarząd Zieleni Warszawskiej na Włościańskiej,
- o tym ile martwych ryb znaleziono w stawach,
- o przyczynie śnięcia ryb
,
- o tym co stanie się z pozostałymi rybami w stawie.

Na żoliborskim forum Żoliborz – Platforma Sąsiedzka jeden z użytkowników 14 sierpnia opublikował zdjęcia stawu przy ulicy Włościańskiej zrobione z okien jednego z sąsiadujących bloków. Widać na nim, jak w rozkopanym stawie dryfują brzuchem do góry śnięte ryby. Łącznie tego dnia zaobserwowano 11 śniętych 30-40 centymetrowych ryb.

Obecnie na gliniankach włościański trwają prace realizowane w ramach projektu „Szuwar Warszawski”. „Celem projektu jest poprawa warunków życia ptaków, płazów i innych zanikających gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy. Działania podejmowane w ramach projektu to m.in przywrócenie naturalnego stanu zbiorników w 5 dzielnicach, usuwanie gatunków inwazyjnych czy montaż platform lęgowych na wodzie” – informuje Adam Przegaliński z Zarządu Zieleni Warszawskiej i podkreśla, że prace na Żoliborzu prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym zapewnionym przez wykonawcę, w tym ichtiologa. ZZW czeka na jego opinię w sprawie śniętych ryb.  

Przeczytaj również: Stawy na Żoliborzu i Bielanach obrosną szuwarami

Co z ocalałymi rybami w trakcie renaturyzacji stawów przy Włościańskiej?

Jak relacjonuje członek stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, pracownicy w czasie prac przenieśli ryby do większego stawu, jednak wody było bardzo mało. - Wiadomo, że jak jest mało wody i są dodatkowo silne upały, to ryby nie mają szansy przetrwać - mówi Darek Rutkowski.

Zapytaliśmy ZZW m.in. o to, dlaczego przed rozpoczęciem prac nie odłowiono ryb. W nadesłanej odpowiedzi przeczytaliśmy, że przed rozpoczęciem prac ustalono, że w czasie ich trwania ryby będą przenoszone do drugiego zbiornika. - To założenie ostatnio zostało zrealizowane – zapewnia Adam Pzegaliński i dodaje: - Dlatego podczas kontynuacji prac – tym razem w stawie północnym – nie przeniesiono ryb do drugiego, mniejszego zbiornika. Natomiast by zapewnić większą ilość wody w stawie północnym Wykonawca wykonał zagłębienie w jego dnie, w pobliżu kępy trzcin, tak aby ryby oraz kaczki miały zapewnione schronienie. Pracownicy ZZW kontrolują prace w terenie na bieżąco i obecnie nie ma przypadków śniętych ryb, zaś w zagłębieniu widać młode osobniki.

Co dalej z losem pozostałych ryb? Według przekazanych nam przez Zarząd Zieleni Warszawskiej informacji, prawdopodobnym scenariuszem jest odłowienie ryb i przeniesienie ich w inne miejsce.

Wędkarska enklawa od zawsze. ZZW: Zarybianie nielegalne, a szczupaki nie mają tam dobrych warunków do życia

Jak zwraca uwagę Darek Rutkowski ze stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości stawy przy Włościańskiej są miejscem znanym na mapie miejscowych wędkarzy właściwie od zawsze. To właśnie oni zarybiali stawy. Przedstawiciel ZZW twierdzi jednak, że jest to działanie nie do końca legalne i dla dużych gatunków ryb takich jak szczupak w stawach przy włościańskiej nie ma odpowiednich warunków do życia.

Przeczytaj również: Przeciąga się remont placu zabaw w Parku Żeromskiego. ZZW podaje nową datę zakończenia prac


glinianki-wloscianskie-1
glinianki-wloscianskie-1

glinianki-wloscianskie-3
glinianki-wloscianskie-3

glinianki-wloscianskie-2
glinianki-wloscianskie-2

glinianki-wloscianskie
glinianki-wloscianskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h