Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:54

Piesi na Mickiewicza bardziej bezpieczni. Drogowcy doświetlą przejścia dla pieszych

Zarząd Dróg Miejskich po wykonanym audycie przejść dla pieszych poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych na ulicy Mickiewicza.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym w jakich lokalizacjach będą doświetlone przejścia dla pieszych,
- dlaczego wybrane zebry wymagają doświetlenia.

Tego lata Zarząd Dróg Miejskich w całej Warszawie planuje doświetlić 300 przejść dla pieszych. To efekt rozpoczętego w 2016 roku masowego doświetlania zebr, który dobiega końca. „Od tego czasu na samych tylko ulicach podległych ZDM dodatkowe oświetlenie zyskało blisko półtora tysiąca przejść. Do tego należy doliczyć oczywiście przejścia, które zostały poprawione przy okazji kompleksowej przebudowy ulic oraz mniejsze inwestycje urzędów dzielnic na lokalnych uliczkach. Realizowana właśnie umowa, obejmująca kilkaset lokalizacji, jest prawdopodobnie ostatnią zakrojoną na tak dużą skalę” – poinformował ZDM.

Przeczytaj również: Audyt przejść dla pieszych. Ulica Mickiewicza wymaga zwężenia

Doświetlanie przejść, które wypadły źle w audycie

W najbliższym czasie na Żoliborzu doświetlonych będzie 30 lokalizacji. Niemal wszystkie wybrane zebry, bo aż 28 znajduje się na ulicy Mickiewicza. W 2019 roku na zlecenie ZDM wykonano na Żoliborzu audyt przejść dla pieszych. Badanie wykonywane przez specjalistów i ich wyniki stały się podstawą do podejmowanie decyzji mających poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Doświetlane na ulicy Mickiewicza przejścia dla pieszych w audycie wypadły źle. 5 „zebr” otrzymało ocenę 0, co oznacza: „bardzo wysokie ryzyko zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych użytkowników ruchu drogowego z dużym ryzykiem skutku śmiertelnego.” Pozostałe przejścia, które w najbliższym czasie ZDM chce doświetlić, zarówno na Mickiewicza jak i na Krasińskiego, w rejonie Wybrzeża Gdańskiego wypadły niewiele lepiej otrzymując ocenę 1 lub 2.

„Doświetlenie polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie przejścia dla pieszych. Ich zadaniem jest oświetlanie zebry i jej otoczenia, w tym dojścia do niej. Lampy są precyzyjnie nakierowywane na pasy, aby zapewniały jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiały kierowców. W ustawianiu należytej barwy i kierunku strumienia światła pomaga nam zestaw najnowocześniejszych sprzętów z zakupionym rok temu najnowocześniejszym matrycowym miernikiem luminancji na czele” – informuje ZDM.

Przeczytaj również: Nowe światła na Krasińskiego

Węższa Mickiewicza

Doświetlenie przejść dla pieszych to wdrażanie już kolejnego zalecenia audytorów w sprawie ulicy Mickiewicza. W raporcie zalecano także rozważenie zmiany przekroju ulicy Mickiewicza na odcinku od placu Wilsona do Potockiej. W ramach wdrażania SPPN zdecydowano się zostawić jeden pas ruchu dla kierowców, oddając tym samym część jezdni rowerzystom i pod miejsca parkingowe. 


lista-doswietlen

lista-doswietlen

mickiewicza 1

mickiewicza 1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ