Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:02
Reklama

Budżet obywatelski na Żoliborzu. Co wybrali mieszkańcy?

Pomoc psychologiczna dla dzieci, leżanki i remont przeszkód w skateparku to jedne z projektów, na które najchętniej głosowali mieszkańcy. Budżet obywatelski na Żoliborzu to ostatecznie 18 projektów do zrealizowania w przyszłym roku.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie projekty wybrano do realizacji na Żoliborzu
- jaka była frekwencja na Żoliborzu w czasie głosowania.  

W środę, 13 lipca podczas gali w Pałacu Kultury ogłoszono wyniki 9 edycji budżetu obywatelskiego. Projekty, na które można było głosować od 15 do 30 czerwca będą zrealizowane w 2023 roku. Łącznie do głosowania dopuszczono 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich projektów. Na wybrane projekty miasto do wydania ma ponad 100 mln złotych. Z tej puli na żoliborskie projekty przypada łącznie 2 022 616 złotych.

– Po 9 latach działania budżetu obywatelskiego mogę śmiało powiedzieć, że realizacje wykonywane w jego ramach stały się bardzo ważną częścią tkanki miejskiej. Pomysły, które zgłaszali i wciąż zgłaszają warszawianki i warszawiacy stanowią nieoceniony wkład w działalność miasta i bardzo często zaskakują nas kreatywnością i innowacyjnością. Nikt tak dobrze jak mieszkańcy nie wie, co jest potrzebne w najbliższej okolicy czy społeczności. Dziękuję za tą chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie w zmienianie Warszawy – mówiła podczas wczorajszego wydarzenia Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Przeczytaj również: “Chcemy walczyć ze zmianami klimatu na poziomie lokalnym”. Ma w tym pomóc budżet obywatelski na Żoliborzu

Łącznie w głosowaniu udział wzięło 88 861 osób z czego 30 proc. postanowiło to zrobić w ostatnim możliwym dniu.  Najchętniej głosowały osoby w przedziałach wiekowych 25-34 i 35-44 lata. Podobnie jak w poprzednich latach, zagłosowało więcej kobiet (62 proc.) niż mężczyzn (38 proc.).

Wśród stołecznych dzielnic najwyższą frekwencje odnotowano w Ursusie, gdzie na 1000 mieszkańców dzielnicy zagłosowały 73 osoby. Podobną frekwencją może pochwalić się Białołęka (71 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy). Na Żoliborzu w tym roku na 1000 mieszkańców głos oddało 48 osób. Najmniej zaangażowaną dzielnicą było Śródmieście, gdzie na 1000 mieszkańców udział w głosowaniu wzięło 36 mieszkańców.

Budżet obywatelski na Żoliborzu. Sporo na temat zieleni, ale nie były to najchętniej wybierane projekty

W skali całego miasta, w tym roku, podobnie jak w ubiegłorocznej edycji budżetu, zdecydowana większość zagłosowała na pomysły związane z miejską zielenią. A jakie projekty zwyciężyły na Żoliborzu?

Najwięcej głosów, bo aż 1200 zebrał projekt pn. „Nie jesteś sam - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży”. Jego realizacja będzie kosztować 254 tys. złotych. Drugim najchętniej wybieranym projektem są drewniane leżanki – 2 w Parku Fosa i 3 na Kępie Potockiej. Na leżanki do czytania zagłosowało 1085 głosów. W pierwszej trójce znalazł się również projekt zakładający zasadzenie szpaleru krzewów wzdłuż torów tramwajowych na wysokości Parku Żeromskiego. Projekt zyskał głos 1038 osób.

Przeczytaj również: Więcej krzewów, nowe latarnie i duże inwestycje w sport. Budżet obywatelski na Żoliborzu

Remont boiska i skateparku wybrany

Na Żoliborzu jeden projekt może pochłonąć maksymalnie 404 523 zł. Są dwa projekty, które pochłoną po 400 tys. złotych. Jeden dotyczy wymiany nawierzchni na boisku przy LXIV LO Witkacego. Drugi z kolei wymiany i remontu wszystkich przeszkód na skateparku na Potockiej. Dodatkowo całe przedsięwzięcie według założeń mają zwieńczyć zawody i piknik.

Zieleń, warsztaty i czcionka „Sady Żoliborskie”

Do realizacji w przyszłym roku zdecydowano się wybrać tzw. zielone projekty i dotyczące środowiska takie jak usunięcie jemioły z wybranych drzew, czyszczenie budek lęgowych i posadzenie krzewów przy ul. Gen. Zajączka. Nowe krzewy i trawy mają pojawić się również przy ul. Popiełuszki 3. Nową zieleń zyska również okolica skrzyżowania Promyka i Bohomolca, gdzie wzdłuż chodnika prowadzącego do ogródków działkowych powstanie aleja wiśni składająca się z około 30 drzew. Z kolei na gliniankach pojawi się kaczkomat.

W puli wybranych projektów znalazły się również takie, które zakładają organizację warsztatów i wydarzeń kulturalnych takich jak teatr pod chmurką, czyli wydarzenie zakładające organizację czterech spektaklów teatralnych na Kępie Potockiej oraz zajęcia jogi w Parku Żeromskiego. Podobnie jak w poprzedniej edycji mieszkańcom spodobała się perspektywa wzięcia udziału w warsztatach stolarskich organizowanych w Centrum Lokalnym.

Dwa z wybranych projektów dotyczą żoliborskich bibliotek. Jeden zakłada poprawę ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, drugi zaś zakup książek, w tym obcojęzycznych, audiobooków, prasy, e-prasy i e-booków.

Ostatnie dwa pomysły dotyczą Sadów Żoliborskich. Jeden zakłada namalowanie muralu na Północno-wschodnia ściana Szkoły Podstawowej nr 267, drugi z kolei powstanie ogólnodostępnej czcionki na bazie liter z szyldu Baru Sady.

Przeczytaj również: Remont dwóch żoliborskich ulic, inwestycje oświatowe i pieniądze na Dom Kultury. Budżet Żoliborza na 2022 rok

fot. R. Motyl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h