Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 12:49

W kinie Tęcza znowu będzie można obejrzeć filmy. Rusza kino plenerowe

W wakacje kino Tęcza odżyje. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które przejęło budynek kina, zapowiada cykl wakacyjnych wydarzeń.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie wydarzenia odbędą się w kinie Tęcza,
- jakie filmy będzie można obejrzeć.

Wakacyjna działalność kina Tęcza zostanie zainagurowana wernisażem wystawy „Wajda na nowo”. Jest to autorski projekt Andrzeja Pągowskiego, który stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych – fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności – dokumentalnych.

Przeczytaj również: Kino Tęcza miejscem kultury filmowej. W legendarnym miejscu wraca życie

Wernisaż wystawy znanego plakacisty

Wszystkie plakaty powstały w 2021 roku z okazji 95. urodzin Andrzeja Wajdy. Wernisaż odbędzie się 14 lipca o godz. 19. na dziedzińcu kina Tęcza, które docelowo ma stać się siedzibą Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Tego dnia odbędzie się również spotkanie z Andrzejem Pągowskim, które poprowadzi krytyczka filmowa Ola Salwa.

- Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… A Andrzej zrealizował 60 filmów, w tym wiele bardzo ciekawych dokumentów. Mam nadzieję, że takie zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, popularyzowane poprzez wernisaże, festiwale, wydawnictwa, przyczyni się do większego zrozumienia i popularyzacji całej jego twórczości. Mam nadzieję, że ta kolekcja będzie nie tylko oglądana, ale także dyskutowana, omawiana i spowoduje, że wiele osób sięgnie do dorobku Mistrza i zapozna się z jego mniej znanymi dziełami – mówi Andrzej Pągowski, autor wystawy.

Przeczytaj również: Miasto wyremontuje „Kino Tęcza”. “Nazywamy ten projekt smart cinema”

„Remont zabytkowego budynku, który wciąż jest przed nami, to bardzo duża inwestycja, nad którą pracuje liczny sztab ludzi”

W czwartek, 14 lipca rozpocznie się również cykl pokazów filmowych w ramach kina letniego. O godzinie 20:45 zostanie pokazany film „Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy. W lipcu będzie można obejrzeć również „Polowanie na muchy" (21 lipca, godz. 20:45) i „Wszystko na sprzedaż" (28 lipca, godz. 20:45). W sierpniu zaś „Upał” (4 sierpnia, godz.  20.45), „To tylko rock” (11 sierpnia, godz. 20.45), „Hallo szpicbródka” (18 sierpnia, godz. 20.45) i „Wielką majówkę” (25 sierpnia, godz. 20.45).

- Zanim będziemy mogli zaprosić mieszkanki i mieszkańców Warszawy do wyremontowanego kina Tęcza, musi niestety minąć trochę czasu. Aby nie mijał nam jedynie na oczekiwaniu, po razu drugi zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach plenerowych, które organizujemy we współpracy z naszymi partnerami i najbliższymi sąsiadami – restauracjami Via Suzina i Kotłownia. W ubiegłym roku spotkaliśmy się na pikniku i pokazach specjalnych festiwalu Berlin-Warszawa, a przez całe lato widzowie mogli oglądać wystawę „Film polski w plakacie NRD”. W tym roku organizujemy kolejną wystawę i jeszcze bogatszy program kina letniego. Tymi działaniami chcemy oswajać ludzi z miejscem, które w przyszłości na stałe zagości na kulturalnej mapie stolicy. Remont zabytkowego budynku, który wciąż jest przed nami, to bardzo duża inwestycja, nad którą pracuje liczny sztab ludzi. To praca, której nie widać z zewnątrz, ale która jest kluczowa dla dalszych etapów. Wykonujemy ją niestrudzenie, a równolegle zapraszamy do spędzenia z nami w tym miejscu wybranych letnich wieczorów. To przedsmak tego, czym będzie kino Tęcza – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

Przeczytaj również: [Wideo] Andrzej Pągowski rysuje Żoliborz


Kino-Tecza-dziedziniec-

Kino-Tecza-dziedziniec-


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h