Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 03:57

Wyniki matur 2022. Na Żoliborzu jest lepiej niż rok temu

Choć maturzyści z żoliborskich szkół poprawili zeszłoroczny wynik, to w skali miasta wcale tak dobrze nie wypadli.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym na jakim poziomie kształtuje się zdawalność na Żoliborzu,
- jak żoliborscy maturzyści wypadali na tle innych dzielnic,
- jakie są średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

Na Żoliborzu do egzaminu dojrzałości przystąpiło 969 maturzystów. Zdaną maturą może pochwalić się 844 absolwentów i absolwentek żoliborskich liceów, co daje w dzielnicy zdawalność na poziomie 87,1 procent. W Warszawie do matury przystąpiło z kolei blisko 20 tys. uczniów z czego egzamin zdało 88 proc. z nich. Na Mazowszu, wśród gmin jest to najlepszy wynik.

Choć żoliborscy maturzyści poprawili wynik sprzed roku (86,6 procent dający 7 miejsce w skali całego miasta) to na tle pozostałych dzielnic wypadli dużo gorzej będąc 12 dzielnicą pod względem odsetka zdawalności.

W tym roku dużo lepiej poradzili sobie maturzyści z Wilanowa, gdzie matury zdali wszyscy, którzy przystąpili do egzaminu, czy we Włochach (97,3 proc.) i z Ursynowa (93,6 proc.).

Najgorzej egzamin wypadł w Ursusie, gdzie powodów do radości nie miało aż 21 procent maturzystów i maturzystek. Na Pradze-Północ odsetek, tych, którzy nie zdali wyniósł 20,2 procent.

Przeczytaj również: Ranking Perspektywy 2022. Które miejsce zajęły żoliborskie i bielańskie szkoły?

Żoliborscy licealiści w czołówce

Dane na temat zdawalności Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie rozbiła w poszczególnych dzielnicach na licea, szkoły branżowe oraz technika. Matury na Żoliborzu najlepiej napisali licealiści osiągając zdawalność na poziomie 93,7 procent. W skali całego miasta jest to piąty wynik.

Jeśli chodzi o zdawalność w technikach na Żoliborzu wynosi ona 74,3 procent. To 7 wynik wśród 11 stołecznych dzielnic, w których działają tego typu szkoły.

Przeczytaj również: Wyniki matur 2021. Jak napisali je uczniowie szkół na Żoliborzu

Jak poradzili sobie żoliborscy uczniowie z poszczególnymi przedmiotami?

Matury z języka polskiego na Żoliborzu wypadły gorzej niż rok temu. Średni wynik z rodzimego języka wynosi 57 procent co daje 7 miejsce na tle innych dzielnic. Najlepiej z językiem polskim poradziły sobie m.in. Włochy, Wilanów i Śródmieście. Średni wynik w tych trzech dzielnicach wyniósł 61 proc. i był najwyższy w stolicy.

Znacznie lepiej maturzystom w tym roku wypadł egzamin z matematyki. Średni wynik z tego przedmiotu na Żoliborzu wynosi 67 procent. To bardzo podobny wynik, do tego z 2021 roku, który wówczas wynosił 66 procent. Wśród warszawskich dzielnic z egzaminem z matematyki najlepiej poradził sobie Wilanów, gdzie średni wynik to 81 procent.

Najpopularniejszym językiem obcym wśród żoliborskich maturzystów był język angielski. Średni wynik z tego egzaminu wyniósł 89 procent. W Wilanowie, gdzie matury z angielskiego najlepiej wypadły średni wynik wyniósł 94 procent.

Powyższe średnie wyniki dotyczą egzaminów z poziomu podstawowego. W poziomie rozszerzonym średnia z języka polskiego wynosi 63 proc., z matematyki 39 proc., zaś z języka angielskiego 74 procent.

Uczniowie pisali również egzaminy z przedmiotów dodatkowych. Biologię wybrało 117 osób (średni wynik 52 proc), chemię 82 osoby (średni wynik 47), filozofię 15 (średni wynik 55), fizykę 129 (średni wynik 35 proc.), geografię 171 (średni wynik 58 proc.), historię 95 (średni wynik 52 proc.), historię muzyki 2 (średni wynik 68 proc.), historię sztuki 40 (średni wynik 35 proc.), informatykę 65 (średni wynik 38 proc.) i WOS 64 (średni wynik 48 proc.).

Przeczytaj również: “Witkacówka” – sportowe przerwy w liceum na Żoliborzu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h