Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:55
Reklama

Parkowanie w niedozwolonym miejscu skończy się odholowaniem. Czy kierowców czekają zmiany?

Projekt zmiany ustawy, który złożyliśmy w październiku, przewiduje parkowanie na chodnikach tylko, gdy zarządca drogi wyznaczał odpowiednie miejsca - piszą na swoim profilu na Facebooku działacze z Miasto Jest Nasze.

Do sejmowej Komisji do Spraw Petycji trafił projekt nowelizacji kodeksu drogowego, w myśl którego auta zaparkowane na chodnikach mają być odholowane. Do tej pory parkowanie samochodów na chodnikach jest możliwe pod warunkiem zachowania dla pieszych 1,5 metrowego przejścia. W przypadku gdy nowelizacja, autorstwa warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz koalicji Ruchy Miejskie, wejdzie w życie zapis ten będzie nieważny. Więcej miejsca dla pieszych, mniej dla kierowców - W Polsce obowiązują archaiczne przepisy, wprowadzone w stanie wojennym. To wtedy pozwolono samochodom parkować na chodnikach, a jedyną zasadą jest zachowanie 1,5 m dla pieszych. To było opresyjne prawo, które pozwalało łatwiej inwigilować i terroryzować obywateli – wyjaśniają autorzy projektu. Dziś auto może zostać odholowane w przypadku, gdy zostało zaparkowane w miejscu niedozwolonym, bądź utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu. Projekt noweli jasno wskazuje, że każdy pojazd, który zaparkuje w niedozwolonym miejscu zostanie odholowany na specjalny parking. W ten sposób działacze chcą dać do zrozumienia, że chodnik jest dla pieszych. - Przypominamy, że projekt zmiany ustawy, który złożyliśmy w październiku, przewiduje parkowanie na chodnikach tylko, gdy zarządca drogi wyznaczał odpowiednie miejsca. Pozwala również odholowywać nielegalnie zaparkowane samochody – czytamy na facebookowym profilu Miasto Jest Nasze.
W Polsce obowiązują archaiczne przepisy, wprowadzone w stanie wojennym - wyjaśniają autorzy projektu.
„Dekomunizacja chodników”, jak nazywają projekt sami autorzy, przypomina przepisy, które weszły w życie we wrześniu na Ukrainie. Tam pojazd nielegalnie zaparkowany jest odholowany, jednak wraz z wprowadzeniem przepisów wyznaczane są równocześnie miejsca parkingowe, a nowo powstające ulice projektowane są razem z zatokami postojowymi. Trudne zadanie do wykonania – teraz zmierzą się z nim posłowie Pozytywną opinię, szczególnie dotyczącą holowania nielegalnie zaparkowanych aut, wyraziła legislatorka Biura Analiz Sejmowych: Koncepcja usuwania wszystkich nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów wobec ewentualnej nowelizacji art. 130a ust. 1 pkt 1 Prawa o ruchu drogowym wydaje się zadaniem trudnym do wykonania, ale być może w ostatecznym rozrachunku przyczyniłaby się do przestrzegania przez polskich kierowców podstawowych znaków zakazów. Jakie stanowisko wobec noweli przyjmą posłowie? Jako poinformował dziennik „Rzeczpospolita” z nieoficjalnych informacji wynika, że posłowie dość entuzjastycznie odnieśli się do nowych zasad parkowania. Kluczowe jest również stanowisko Ministerstwa Infrastruktury, które póki co nie odniosło się do propozycji ruchów miejskich.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h