Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:15

SPPN na Żoliborzu. Czekają nas podwyżki za parkowanie.

Nie minął jeszcze rok od wprowadzenia SPPN na Żoliborzu, a mieszkańcy dzielnicy już muszą liczyć się z podwyżkami opłat za parkowanie. Stawki za postój znacząco wzrosną.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- ile ostatecznie wyniosą opłaty za parkowanie,
- od kiedy dokładnie zaczną obowiązywać podwyżki
.

Zarząd Dróg Miejskich zarekomendował radnym wprowadzenie zmian w cenniku strefy płatnego parkowania. Podczas ostatniej sesji rady miasta, która odbyła się w czwartek, 9 czerwca radni zagłosowali za wprowadzeniem proponowanych przez drogowców nowych stawek za parkowanie.

Według nowego cennika w strefie płatnego parkowania ceny za postój wzrosną o około 15 procent. To znaczy, że za pierwszą godzinę parkowania trzeba będzie zapłacić już 4,50 zł, za drugą – 5,40 zł, trzecią – 6,40 zł, a czwartą i każdą kolejną – 4,50 zł.

Przeczytaj również: SPPN na Żoliborzu. Trzeba spełnić nowy warunek by kupić abonament mieszkańca

Według obecnej taryfy ktoś, kto chciałby zaparkować np. na 10 godzin musi zapłacić w sumie 38,3 złotych. Według nowego cennika z taki postój, kierowca będzie musiał zapłacić 47,8 złotych. To jednak opcja dla kogoś, kto na prawie cały dzień przyjeżdża spoza Żoliborza. Sami mieszkańcy, jeżeli już poruszają się samochodem po dzielnicy, parkują zwykle na godzinę lub dwie. W przypadku dwugodzinnego postoju zapłacą 1,4 zł więcej niż obecnie.

Nowe stawki odpowiedzią m.in. na wzrost liczby aut w mieście

Swoją rekomendację ZDM uzasadnia m.in. stale zwiększającą się liczbą samochodów w Warszawie. Na koniec 2021 roku zarejestrowanych było ponad 2 mln pojazdów, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 1,03 %. W opinii ZDM wymaga to „podjęcia działań zmierzających do przeciwdziałania dysfunkcjom w prowadzeniu racjonalnej polityki parkingowej.” Ponadto w uzasadnieniu czytamy, że sam nadmiar samochodów przy opłacie niewspółmiernie niskiej do liczby pojazdów samochodowych przyczynia się do ich niskiej rotacji w obszarze strefy płatnego parkowania.

Według założeń, po zmianach stawek, wzrost dochodów ZDM z tytułu opłat za postój w SPPN wzrośnie w skali roku o 29 mln złotych (ze 151 mln zł w 2021 do 180 mln zł). Szacunki te kształtują się przy założeniu, że po zmianie cennika jedno miejsce postojowe będzie generowało 3,5 tys. zł dochodu miesięcznie.

Nowe stawki mają obowiązywać już w te wakacje, czyli od 15 sierpnia.

Przeczytaj również: Parkowanie na podwórkach tylko dla posiadaczy abonamentów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h