Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:05

Stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości z dużym grantem. Blisko 7000 euro na działania w Sadach Żoliborskich

To kolejne pozyskane dofinansowanie na działania w Sadach Żoliborskich przez stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości. Część kwoty ma pomóc w realizacji filmu o Sadach.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • na co zostanie przeznaczony pozyskany grant,
  • jakie konkretnie działania będą podjemowane w Sadach.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku obejrzymy film dokumentalny o historii parku Sady Żoliborskie i jego genezie. Twórcy, póki co zbierają niezbędne materiały, które nie tak łatwo pozyskać. Całość opracują miłośnicy Sadów, a pracę ma ułatwić pozyskane przez Stowarzyszenie Żoliborz przyszłości dofinansowanie w postaci prawie 7 tys. euro. "W przemyślany sposób konsumuje  ideę integracji społeczności lokalnej oraz troski o ekologie i pamięć historyczną" - czytamy we wnioskach podsumowujących projekt spisanych przez urzędników.

Grant został pozyskany w ramach „Projektów solidarnościowych” z programu Europejskiego Korpusu Solidarności.  To strategia Komisji Europejskiej, która umożliwia młodym ludziom zaangażowanie się w lokalne inicjatywy oraz udział w projektach wolontariatu przynoszących korzyści społecznościom w całej Europie.

Przeczytaj również: Dbają o Sady Żoliborskie i docenił ich prezydent Warszawy

Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na powstanie filmu reportażowego, ale również na cykl wydarzeń i warsztatów organizowanych od czerwca tego roku do końca maja przyszłego roku. Przez ten czas, co miesiąc można wyczekiwać wydarzeń. Będzie to pewna kontynuacja działań, które do tej pory miały miejsce w Sadach. – Będziemy sadzić krokusy, pod okiem pomologa, będziemy się dalej uczyć jak szczepić drzewka, okulizować i chronić owocówki rosnące w Sadach – wylicza Maria Janiak ze Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości i sąsiedzkiej inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie.  W planach jest też Piknik Sąsiedzki, który wstępnie zaplanowany jest na wrzesień i ma się odbyć pod hasłem Dzień Sadów.

Celem całego projektu jest nie tylko dbanie o Sady i podkreślenia ich niezwykłej wartości, ale również integracja i zaangażowanie do działania młodych ludzi. Atrakcje i formy aktywności będą przygotowane jednak dla wielu pokoleń. W lipcu dzieci będą mogły wziąć udział w grze terenowej o charakterze edukacyjnej związanej z tematyką Sadów, zaś seniorzy mają zostać zaangażowani w opowiedzenie historii Sadów.

- Dla nas jest to duży oddech, bo nie musimy się już martwić m.in. o sfinansowanie wizyt ekspertów w parku – mówi o otrzymanym grancie Maria.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie: Życie na jednym z najpiękniejszych osiedli Żoliborza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h