Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:20
Reklama

Weekend na Żoliborzu: Pieszy spływ Drną, spacer z przewodnikiem i tańce przy Maanamowych przebojach

Tradycyjnie, jak co tydzień przedstawiamy wydarzenia, które odbędą się w weekend na Żoliborzu. Co zobaczyć na żoliborzu ?

Żoliborz. Ten Oficerski. Przewodnik po Żoliborzu

Sobotni spacer będzie przebiegał przez zielone uliczki pamiętające międzywojnie. Wzdłuż nich stoją miejskie wille inspirowane szlacheckimi dworkami, śmiałe koncepcje urbanistyki lat 20 tych, nowatorskie rozwiązania przestrzenne. Niecodzienne są również założenia urbanistyczne jakie zastosowano w tej części Żoliborza. „To »Kolonia Oficerska« przeznaczona dla generalicji i wysoko postawionych wojskowych, przyjemne i dobrze pomyślane miejsce do życia. A co przedtem? Co zanim wprowadzą się zasłużeni żołnierze z rodzinami? I co obecnie?” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Kiedy? – Sobota, 21 maja o godz. 12.00
Gdzie? – zbiórka na Placu Inwalidów (pod Pomnikiem 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka)

Ramona Rey śpiewa piosenki Kory

W Kalinowym Sercu wystąpi Ramona Rey. W czasie swojego występu artystka zaśpiewa utwory z repertuaru legendarnej Kory.

„Ramona Rey to polska piosenkarka muzyki pop i klubowej, autorka tekstów i śpiewaczka operowa. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-aktorskim. Razem z Igorem Czerniawskim tworzy duet muzyczny pod ta samą nazwą. Ich twórczość to szeroko pojmowana muzyka elektroniczna. W swoich kompozycjach wykorzystują brzmienia techno, elektro i trapu. Jednym z pierwszych koncertów był występ na Festiwalu w Jarocinie. Z powodzeniem koncertują na świecie – występowali m.in. na Festiwalu Czereśniowy Las w Parku Gorkiego w Moskwie, gościli na scenach w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji i Kazachstanie. Jest laureatką wielu nagród i nominacji (Fryderyki, Superjedynki, Vena Festiwal, Yach Festiwal)” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Bilety w cenie 60 zł dostępne są na ewejsciowki.pl.

Kiedy? – Sobota, 21 maja o godz. 19.30
Gdzie? – Kalinowe Serce

Weekend Indyjski na Targu Śniadaniowym. Gdzie zjeść na Żoliborzu?

Tym razem czeka nas spotkanie ze smakami i kulturą Indii. W czasie wydarzenia, poza pysznymi potrawami tego dnia na Targu będą występy taneczne i prelekcje. Obecni będą również wystawcy z produktami sprowadzanymi z Indii, kolorowej zabawy holi oraz wielu innych atrakcji.

Kiedy? – Sobota, 21 maja o godz. 9.00
Gdzie? – aleja Wojska Polskiego

Pierwsze tańce do maanamowych piosenek!

Letnisko rusza ze swoim cyklem imprez kulturalnych. „Letnisko Żoliborz otwiera program rozrywkowo-kulturalny w tym sezonie, pierwszym do maanamowych piosenek tańcem!” – ogłaszają właściciele.

Za konsoletą stanie Gofer, czyli kolekcjoner winyli, DJ, właściciel sklepu Plyty Gramofonowe. Specjalista od polskiej muzyki. Organizator Winylobrania - cyklu spotkań z wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej i szeroko pojętej kultury winylowej.

Kiedy? – Sobota, 21 maja o godz. 21
Gdzie? – Letnisko Żoliborz

Niech płynie Drna! – pieszy spływ i happening nad rzeką

W Muzeum Woli trwa wystawa „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”. W części historycznej opowiada o rzekach, które kiedyś meandrowały przez Warszawę. Część współczesna zadaje pytanie o przyszłość obszarów wodno-błotnych w Warszawie, pokazując działalność aktywistyczną Grupy Zakole, Cecylii Malik i Sióstr Rzek.

Jedną z rzek, której historię opisano to Drna. Rzeka płynąca dawniej przez Wolę i Żoliborz – dziś istnieje w szczątkowej formie odkrytego kanału przy Cytadeli. Jednak rzeka wciąż żyje i wypływa na powierzchnię, również poza wyznaczonym korytem. Coraz częściej mówi się o możliwości jej odtworzenia na końcowym odcinku.

W niedzielę odbędzie się wydarzenie towarzyszące wystawie. „Przejdziemy dawnym korytem, czyli ulicami Towarową i Okopową, i dalej przez Żoliborz do Parku Fosa. Wyruszamy z Muzeum Woli (zbiórka na placu przed Muzeum Woli). Do przejścia będzie około 6,5 km pieszo wzdłuż płynącej pod ulicami Warszawy rzeki Drny. Prosimy o zabranie elementów stroju i rekwizytów nawiązujących do spływu kajakowego lub innych związanych z wodą” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Dodatkowo nad Drną odbędzie się happening Cecylii Malik i Sióstr Rzek.

Kiedy? – Niedziela, 22 maja o godz. 14
Gdzie? – Zbiórka na placu przed Muzeum Woli


ramona-rey
ramona-rey

ramona-rey-1
ramona-rey-1

letnisko
letnisko

drna
drna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h