Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:14

Weekend na Żoliborzu: Przed nami Noc Muzeów. Co jeszcze wydarzy się w weekend?

Podpowiadamy co zobaczyć i gdzie pójść w ramach Nocy Muzeów na Żoliborzu, a także jakie inne wydarzenia odbędą się w dzielnicy.

Noc Muzeów w X Pawilonie

Udział w Nocy Muzeów biorą udział również placówki działające na Żoliborzu. Jedną z nich jest Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. W ramach wydarzenia na dziedzińcu odbędzie się Obozowisko Grupy Historycznej Niepodległość 1863. Zaplanowano również kuratorskie oprowadzanie po wystawach.

Goście, którzy tej nocy odwiedzą X Pawilon Cytadeli Warszawskiej zobaczą również nowe eksponaty składające się na wystawę stałą Więźniowie X Pawilonu.

W ramach wydarzenia odbędzie się również pokaz nominowanego do Oscara filmu „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Po pokazie filmu można spotkać się również z jego twórcami.

Dodatkowo w Galerii Brama Bielańska prezentowana będzie wystawa pt. "REDSTORRIES HAIRSTORRIES HERSTORRIES. Magdalena Latosiewicz".

Link do wydarzenia na FB

Kiedy? – Sobota, 14 maja o godz. 19.00
Gdzie? - Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Noc Muzeów 2022 w Defabryce

Tradycyjnie Defabryka bierze udział w kolejnej odsłonie Nocy Muzeów. Tym razem przestrzeń budynku wypełnią prace graficzek, malarek, ilustratorek i rzeźbiarek. Wśród nich znajdą się artystki takie jak Kimba Kerner, Irena Lawruszko, Magdalena Nowakowska-Troniewska, Kasia Castellini, Anna Kacprzak, Marta Banaszak, Urszula Habza, Paula Dudek, a wszystko to w ramach cyklu Młoda Sztuka Polska.

W czasie wydarzenia odbędzie się również koncert zespołu Romet Comet.

Link do wydarzenia na FB

Kiedy? – Sobota, 14 maja o godz. 19.00
Gdzie? – Defabryka

Kalina Jędrusik mniej znana…

Do warszawskiej Nocy Muzeów dołącza również Kalinowe Serce. W ramach wydarzenia odbędzie się wernisaż poświęcony Kalinie Jędrusik. „Celem wystawy jest zaprezentowanie artystki, w taki sposób w jaki widzieli ją przyjaciele. Dzięki fotografiom z prywatnych albumów zobaczymy przytulne wnętrza willi Dygatów oraz jej mieszkańców (także tych czworonożnych)” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane trzy nigdy nieeksponowane portrety artystki, namalowane przez Halinę Piwowarską, Elżbietę Białaszek oraz Annę Probierz.

Wśród pamiątek po Kalinie Jędrusik znajdą się portrety dawniej zdobiące jej salon, porcelana, biżuteria, pocztówki oraz ostatni prezent urodzinowy, zamówiony przez Stanisława Dygata z okazji urodzin aktorki, który otrzymała po jego śmierci.

Link do wydarzenia na FB

Kiedy? – Niedziela, 15 maja o godz. 18.00
Gdzie? – Kalinowe Serce

Spacery ornitologiczno-dendrologiczne na Żoliborzu

W najbliższą niedzielę zostanie zainaugurowany cykl spacerów ornitologiczno-dendrologicznych. Pierwszy spacer odbędzie się w Parku Kępa Potocka. Spacer poprowadzi dendrolog Magdalena Wnęk i ornitolog Łukasz Wardecki.

„W spacerze może wziąć udział każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych ani co do liczby uczestników. Warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny. Udział jest bezpłatny, a czas trwania przewidziany na ok. 3 godziny. Zaplanowane zostały łącznie cztery spacery. Kolejne trzy odbędą się w parkach: Kaskada i Sady Żoliborskie oraz po ogrodzie Kalinowa Łąka. Spacery realizowane są w ramach zwycięskiego projektu 8. edycji Budżetu Obywatelskiego 2022” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Link do wydarzenia na FB

Kiedy? – Niedziela, 15 maja o godz. 15.00
Gdzie? – Zbiórka przy skrzyżowaniu ul. Gwiaździstej i Promyka

JAH LOVE CREW otwiera sezon na żoliborskiej plaży

Na plaży Żoliborz, gdzie działa Boogaloo Beach Bar i Letnisko Żoliborz już w najbliższą sobotę startuje sezon imprez przy muzyce. Tym razem oprawę muzyczną odpowiadać skład JAH LOVE CREW. „Możecie więc spodziewać się prawdziwej djskiej mieszanki wybuchowej, która uwolni niewyobrażalne pokłady energii! Za wszystko odpowiedzialne będzie połączenie digital dubu, raggamuffin, dubstepu, ekskluzywnych dubplates, klasyków soundsystemowowego grania oraz performance scenicznego szalonych naukowców z stołecznego JAH LOVE!” – zapowiadają organizatorzy.

W trakcie sobotniego wieczoru będzie również specjalna puszka, do której zbierane będą datki.

Link do wydarzenia na FB

Kiedy? – Sobota, 14 maja o godz. 21
Gdzie? - Boogaloo Beach Bar


noc-muzeow-defabryka

noc-muzeow-defabryka

klina-jedrusik

klina-jedrusik

spacer-ornitologiczny

spacer-ornitologiczny

278776926_505164624379843_8647272665747694970_n

278776926_505164624379843_8647272665747694970_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ