Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 08:48
Reklama

60 lat Osiedla Zatrasie

W 1962 roku 9 maja pod budowę Osiedla Zatrasie wmurowano kamień węgielny.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o wyjatkowości Zatrasia,
- o tym skąd się wzięła nazwa osiedla.

Osiedle Zatrasie wybudowano w latach 60. według projektu zespołu architektów pod przewodnictwem Jacka Nowickiego. Dokładanie 60 lat temu pod budowę osiedla wmurowano kamień węgielny.

"Wydarzenie to miało miejsce o godzinie 14:00 w pobliżu skrzyżowania budowanej Trasy N-S (północ-południe) im. Władysława Broniewskiego i ul. Zygmunta Krasińskiego. Uroczystość ta odbyła się przy fundamentach budynku 1-C z adresem Krasińskiego 38A obok rosnącej do dziś topoli pamiętającej prawdopodobnie Kolonię im. Tadeusza Kościuszki, którą zniszczono podczas Powstania Warszawskiego" - przypomina Stowarzyszenie Zatrasie.

Przy projektowaniu Zatrasia Jacek Nowicki postawił sobie za cel stworzenie eksperymentalnej jednostki społecznej, która właściwie byłaby samowystarczalnym osiedlem. Znalazła się tu szkoła podstawowa, pawilony handlowe, garaże i tereny rekreacyjne. W planach było jeszcze powstanie Społecznego Domu Kultury, którego budowy z czasem zaniechano. Cały układ urbanistyczny osiedla miał sprzyjać nawiązywaniu więzi społecznych. System ciągów z poszczególnych kolonii zaprojektowano w taki sposób by zbiegały się one z jedną główną aleją.

Przeczytaj również: Jacek Nowicki. Wyjątkowy żoliborzanin, architekt i urbanista

Realizacje architektury Jacka Nowickiego charakteryzuje prostota i spokój. Takie też jest Zatrasie, które w swoim założeniu miało nawiązywać do wcześniej wybudowanych Sadów Żoliborskich. Na obszarze około 16 ha pomiędzy ulicą Przasnyską, Broniewskiego, Krasińskiego i Elbląską powstało kameralne osiedle zanurzone w zieleni. Dziś założenie autorstwa Jacka Nowickiego i jego zespołu znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Skąd nazwa Zatrasie?

Nad całym osiedlem górują trzy 9-kondygnacyjne bloki. W nich znajdują się najmniejsze mieszkania. Nieco większe mieszkania znajdują się w siedmiu ośmiokondygnacyjnych budynkach. Reszta bloków jest o wiele niższa. Na Zatrasiu znajdują się zespoły budynków 4-kondygnacyjnych i 3-kondygnacyjnych. Jeden z niższych bloków otrzymał tytuł Wicemistera Warszawy. To plebiscyt organizowany przez „Życie Warszawy”, w którym wyróżniane były obiekty o wysokich walorach architektonicznych, funkcjonalnych i charakteryzowały się jakością wykonania. Wśród zespołu budynków znadują się dwa tzw. domy dla samotnych.

Od strony ulicy Broniewskiego znajdują się pawilony handlowo usługowe oraz garaże. To przemyślany zabieg, bo układ urbanistyczny osiedla pod tym względem został dopasowany do arterii o największym natężeniu ruchu. Pierwotnie ulica Broniewskiego miała stanowić część trasy N-S. Z perspektywy Sadów Żoliborskich nowe osiedle było „za trasą”, dlatego osiedle dziś nosi nazwę Zatrasie.

Przeczytaj również: “Współczesny polski architekt na Żoliborzu powinien czuć się jak barbarzyńca w ogrodzie”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 13 km/h