Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:36

Nowe światła na Krasińskiego

Wybudowanie nowej sygnalizacji świetlnej ma poprawić bezpieczeństwo pieszych.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym dlaczego na Krasińskiego powstanie nowa sygnalizacja świetlna,
- co oprócz jeszcze zmieni się w rejonie przejścia dla pieszych.

Światła pojawią się na ulicy Krasińskiego w rejonie Wybrzeża Gdyńskiego. To efekt zaleceń audytorów sprawdzających przejścia dla pieszych pod kątem bezpieczeństwa. „Część zaleceń wiąże się z budową sygnalizacji. Taką rekomendację wskazali audytorzy, którzy w ramach audytu nieosygnalizowanych przejść dla pieszych w Warszawie sprawdzili zebrę przez ul. Krasińskiego przy ul. Wybrzeże Gdyńskie. Przejście przez jezdnię północną ocenili na 1, a to przez jezdnię południową – na 2 w sześciopunktowej skali (od 0 do 5)” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Przeczytaj również: Zebry na Żoliborzu sprawdzone. Drogowcy podsumowują wielki audyt przejść dla pieszych

Tak niskie oceny audytorzy przyznali ze względu na nadmierne prędkości rozwijane przez kierowców na dwupasmowych jezdniach.

Kluczowa w ocenie audytorów jest też różnica poziomu między jezdnią a chodnikami. Szczególnie po stronie północnej różnica poziomów jest dosyć wysoka, dlatego z chodnika na zebrę prowadzą schodki. Po ich pokonaniu pieszy niemal od razu wkracza na przejście. „Jest to dość niebezpieczne rozwiązanie, które w przypadku potknięcia się pieszego schodzącego w stronę przejścia może nawet zakończyć się upadkiem na jezdnię pod nadjeżdżający samochód” – zwrócili uwagę audytorzy.

Audytorzy podkreślają również, że przebieg i profil jezdni w ulicy Krasińskiego w tym miejscu powoduje ograniczenia widoczności przed przejściem, co może skutkować potrąceniami pieszych, którzy wkroczą na przejście nie zauważywszy nadjeżdżającego pojazdu.

Eksperci, którzy badali zebrę zarekomendowali „likwidację przejścia i zabezpieczenie tej strefy wygrodzeniem uniemożliwiającym przekraczanie jezdni” lub w przypadku utrzymania przejścia zastosowanie sygnalizacji świetlnej. Zarząd Dróg Miejskich zdecydował o utrzytmaniu przejścia.

Przeczytaj również: Audyt przejść dla pieszych. Ulica Mickiewicza wymaga zwężenia

Dlatego oprócz nowej sygnalizacji inwestycja obejmie również przebudowę schodków. Zyskają one inny profil. Dzięki temu piesi po zejściu nie będą czekać na wkroczenie na pasy stojąc na opasce drogowej. Staną się też węższe w miejscu, gdzie obecnie się rozszerzają. Po ich zachodniej stronie powstanie rampa, która ułatwi dostanie się do zebry osobom na wózkach i z wózkami.

Jeśli prace będą postępowały według założeń zmiany nastąpią jeszcze w tym roku.

fot. ZDM

Przeczytaj również: Plac Inwalidów z zabytkowymi pastorałami. A co z „zebrą” w osi alei Wojska Polskiego?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h