Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 00:49

Na Żoliborzu coraz mniej nowych mieszkań na sprzedaż

Średnia cena mieszkania za metr kwadratowy w Warszawie na rynku pierwotnym osiągnęła poziom 13 tys. złotych, z kolei na Żoliborzu 14 tys. złotych za metr kwadratowy. To o ponad 2 tys. mniej niż w czwartym kwartale zeszłego roku.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie na rynku pierwotnym,
- jakie zmiany zaszły na rynku w ostatnich miesiącach.

Największą inwestycję deweloperską na Żoliborzu zrealizował Dom Developmnent. Mieszkania na tzw. Żoliborzu Artystycznym wyprzedały się w szybkim tempie. „Największą roczną sprzedaż odnotowaliśmy w projektach: Metro Zachód (520 lokali), Wilno (391)” – chwali się spółka we wstępnym podsumowaniu minionego roku.

Przeczytaj również: Coraz mniej starych drzew na Rydygiera. Kolejne wkrótce mają pójść pod topór

Dziś próżno już szukać na tym osiedlu mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym. Nie tylko tu, bo i na całym Żoliborzu trudniej o nowe mieszkania. Tak wynika z raportu portalu rynekpierwotny.pl, który opisuje sytuację rynku nieruchomości w Warszawie w pierwszym kwartale tego roku.

Na początku 2022 roku na Żoliborzu realizowana była tylko jedna inwestycja deweloperska. W skali całego miasta liczba inwestycji realizowanych przez deweloperów skurczyła się w pierwszym kwartale z 253 do 238.

Mieszkania w Warszawie wciąż drożeją, ale nie na Żoliborzu

Autorzy raportu informują o wyraźnym spadku podaży m.in. na Bielanach, Pradze-Północ, w Śródmieściu i na Żoliborzu. Powodem zmniejszenia się liczby inwestycji i dostępnych lokali ma wpływ przede wszystkim kurcząca się baza wolnych gruntów i wyprzedaż tańszych ofert.

Przeczytaj również: Radny Marek Szolc, składa wniosek do NIK i CBA oraz zawiadomienie do prokuratury w sprawie Prochowni

Mimo to, jak czytamy w raporcie, pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł kolejny wzrost w Warszawie średniej ofertowej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym. To efekt zarówno rosnących kosztów budowy jak i sprzedaż w pierwszej kolejności tańszych lokali. Według autorów raportu z tego powodu nastąpił wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym aż o 8,3 proc. (wzrost z 12 tys. do 13 tys. zł/mkw).

Porównując dane z poprzedniego kwartału, ceny za mieszkanie wzrosły najbardziej na Ochocie (33 proc.) i na Woli (14 proc.). „Podwyżka cen w tych dzielnicach, to m.in. skutek wprowadzenia do oferty nowych, droższych lokali” – zaznaczają autorzy raportu.

W I kwartale 2022 roku najdroższe mieszkania w Warszawie znajdowały się w Śródmieściu (27 984 zł/mkw.), Ochocie (22 856 zł/mkw.), Woli (21 174 zł/mkw.) i Mokotowie (16 498 zł/mkw.). 

Zgodnie z zasadami ekonomii gdy spada podaż rośnie cena. Tak rzeczywiście dzieje się jeśli spojrzymy na liczbę dostępnych w Warszawie mieszkań i ich ceny. Na Żoliborzu jednak to zjawisko nie zaistniało. Tu w porównaniu kwartalnym spada tak liczba wolnych mieszkań, jak i ich ceny.

Na Żoliborzu ceny na rynku pierwotnym poszybowały w dół. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w naszej dzielnicy w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 14 tys. złotych. To 2 tys. złotych mniej niż w na koniec zeszłego roku.

Przeczytaj również: Biodrukowana trzustka 3D, czyli innowacyjna terapia dla chorych na cukrzycę


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ