Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:01

Weekend na Żoliborzu: Dzień Ziemi, koncert Noveli i wystawa o R.K.S. Marymont

W nadchodzący weekend czeka nas wiele wydarzeń historycznych, nie zabraknie również propozycji dla majsterkowiczów i miłośników fantasy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie ciekawe wydarzenia związane z historią odbędą się na Żoliborzu,
- o wydarzeniu zorganizowanym z okazji Dnia Ziemi,
- o rozpoczynających się warsztatach stolarskich.

Koncert zespołu NoVela + Frank&Love + Terra Ubi Leones

Novela to dość młody zespół, ale ma na koncie współpracę z weteranami polskiej muzyki. Muzycy współpracowali m.in. z Markiem Kościkiewiczem oraz mieszkańcem Żoliborza Markiem Dutkiewiczem.

Zespół podczas piątkowego koncertu będzie promował swój nadchodzący mini-album "18 łez", którego premiera nastąpi 13 maja.

Oprócz Noveli tego dnia na scenie wystąpi zespół Frank&Love oraz Terra Ubi Leones. Wstęp na wydarzenie 20 złotych.

Kiedy? – Piątek, 22 kwietnia o godz. 19.00
Gdzie? - Piękny Brzeg

Wernisaż wystawy o RKS Marymont Warszawa

R.K.S. Marymont to klub z bogatą historią, którą będzie można poznać od jutra w Muzeum Sportu i Turystyki na Żoliborzu. Wernisaż wystawy zatytułowanej „Sąsiedzi zza miedzy” odbędzie się w czwartek.

Kiedy? – Czwartek, 21 kwietnia o godz. 17.00
Gdzie? – Muzeum Sportu i Turystki

Festiwal HISTORYCZNY w Warowni Jomsborg "POWITANIE WIOSNY"

Wstęp na wydarzenie jest biletowany. Dorośli płacą 30 złotych, a bilet można wymienić na kiełbaskę lub piwo. Dzieci w wieku szkolnym płacą 10 złotych i otrzymują w prezencie szklaną perłę z runą wikingów. Można wymienić ją w Kramie na wodę lub sok jabłkowy. Dzieci młodsze mogą wejść za darmo, jeśli przejdą wyprostowane pod włócznią wiszącą w bramie.

W programie trwającego dwa dni wydarzenia przewidziano m.in. bitwę Wikingów ze Słowianami, turnieje, gry i zabawy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych oraz pokaz ognia.

Kiedy? – Sobota i Niedziela, 23 i 24 kwietnia od godz. 12.00
Gdzie? - Warownia Jomsborg

Dzień Ziemi | Zabawa terenowa, warsztaty DIY i strefa EKO!

„Los planety nie jest Ci obcy? Starasz się segregować śmieci na co dzień, ale nie masz pewności, czy dobrze to robisz? A może chcesz stworzyć wspólnie z innymi zrównoważony ogród sąsiedzki, w którym posadzicie rośliny? W takim razie weź udział w Dniu Ziemi w Westfield Arkadia!” – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Co będzie się działo? W zamian za oddanie zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego będzie można otrzymać sadzonkę niezapominajki lub stokrotki.

Odbędzie się również zabawa terenowa „Gra o Ziemię” polegająca na szukaniu kodów QR naklejonych na beczkach rozmieszonych na terenie centrum. Pod każdym kodem ukryta będzie inna ciekawostka ekologiczna. Pierwsze 3 zespoły, które przejdą grę, otrzymają karty podarunkowe o wartości 300 zł. Dla pozostałych uczestników mamy nagrody niespodzianki ufundowane przez sklepy Westfield Arkadia.

W czasie warsztatów DIY z Natalią Nguyen będzie można dowiedzieć się, jak przerobić filiżanki w doniczki na kwiaty.

Pod okiem profesjonalnego ogrodnika będzie można stworzyć ogródek sąsiedzki.

W strefie „Mini wysypisko” dzieci poznają zasady segregacji śmieci i będą mogły usiąść za kierownicą nowoczesnej śmieciarki niskoemisyjnej.

Kiedy? – Sobota, 23 kwietnia o godz. 12.00
Gdzie – Westfield Arkadia

Spacer po Żoliborzu Oficerskim

Tym razem tego typu wydarzenie jest płatne. Bilety można kupić za pośrednictwem: app.evenea.pl/event/spacerpozoliborzuoficerskim2304

„Nasz spacer rozpoczniemy w Parku Żeromskiego pod Aliną, rzeźbą Henryka Kuny. Podczas spaceru zobaczymy między innymi takie realizacje jak willa Zygmunta Rakowicza projektu Anny i Aleksandra Kodelskich, budynek szkoły przy ulicy Czarnieckiego projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza czy wille, którą dla gen. Hallera zaprojektował Kazimierz Tołłoczko. Zobaczymy, gdzie mieszkał Stanisław Sosabowski czy Witold Lutosławski. Dowiemy się co łączy Żoliborz z Zakopanem i co wspólnego z Żoliborzem Oficerskim miał Józef Piłsudski” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Kiedy? – Sobota, 23 kwietnia o godz. 11.00
Gdzie? – Zbiórka pod fontanną w Parku Żeromskiego

Dzień Konkursów Wiedzy i Nocne Granie

To wydarzenie dla fanów świata fantasy i gier fabularnych oraz strategicznych. W najbliższy weekend odbędzie się konkurs wiedzy z Fallouta, Warhammera 40K, Star Wars, Marvela i Trnasformers. W puli każdego z konkursów będzie 120 pytań.

„Jednak to nie koniec! Przechodzimy wtedy w tryb wieczorny i Paladynat dalej pozostaje otwarty. O 17:00 druga edycja Konkursu Wiedzy Cytatów z filmów fantastycznych. Potem gładko przechodzimy w nocne granie. Na stole rozkładamy Labirynt Śmierci i gramy do samego rana. Oczywiście jeśli chcecie rozgrywać bitwy w swoich ulubionych systemach macie taką możliwość. Uwaga. Wpisowe na konkurs wiedzy to koszt całych uwaga 5 zł. Za 20 zł możecie śmiało brać udział we wszystkich po kolei. Dla najlepszych uczestników drobne upominki” – zapowiadają organizatorzy.

Kiedy? – Sobota, 23 kwietnia o godz. 11.00
Gdzie? – Paladynat

„Insurekcja i wielkie warszawskie wieszanie 1794” – wykład

17 kwietnia mija 228. rocznica wybuchu insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie. „Prześledzimy rozwój wypadków w dniach 17 i 18 kwietnia 1794 roku, gdy wojsko polskie i lud Warszawy pokonały rosyjski garnizon, oraz to, co nastąpiło później ze szczególnym uwzględnieniem wieszania zdrajców 9.05. i 28.06. To wszystko oczywiście w powiązaniu z konkretnymi miejscami w naszym mieście. Wykład potrwa około 60 minut i jak zwykle ilustrowany będzie miał bogatą oprawę ikonograficzną” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Wstęp w cenie 15 złotych. Wykład poprowadzi Piotr Wierzbicki, warszawski przewodnik.

Kiedy? – Niedziela, 24 kwietnia o godz. 17.00
Gdzie? – Kalinowe Serce

Rodzinne warsztaty stolarskie w CLŻ

W Centrum Lokalnym Żoliborz rusza cykl warsztatów stolarskich. To efekt Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy zagłosowali na projekt uwzględniający organizację warsztatów stolarskich dla rodziny, czyli dziecka od 7. roku życia wraz z dorosłym opiekunem.

Obowiązują zapisy drogą mailową: [email protected].

„Zapisów dokonuje się na każde zajęcia oddzielnie, po zakończeniu poprzednich. W mailu proszę wskazać nazwę zajęć, datę oraz imie i nazwisko uczestnika oraz telefon kontaktowy. Gwarancją miejsca na zajęciach jest otrzymanie maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca. Rezerwacji można dokonać najpóźniej na 1 dzień roboczy przed dniem zajęć. W przypadku niezapisania się 6 rodzin, zajęcia będą odwoływane, o czym informować będę mailowo” – czytamy w opisie wydarzenia.

Liczba miejsc na zajęciach: 6 rodzin (12 osób).

W trakcie zajęć rodziny wykonywać będą przedmioty codziennego użytku. Uczyć się będą zasad BHP i obsługi podstawowych narzędzi i urządzeń do pracy z drewnem. Wszystko pod okiem instruktorki.

Kiedy? – Niedziela, 24 kwietnia o godz. 10
Gdzie? – Centrum Lokalne Żoliborz


insurekcja-kosciuszkowska

insurekcja-kosciuszkowska

paladynat

paladynat

zoliborz-oficerski

zoliborz-oficerski

westfield-arkadia

westfield-arkadia

jomsborg

jomsborg

marymont

marymont


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 9 km/h