Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 03:46
Reklama

Inwestycje na Żoliborzu. Jak poradziła sobie dzielnica?

Każda z dzielnic Warszawy ma swój budżet i swoje inwestycje, które są dla ich mieszkańców najważniejsze. Jak z wydaniem w 2021 roku na nie pieniędzy poradziła sobie dzielnica?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o wykonaniu budżetu przez dzielnicę,
- o tym jak Żoliborz wypadł na tle innych dzielnic.

W ostatni dzień marca pojawiła się informacja o wykonaniu budżetu przez miasto i dzielnice. Dokument ten pokazuje nie tylko ile pieniędzy wpłynęło do miejskiej i dzielnicowej kasy a ile wydano na utrzymanie miasta, ale też, ile z założonych na początku roku inwestycji udało się zrealizować.

Pokazują to wydatki majątkowe, czyli tzw. wydatki na inwestycje jakie miały miejsce w danym roku. W 2021 roku miasto na inwestycje wydało niecałe 2 mld złotych, czyli 76,5 proc. tego co zakładano przy uchwalaniu budżetu. Wpływ na ostateczny wynik ma wiele czynników takich jak, nierozstrzygnięte przetargi czy przedłużanie się procedury ze względu na odwołania firm, których nie wybrano. W ubiegłym roku doszły również koszty związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków panującej pandemii. Na to miasto wydało niewiele ponad 49 mln złotych. To część z 2 mld złotych, które udało się miastu wydać na inwestycje.

Przeczytaj również: Budżet Warszawy na 2022 rok. Żoliborz na inwestycje otrzyma 15 mln zł

Wśród nich m.in. projekt i budowa II linii metra (640,1 mln zł), budowa szpitala południowego (97,5 mln zł) czy budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (68,5 mln zł). To duże ogólnomiejskie inwestycje, jednak mieszkańców najbardziej interesują te, które realizowane są w najbliższym sąsiedztwie, a te zazwyczaj realizuje dzielnica.

Która dzielnica najlepiej poradziła sobie z inwestycjami?

Wszystkie dzielnice Warszawy, łącznie do wydania miały ponad 690 mln złotych. Najlepiej poradziło sobie Śródmieście, które łącznie do zagospodarowania na inwestycje miało 12 mln złotych. Tę skromną, w porównaniu do innych dzielnic budżet, kwotę udało się wydać w 90,5 procentach.

Druga na podium znalazła się Praga-Północ wydając z kwoty przeznaczonej na inwestycje 37,5 mln złotych, czyli 88,2 procent.

Trzecie miejsce zajęła Wesoła mając na inwestycje 9,8 mln złotych ostatecznie wydała 8,6 ml złotych co daje wykonanie celu na poziomie 88 procent.

Tuż za podium znalazł się Żoliborz. Dzielnica wydała na inwestycje 28,7 mln złotych, co daje wykonanie na poziomie 86,7 procent. Lwią część tej kwoty pochłonęło dokończenie szkoły przy ulicy Anny German (26 mln zł).

Przeczytaj również: Remont dwóch żoliborskich ulic, inwestycje oświatowe i pieniądze na Dom Kultury. Budżet Żoliborza na 2022 rok


wydatki-majatkowe-dzielnic

wydatki-majatkowe-dzielnic


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ