Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:25
Reklama

Koniec Prochowni Żoliborz

Zarząd Zieleni Warszawskiej rozstrzygnął konkurs na dzierżawę Prochowni.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- o tym kiedy otwarto oferty i ogłoszono wyniki konkursu?
- kto jest nowym dzierżawcą?

Spełniły się największe obawy mieszkańców Żoliborza. W styczniu skończyła się dotychczasowa dzierżawa na Prochownię Północną w Parku Żeromskiego. Budynek przez cały luty, był zamknięty wskutek urzędowych procedur. Teraz wszystko wskazuje na to, że zostanie zamknięty na dłużej, bo zmienia się dzierżawca obiektu.

„Dlaczego niszczycie to, co pokochali mieszkańcy?”

Przypomnijmy sprawa Prochowni była komentowana jako absurdalna ze względu na konieczność doprowadzenia budynku do stanu pierwotnego przez obecnego dzierżawcę, który przystąpił do konkursu. Z perspektywy mieszkańców z kolei urzędowe procedury pozbawiły ich miejsca, do którego przez lata się przywiązali. „Dlaczego niszczycie to, co pokochali mieszkańcy?” – pytali obecni podczas dwóch protestów miłośnicy Prochowni.

Przeczytaj również: Dyskusja o Prochowni z konkursem w tle

Zarząd Zieleni uspokajał, że zamierza zachować funkcję gastronomiczno-kulturalną obiektu. Mieszkańców to jednak nie uspokoiło, bo jak twierdzili, formuła konkursu w ich ocenie nie gwarantowała, że w Prochowni będzie kontynuowana oferta kulturalna na takim poziomie, jaki zapewniał do tej pory obecny dzierżawca. „Przypominamy także, że zgodnie z dokumentem przeprowadzonych konsultacji społecznych jesienią 2021 mieszkańcy Żoliborza pozytywnie odnieśli się do istnienia tam Prochowni w obecnym kształcie” – czytamy w petycji, którą podpisało w obronie Prochowni niemal 7 tys. osób.

Otwarcie ofert i wyniki już na drugi dzień

Przykład Prochowni pokazuje, że procedury urzędowe są mało przyjazne dla przedsiębiorców prowadzących miejsca, które mają znaczenie dla lokalnej społeczności.

W poniedziałek, 28 lutego o godzinie 11 urzędnicy z Zarządy Zieleni Warszawskiej otworzyli oferty konkursowe, które wpłynęły na dzierżawę Prochowni Północnej. Na drugi dzień, czyli we wtorek 1 marca komisja konkursowa oceniła oferty, które wpłynęły. Niektóre z nich, jak w przypadku obecnego dzierżawcy miały niemal 100 stron opisu doświadczenia i 495 wydarzeń kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, integracyjnych i społecznych przeprowadzonych w ciągu ostatnich 5 lat.

Przeczytaj również: Kawiarnia Prochownia Żoliborz – komu to przeszkadzało? Felieton Danuty Kuroń

Ostatecznie wpłynęły 4 oferty, mimo że wadium wpłaciło 7 firm. Jak poinformowali urzędnicy wszystkie złożone oferty spełniały warunki formalne. Stawki jakie zaproponował każdy z uczestników konkursu były różne.

Miesięczny czynsz wywoławczy wynosił 2 312 zł netto. Najwyższą ofertę złożyła firma Dapius Sp. Zo.o. proponując 6 800 złotych. Pozostałe oferty jakie zaproponowano z dzierżawę Prochowni to: 5 300 zł netto, 4700 zł netto i 3300 zł netto.

Decyzją urzędników wygrała oferta, spółki Dapius. To firma, z którą powiązani są biznesmeni z licznymi spółkami m.in. z branży jubilerskiej, gastronomicznej czy sieciami sklepów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h