Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:59

Kluczowe dla pieszych i rowerzystów zmiany na Broniewskiego

Zamiany na Broniewskiego. Zarząd Dróg Miejskich przymierza się do realizacji dwóch projektów wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jeden dotyczy ścieżki rowerowej, drugi zaś doświetlenia rezerwy ulicy Broniewskiego przylegającej do Zatrasia.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- o jakie projekty z budżetu obywatelskiego chodzi?
- jakie konkretnie zmiany na Broniewskiego zostaną wykonane?

Zarząd Dróg Miejskich szykuje się do realizacji projektu wybranego przez mieszkańców, a zgłoszonego przez Stowarzyszenie Zatrasie. „Jaśniej na Broniewskiego”, bo tak nazwano projekt, zakłada zamontowanie 25 energooszczędnych latarni z oprawami LED w pasie rezerwy ulic Broniewskiego od ulicy Elbląskiej do ulic Krasińskiego. ZDM ogłosił przetarg, w którym ma zostać wyłoniony wykonawca inwestycji.

Przeczytaj również: „Jaśniej na Broniewskiego.” Czy to początek zmian w niezagospodarowanym pasie rezerwy na Zatrasiu?

Rezerwa ulicy Broniewskiego, gdzie mają stanąć nowe latarnie, to teren, który od lat pozostaje niezagospodarowany.

O projekcie pisaliśmy na łamach naszego portalu w trakcie głosowania w zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Wówczas Wiktor Zając autor projektu i prezes Stowarzyszenia Zatrsie, wyrażał nadzieję, że zgłoszony projekt może być wstępem do porządkowania pasa rezerwy ulicy Broniewskiego na odcinku od ulicy Elbląskiej do Krasińskiego, które w dużej mierze jest dziś klepiskiem zastawionym samochodami.

Jak wskazywał wtedy Wikto Zając jest to miejsce, w którym po zmroku panuje ciemność. – Między Broniewskiego 13 a 19 znajdują się drzewa, dające cień. Latarnie, które znajdują się na ulicy Broniewskiego zlokalizowane są po północnej stronie jezdni, czyli od strony Sadów Żoliborskich, więc światło, które generują nie jest wystarczające by rozświetlało okolicę po przeciwnej stronie – opisywał w zeszłym roku prezes Stowarzyszenia Zatrasie i dodawał: – Oświetlenie w pasie rezerwy jest też ważne, dlatego, że jest to niebezpieczne miejsce. W przeszłości doszło tam do napaści na kobietę z nożem w ręku.

Drugie podejście do remontu ścieżki na Broniewskiego

Zmiany mają zajść również po przeciwnej stronie ulicy Broniewskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Włościańską do Krasińskiego. Tym razem Zarząd Dróg Miejskich robi kolejne podejście do wymiany nawierzchni ścieżki rowerowej na tym odcinku.

Przeczytaj również: Po 50 latach mieszkańcy Osiedla Zatrasie doczekali się remontu drogi dojazdowej

„Nie tylko wymienimy jej nawierzchnię (będzie asfalt zamiast kostki), ale także ją wyprostujemy. Dziś ścieżka wije się jak wąż, bo poprowadzono ją tak, aby omijała stojące w pasie drogowym słupy odprowadzające napowietrzną linię energetyczną od pobliskiej stacji elektroenergetycznej. Konstrukcje te już zdemontowano, a jesienią zeszłego roku usunięto fundamenty, do których były przytwierdzone” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Obecnie nawierzchnia ścieżki wykonana jest z przestarzałej już kostki betonowej. Tego typu rozwiązania popularne były w latach 90-tych i na początku XXI wieku. Dziś niewygodne nawierzchnie sukcesywnie zastępowane są asfaltem. To wynik rozporządzenia jeszcze poprzedniego prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, wedle którego ścieżki rowerowe mają mieć nawierzchnię asfaltową.

To drugie podejście do przetargu w sprawie remontu ścieżki na Broniewskiego. Pierwsza próba wyłonienia wykonawcy miała miejsce w sierpniu zeszłego roku, jednak z powodu wycofania się wykonawców i zbyt wysokich ofert, konieczne było przełożenie robót na 2022 rok.  

Przeczytaj również: Jacek Nowicki. Wyjątkowy żoliborzanin, architekt i urbanista


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h