Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:49

Jeszcze więcej „zero waste” na Bielanach

„Podzielnia” zmienia nazwę, siedzibę i ma nowego opiekuna.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

 • czym jest Dzielnia?
 • jakie przedmioty można oddawać?
 • kto może korzystać z Dzielni?

Bielany coraz prężniej rozwijają kolejne inicjatywy działające w myśl gospodarki zamkniętego obiegu. Mieszkańcy tej dzielnicy mogą dzielić się tym, czego mają w nadmiarze: jedzeniem, odzieżą, roślinami, produktami do domu, a nawet zniczami.

„Przy ul. B. Podczaszyńskiego 12 działa Dzielnia.BL, lokal, w którym nie ma kasy, bo za nic się nie płaci. Jedni przynoszą (za darmo), inni wynoszą (nie płacąc). A można tu upolować prawdziwe perełki – nową lub mało używaną odzież, dobre książki, ozdoby do domu. Naprawdę warto tu zajrzeć!” – zachęca bielański urząd dzielnicy. Dzielnia.BL to dawna Podzielnia, która działała przy ulicy Kasprowicza i powstała latem 2020 roku. Miejsce cieszyło się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Bielan, ale i całej Warszawy.

Przeczytaj również: Zniczodzielnia przy Cmentarzu Północnym. Ma pomóc w powtórnym użyciu zniczy

- Widać, że jest potrzeba takich miejsc. W trakcie przygotowań do otwarcia często przychodzili do nas okoliczni mieszkańcy i dopytywali, co planujemy. Jak tylko dowiedzieli się, że powstanie dzielnia, od razu oferowali pomoc na przykład przy rozładunku jakiegoś większego transportu używanych rzeczy. Zapowiadali, że przyniosą przedmioty do wymiany. Widać, że chcą współpracować i budować to miejsce – mówi cytowana w oficjalnym komunikacie Nela, która kieruje „Dzielnią.BL”.

Przynieść można wszystko, co nadaje się do użytku

Przynosząc rzeczy do Dzielni.BL trzeba mieć na uwadze by były to przedmioty lub ubrania, z których sami byśmy chcieli skorzystać. – Tak naprawdę można przynieść wszystko, co przydaje się w domu. Nawet jeśli po jakimś czasie przedmioty nie znajdą chętnych, to my i tak wykorzystamy je w mieszkaniach, które urządzamy dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Zapewniam, że każdy przedmiot, który do nas trafi znajdzie nowego użytkownika – podkreśla Agnieszka Siekiera z Fundacji Fundusz Współpracy. „W przypadku oddania dużych gabarytów (m.in. meble, AGD) należy wcześniej skontaktować się z Dzielnią.BL pod numerem 537 279 970. Wolontariusze znajdą chętnego na przedmioty i pomogą w transporcie” – czytamy w informacji opublikowanej przez bielański urząd.

Przeczytaj również: Nadmiar jedzenia po świętach? Podziel się nim w jadłodzielni

Dzielnia otwarta jest we wtorek, środę i czwartek w godz. od 12 do 18. W lokalu ma niedługo powstać pomieszczenie wyłącznie z małymi artykułami gospodarstwa domowego. Planowane jest także uruchomienie ogólnodostępnego warsztatu. Dzielnię prowadzi Fundacja Fundusz Współpracy na podstawie porozumienia o współpracy z bielańskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Bielany.

- Każdy z nas trzyma u siebie rzeczy, których nie używa i już nie potrzebuje. Tworzymy więc na Bielanach przestrzeń, gdzie można się nimi podzielić w myśl coraz popularniejszej ekonomii współdzielenia. Jako dzielnica bardzo wspieramy ten kierunek rozwoju. Jest to działanie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska – podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Przeczytaj również:Podzielnia na Bielanach. Drugie życie dla niepotrzebnych rzeczy

Mapa miejsc wolnych od śmieci

Lokalna inicjatywa Bielany Less Waste opracowało mapę miejsc, która może się przydać osobom chcącym ograniczyć produkcję śmieci.

Lista bielańskich dzielni:

Jadłodzielnie:

Książkodzielnie:

Zniczodzielnie i doniczkodzielnie:

 • Cmentarz Północny,
  ul. K. Wóycickiego 14, przy wejściach na cmentarz, regały do wymiany zniczy, czynne całodobowo.
 • Kwitnąca Pracownia Florystyczna(otwiera się w nowej karcie),
  ul. P. Nerudy 3a, regał do wymiany zniczy i doniczek, na tyłach kwiaciarni, czynna całodobowo.
 • Cmentarz Wawrzyszewski,
  ul. Wólczyńska 64 (jeszcze nie działa, w trakcie tworzenia)

Roślinodzielnie:

Wymiana/sprzedaż rzeczy z drugiej ręki:


PODZIELNIA PODCZASZYNSKIEGO 12
WARSZAWA 20 01 2022
FOT TOMASZ OZDOBA
PODZIELNIA PODCZASZYNSKIEGO 12 WARSZAWA 20 01 2022 FOT TOMASZ OZDOBA

Plakat-ekonomia-wspoldzielenia
Plakat-ekonomia-wspoldzielenia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h