Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:27

Weekend na Żoliborzu: Spacer z przewodnikiem po Żoliborzu Oficerskim i koncert zespołu odnoszącego się do muzyki ludowej

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale również innych wydarzeń.

Wiki i jej sekret

To nowy film twórców „Belli i Sebastiana”, który przedpremierowo będzie można zobaczyć w Kinie Wisła. Trzonem fabuły filmu ponownie jest przyjaźń człowieka ze zwierzęciem. Tym razem główną bohaterką jest ośmioletnia Wiki, która wraz z ojcem przeprowadza się do małego miasteczka w górach. Wiki w nowym miejscu tęskni za dawnym życiem. To się zmienia, gdy w jej życiu pojawia się szczeniak, którego dostała od sąsiada. W tajemnicy przed swoim tatą zabiera go do domu. W ten sposób między psem a Wiki rodzi się przyjaźń.

„Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że jej przyjaciel na czterech łapach to nie jest zwykły psiak, a wilcze szczenię, i że nie będzie mogła go zatrzymać, Wiki za nic w świecie nie chce się z tym pogodzić. Jak w obliczu tego niespodziewanego odkrycia potoczą się ich dalsze losy?” – czytamy w opisie filmu.

Przedpremierowe pokazy w kinie Wisła rozpoczną się w nadchodzący weekend i odbędą się w:

piątek 28.01, godz. 15:00,

sobota 29.01, godz. 14:00,

niedziela 30.01, godz. 11:45,

poniedziałek 31.01, godz. 11:45, 16:00,

wtorek 1.02, godz. 14:45,

czwartek 3.02, godz. 12:00.

Koncert Córy Mary w PraCoVnia Art-Club

Córy Mary tworzą artyści, których fascynuje muzyka ludowa. Twórczość zespołu opiera się na archaicznych pieśniach obrzędowych Słowian i Bałtów oraz na wyszukanych przez muzyków różnego rodzaju zbiorów i archiwów. „Głównym kluczem wyboru utworów są dla nich intrygujące melodie i surrealistyczne teksty wypełnione przedchrześcijańską symboliką. Niektóre z utworów wykonywane są w estetyce tradycyjnej, zdecydowana większość opiera się jednak na autorskich interpretacjach muzycznych” – czytamy w opisie sobotniego wydarzenia.

Zapowiadany koncert będzie promował wydanie płyty "Księga Pieśni". Jak informuje zespół głównym środkiem wyrazu są aranżacje wielogłosowe z akompaniamentem bębna, skrzypiec i shruti boxa, ze wspomaganiem innych instrumentów ludowych, czasem z pomocą basowej bazy elektronicznej.

Koncert odbędzie się w sobotę, 28 stycznia w PraCoVni Art-Club o godzinie 20:00. Wstęp nie jest biletowany, ale można wesprzeć artystów dowolną kwotą.

Żoliborz Oficerski, czyli spacer po pięknym brzegu

Nadchodząca niedziela jest okazją do poznania tożsamości Żoliborza Oficerskiego. Ta część dzielnicy kryje w sobie mnóstwo ciekawych historii. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in. jak pierwotnie nazywała się ulica Czarnieckiego, skąd na Żoliborzu kolejka na Kasprowy Wierch, gdzie mieszkał Haller, a gdzie miał mieszkać Józef Piłsudski albo gdzie działała podziemna strzelnica.

Zbiórka na placu Inwalidów pod pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka o godzinie 14:00 w niedzielę, 30 stycznia. Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Łukasz Kulej.

Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli wycieczka się spodoba można przewodnika nagrodzić napiwkiem.

Planszówki na Żoliborzu

W Centrum Lokalnym przy ulicy Rydygiera rusza cykl spotkań, w trakcie których mieszkańcy grają w planszówki dostępne na miejscu. Spotkania odbywają się co tydzień w sobotę o godzinie 18:00.

„Nie obowiązują zapisy, ale pamiętajcie, że obowiązuje nas w środku limit 15 osób. Z uwagi na pandemię pamiętajcie jednak o kilku rzeczach: przychodzimy obowiązkowo w maseczkach, dezynfekujemy dłonie, nie przychodzimy, jeśli źle się czujemy” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

30. Finał WOŚP na Bielanach

Przed nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W trakcie bielańskiego finału odbędzie się wiele atrakcji dla mieszkańców. W niedzielę 30 stycznia w godzinach od 12:00 do 20:00 w CRS Bielany odbędzie się bielańska impreza z okazji 30. finału WOŚP.

W trakcie wydarzenia nie zabraknie występów artystycznych, warsztatów edukacyjnych a także licytacji, loterii i festiwalu ciast. Na zakończenie imprezy zaplanowano światełko do nieba o godz. 20:00.


zoliborz-oficerski-wycieczka

zoliborz-oficerski-wycieczka

planszowki-na-zoli

planszowki-na-zoli

wosp-bielany

wosp-bielany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h