Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:10

Teatr Komedia z nowym dyrektorem

Komisja konkursowa wybrała na dyrektora teatru aktora, reżysera, dramatopisarza i scenarzystę nagradzanego na wielu teatralnych festiwalach.

W tym artykule przeczytasz m.in o.:

  • z kim planuje podjąć współpracę nowy dyrektor teatru?
  • kim jest nowy dyrektor i od kiedy będzie pełnił powierzone mu stanowisko?
  • jaki repertuar ma być grany w teatrze?

Funkcję dyrektora Teatru Komedia przejmie Maciej Kowalewski. To aktor, reżyser, dramatopisarz i scenarzysta. Jest autorem i współautorem scenariuszy takich sztuk jak: „Ballada o Zakaczawiu”, „Obywatel M” czy „Miss HIV”, nagradzanych na wielu festiwalach teatralnych. W trakcie swojej kariery współpracował z warszawskimi teatrami, a w latach 2007 – 2010 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru na Woli. im. Tadeusza Łomnickiego.

W 2021 roku wyprodukował i wyreżyserował dokument o Barbarze Krafftównie - „Krafftówna w krainie czarów”, według scenariusza Remigiusza Grzeli. Premiera filmu miała miejsce w maju ubiegłego roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jest zaangażowany na rzecz rozwijania i wspierania kultury w ramach Fundacji Wspierania Kultury i Edukacji Kulturalnej „Chełmska 21”.

Przeczytaj również: 70 lat temu zakończyła się budowa Społecznego Domu Kultury, pionierskiego projektu w skali miasta

Decyzja o zatrudnieniu Macieja Kowalewskiego to efekt obrad komisji konkursowej w składzie: Artur Jóźwik, Aneta Subda-Kamola, Magdalena Klepczarek (przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy), Igor Michalski (przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów), Juliusz Krzysztof Szuster (przedstawiciel ZASP) oraz Władysław Gurdek (przedstawiciel pracowników Północnego Centrum Sztuki - Teatru Komedia).

„Komisja najwyżej oceniła program przedstawiony przez Macieja Kowalewskiego. Rozmowa z kandydatem wykazała jego wiedzę o funkcjonowaniu teatrów. Przedstawiony program zakłada plan rozwoju widowni i poszerzenie oferty dla nowych grup odbiorców i odbiorczyń, uwzględnia warunki finansowe, lokalowe i techniczne instytucji. Kandydat przedstawił również plan pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność teatru” – informuje stołeczny ratusz.

Jak wynika z treści zawartych w programie Macieja Kowalskiego, w teatrze powinny być wystawiane spektakle, które będą podejmowały wyzwania współczesności. „Projekty Komedii muszą wpisać się w rozmowę o imponderabiliach, szczególnie w czasach, gdzie takie pojęcia jak tożsamość, równouprawnienie, wspólnotowość, prawa mniejszości, patriotyzm, demokracja, stają się częścią świadomego społecznego dyskursu” – czytamy w programie.

I dalej: „Opowieść o dzisiejszym świecie poprzez śmiech, poruszanie poważniejszych problemów przy użyciu szerokiej palety komediowych narzędzi to rzecz trudna, ale stanowiąca ambitne wyzwanie.”

Przeczytaj również: Trwa konkurs na dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury

W zaproponowanym w programie repertuarze nie brakuje propozycji również dla dzieci. Dla dorosłych są adaptacje filmowe np. „Seksmisji”, spektakl muzyczny o Agnieszce Osieckiej czy sztuki, które miałyby być wyprodukowane specjalnie dla Teatru Komedia.

W planach jest podjęcie współpracy z takimi reżyserami i reżyserkami jak m.in.: Krystyna Janda, Agnieszka Glińska, Aleksandra Popławska, Marek Koterski, Wojciech Malajkat czy Andrzej Saramonowicz. Z kolei, jeśli chodzi o aktorów i aktorki w programie znajdują się m.in. takie nazwiska jak: Agata Kulesza, Iza Kuna, Ewa Błaszczyk, Michał Żurawski, Jacek Braciak czy Marcin Dorociński.

Poza współpracą z jednostkami samorządowymi z Bielan i Żoliborza w nowy dyrektor zapowiada również współpracę z UNICEF i ONZ.

Maciej Kowalewski nową funkcję przejmie od 1 września na pięć następnych sezonów artystycznych.

Cały program dostępny jest po kliknięciu tutaj.

Przeczytaj również: Marek Niedźwiecki i spółka będą nadawać z Żoliborza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h