Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 11:26
Reklama

Jaśniej nad zebrami na Żoliborzu i Bielanach. Piesi na Mickiewicza mają być bezpieczniejsi

Drogowcy chcą doświetlić 298 przejść dla pieszych w całej Warszawie.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- dlaczego ZDM chce doświetlić przejścia na ulicy Mickiewicza
- lista „zebr”, które zostaną doświetlone

Na Żoliborzu 30, a na Bielanach 21 przejść dla pieszych ma być w tym roku doświetlonych. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na doświetlenie 298 „zebr” w całej Warszawie.

„Doświetlenie polega na zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie przejścia dla pieszych. Ich zadaniem jest oświetlanie zebry i jej otoczenia, w tym dojścia do niej. Lampy są precyzyjnie nakierowywane na pasy, aby zapewniały jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiały kierowców. W ustawianiu należytej barwy i kierunku strumienia światła pomaga nam zestaw najnowocześniejszych sprzętów z zakupionym rok temu najnowocześniejszym matrycowym miernikiem luminancji na czele” – informuje ZDM.

Przeczytaj również: Audyt przejść dla pieszych. Ulica Mickiewicza wymaga zwężenia

Drogowcy bezpieczeństwo pieszych poprawiają na dwa sposoby. Jednym z nich jest uzupełnienie istniejącego oświetlenia. Montowana jest dodatkowa latarnia, której światło pada bezpośrednio na „zebrę”, a tym samym na przechodzącego po niej pieszego.

Drugim sposobem jest usuwanie starych słupów. W ich miejsce stawiane są nowe, wyposażone w podwójne wysięgniki. Jeden ma być skierowany na jezdnię, drugi zaś na zebrę.

Lista przejść na Żoliborzu na stronie 5 i 6

Ogłoszony na koniec zeszłego roku to drugie już podejście ZDM do wyłonienia wykonawcy, który miałby zrealizować prace. „Pierwsze opublikowaliśmy w zeszłoroczne wakacje, ale nie rozstrzygnęliśmy go, bo wszystkie nadesłane oferty znacznie przewyższały przewidzianą w budżecie kwotę. Mamy nadzieję, że tym razem uda się uzyskać oferty pozwalające rozstrzygnąć postępowanie – czekamy na nie do 19 stycznia. Wykonawca, którego wybierzemy, będzie miał za zadanie doświetlić 298 przejść na terenie 17 dzielnic w ciągu 5 miesięcy od momentu podpisania umowy. Jeśli postępowanie przebiegnie sprawnie i podpiszemy umowę do końca lutego, montaż powinien zacząć się już wiosną” – wyjaśnia wydział prasowy ZDM.

Przeczytaj również: 10 organizacji domaga się wprowadzenia stref „tempo 20” przy szkołach. To apel o poprawę bezpieczeństwa pieszych

Ponadto ZDM precyzuje, że prace będą prowadzone przy 298 przejściach, ale w 193 lokalizacjach. To dlatego, że w jednym, jak np. skrzyżowanie znajduje się kilka „zebr”.

Wśród 20 „zebr” charakteryzujących się najniższym poziomem bezpieczeństwa aż 13 znajduje się na ulicy Mickiewicza

Na Żoliborzu z 30 przejść dla pieszych, 28 zostanie doświetlonych na ulicy Mickiewicza. W 2019 roku na zlecenie ZDM wykonano na Żoliborzu audyt przejść dla pieszych. Badanie wykonywane przez specjalistów i ich wyniki stały się podstawą do podejmowanie decyzji mających poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Doświetlane na ulicy Mickiewicza przejścia dla pieszych w audycie wypadły źle. 5 „zebr” otrzymało ocenę 0, co oznacza: „bardzo wysokie ryzyko zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych użytkowników ruchu drogowego z dużym ryzykiem skutku śmiertelnego.” Pozostałe przejścia, które w najbliższym czasie ZDM chce doświetlić, zarówno na Mickiewicza jak i na Krasińskiego, w rejonie Wybrzeża Gdańskiego wypadły niewiele lepiej otrzymując ocenę 1 lub 2.

Węższa Mickiewicza

Doświetlenie przejść dla pieszych to wdrażanie już kolejnego zalecenia audytorów w sprawie ulicy Mickiewicza. W raporcie zalecano także rozważenie zmiany przekroju ulicy Mickiewicza na odcinku od placu Wilsona do Potockiej. W ramach wdrażania SPPN zdecydowano się zostawić jeden pas ruchu dla kierowców, oddając tym samym część jezdni rowerzystom i pod miejsca parkingowe.  

fot. zdjęcie archiwalne

Przeczytaj również: Plac Inwalidów z zabytkowymi pastorałami. A co z „zebrą” w osi alei Wojska Polskiego?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h