Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 09:46

Jaki będzie 2022 rok na Żoliborzu?

Kolejna długo wyczekiwana inwestycja drogowa, pierwszy dzwonek w nowej szkole i przygotowania do wielu inwestycji. Tak upłynie 2022 rok na Żoliborzu.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- jakie inwestycje rozpoczną się lub doczekają swojego finału?
- co w tym roku wydarzy się w sprawie ulicy Śmiałej i innych dzielnicowych inwestycji
?
- jakie dwie ważne inwestycje na terenie Żoliborza ma zamiar zrealizować ZZW?

Otwarcie nowej szkoły i przedszkola na Żoliborzu

Przechodząc obok budynku nowego zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German widać, że kurz po pracach już całkowicie opadł. W 2021 roku oficjalnie powołano Szkołę Podstawową nr 396 oraz Przedszkole nr 446.

W ramach ubiegłorocznych przygotowań do uruchomienia szkoły powołano dyrektorkę placówki. „Na podstawie zebranych wśród rodziców deklaracji uruchomione zostały oddziały klas I Anny German w Szkole Podstawowej nr 92 i w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 68. Utworzyliśmy 4 klasy pierwsze oraz po jednej klasie II i III” – poinformowała w przesłanym w poniedziałek komunikacie Donata Wancel, rzecznik prasowy żoliborskiego Urzędu.

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy dzwonek w nowej szkole uczniowie usłyszą w lutym tego roku. Przedszkolaki z kolei na stałe zagoszczą w nowej placówce we wrześniu.

Przeczytaj również: Żoliborz oficjalnie z nową szkołą i przedszkolem

Długo wyczekiwany remont na Żoliborzu Oficerskim

Mieszkańcy o remont ulicy Śmiałej apelują już od kilku długich lat. Przed laty powstał już nawet projekt przebudowy odcinka Śmiałej od ulicy gen. Zajączka do alei Wojska Polskiego. Jego realizacja nie doszła do skutku, bo uznano wówczas, że pilniejszego remontu wymaga ulica Rydygiera na Żoliborzu Południowym.

Tymczasem Dzielnica zaktualizowała stary projekt przebudowy tzw. pierwszego odcinka ulicy Śmiałej i zapowiada rozpoczęcie prac już w tym roku.

„Natomiast w listopadzie (przyp. red. 2020 roku) udało się wyłonić wykonawcę projektu na drugi odcinek – od al. Wojska Polskiego do ul. Hauke-Bosaka” – informuje Dzielnica. Prace na tym odcinku zaplanowano na 2023 rok.

Przeczytaj również: Ulica na Żoliborzu Oficerskim do remontu

Skwer Krasińskiego wreszcie doczeka się realizacji

Mimo zapowiedzi na początku 2020 roku projekt wybrany w ramach budżetu obywatelskiego nie został jeszcze zrealizowany. Temat jego wykonania powrócił pod koniec roku, kiedy to informowaliśmy, że Zarząd Zieleni Warszawskiej szykuje się do rozpoczęcia prac w tym roku.

Obecnie trwa przetarg na modyfikację projektu, pod kątem wyodrębnienia z niego dokumentacji projektowo-przetargowej umożliwiającej realizację projektu. Jeżeli ten przetarg rozstrzygnie się zgodnie z oczekiwaniami, a etap prac na projektami wykonawczymi, będzie postępował zgodnie z założeniami, jest szansa, że roboty rozpoczną się już w drugim kwartale tego roku.

„Sama realizacja projektu pn. Skwer Krasińskiego zaadaptuje kilometrowy pas rezerwy na przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Wzdluż całego przebiegać będzie ścieżka rowerowa, która miejscami będzie odseparowana od chodnika i jezdni żywopłotem. Ponadto piesi do dyspozycji będą mieli alejkę z nawierzchni mineralnej. Cały teren zostanie wyprofilowany w taki sposób, by był pagórkowaty” – pisaliśmy w grudniu po rozmowach z ZZW.

źródło: ZZW

Przeczytaj również: Nowe szczegóły w sprawie Skweru Krasińskiego

Nowy plac zabaw w Parku Żeromskiego

Plac zabaw w Parku Żeromskiego jest wyłączony z użytkowania od kilku miesięcy. Nad tym faktem ubolewa wielu rodziców przychodzących do parku z dziećmi. Był to największy i najchętniej odwiedzony plac zabaw centrum Żoliborza.

Z tego powodu miejsce to z czasem zaczęło wymagać remontu. Decyzję o jego przeprowadzeniu podjęto w zeszłym roku. ZZW rozstrzygnął już przetarg na realizację prac, które mają rozpocząć się w tym roku.

Nowy plac zabaw będzie się składał z czterech obszarów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym: 0-3 lata, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Wszystkie strefy będą tworzyć jedną spójną całość, którą połączy drewniany podest. Zaplanowano również strefę do wypoczynku i zabaw na trawie.

Plac zabaw będzie miał swoje motto. Jego autorką jest Wisława Szymborska i brzmi: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Przeczytaj również: Plac zabaw w Parku Żeromskiego doczeka się remontu. Motywem przewodnim ma być literatura

Dzielnica szykuje się do wyczekiwanych od lat inwestycji

W tym roku Dzielnica zapowiada prace przygotowawcze do adaptacji budynku, w którym docelowo ma znajdować się siedziba Żoliborskiego Domu Kultury. Budynek przy ulic Śmiałej wymaga niemałych nakładów na to, aby dostosować go do działalności kulturalnej. Prace będą kontynuowane w 2023 roku.

Przygotowania w postaci wykonania projektów i niezbędnej dokumentacji do rozpoczęcia robót prowadzone będą również w sprawie Środowiskowego Domu Samopomocy, który ma powstać przy ulicy Izabeli.

Remont zapowiadany jest również na ulicy Przasnyskiej. Zanim jednak rozpoczną się prace w terenie konieczne jest przygotowanie projektu wykonawczego, który ma być gotowy w tym roku.

Tzw. prace przygotowawcze będą prowadzone w sprawie budowy zespołu przedszkolno-żłobkowego na Żoliborzu Artystycznym oraz drogi zapewniającej dojazd do placówki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ