Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:30

Co wydarzyło się na Żoliborzu w 2021 roku? Podsumowanie

Miniony rok upłynął pod znakiem szczepień. To też kolejny rok, gdy przez Warszawę przetoczyły się fale protestów, a miasto nadal zmagało się m.in. z chaosem śmieciowym. A jak upłynął 2021 rok na Żoliborzu?

Mobbing w Urzędzie Dzielnicy

Podczas listopadowej Komisji Kultury oraz Komisji Samorządności i Dialogu Społecznego z 2019 roku padły oskarżenia wobec Kierownika Zespołu ds. Komunikacji Społecznej w Urzędzie Dzielnicy. Zgodnie z procedurami miejskimi powołano zespół, którego celem było wyjaśnienie czy doszło do molestowania seksualnego i mobbingu. Prace zespołu zakończyły się pod koniec 2020 roku, ale wyniki poznaliśmy dopiero na początku 2021 roku.

Składająca się z pracowników Urzędu komisja stwierdziła, że nie wykryto znamion molestowania seksualnego. Stanowisko zespołu składającego się z urzędników żoliborskiego magistratu było jednogłośne, jednak spotkało się z odmiennym zdaniem pełnomocniczki prezydenta Warszawy ds. kobiet Katarzyny Wilkołaskiej-Żuromskiej, która zaopiniowała końcowy wynik. Przed objęciem stanowiska w stołecznym ratusz była m.in. członkinią Wydziału Prawa Antydyskryminacyjnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jak podkreśla Katarzyna Wilkołaska-Żuromska w stanowisku skierowanym do burmistrza Żoliborza Pawła Michalca, skutkiem opisanych w skardze do burmistrza zachowań urzędnika żoliborskiego magistratu było stworzenie w relacjach z podwładnymi wrogiej i upokarzającej atmosfery.

Więcej na ten temat w serii artykułów udostępnionych poniżej:

[Prolog]Centrum Lokalne na Żoliborzu z szowinistycznym skandalem w tle
[Część 1]Procedura anty-mobbingowa w sprawie Centrum Lokalnego uruchomiona
[Część 2]Urząd Dzielnicy Żoliborz ujawnia wyniki pracy komisji antymobbingowej. Są sprzeczności
[Część 3]Żoliborz. Ciąg dalszy afery mobbingowej: “Sytuacja o której mówiły pracownice Centrum Lokalnego jest wysoce prawdopodobna”
[Część 4]Urząd Dzielnicy Żoliborz odmawia udostępnienia wniosków komisji antymobbingowej mieszkańcom

Decyzja o remoncie Marymontu

Wiosną 2021 roku okazało się, że dzielnica przymierza się do modernizacji stadionu przy Potockiej i całego terenu należącego do Ośrodka Sportu i Rekreacji. W zakres pierwszych prac wchodzi przygotowanie terenu pod nowy obiekt sportowy. Budynki szatniowe i administracyjne mają być podłączone do mediów, a do pomieszczeń magazynowych energia elektryczna. Wśród planowanych prac wymieniane są również prace rozbiórkowe bocznych trybun i prace ziemne.

W ramach przygotowań żoliborski Urząd zlecił przygotowanie dwóch koncepcji zagospodarowania terenów rekreacyjno-sportowych przy ulicy Potockiej. Następnie przeprowadzono konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy mogli odnieść się do zaprezentowanych koncepcji.

Wyniki z konsultacji opublikowano 15 grudnia.

W 2021 roku rozpoczął się również remont dachu skateparku, który ma zakończyć jeszcze w tym miesiącu. To koniec niedogodności dla miłośników jazdy na deskorolce, hulajnodze i rolkach.

Dzielnica planuje rozbiórki na stadionie Marymontu. Konserwator zabytków: “Budynki i cały zespół ujęty w gminnej ewidencji zabytków nie zostanie usunięty”

Dwie koncepcje na nowy kompleks sportowy na Żoliborzu gotowe. Teraz wypowiedzą się mieszkańcy

Skatepark na Żoliborzu z nowym dachem, ale problemów do rozwiązania jest znacznie więcej

Sportowcy z Marymontu na Igrzyskach w Tokio

Skoro mowa o planach w sprawie modernizacji Marymontu nie można nie wspomnieć o wybitnych sportowcach, którzy na co dzień trenują na Żoliborzu. Zeszłorocznych sukcesów, zwłaszcza Żoliborskiej Szkoły Boksu i Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont, nie sposób wymienić na raz.

Sportowcy wywodzący się z tych klubów reprezentowali Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W boksie kobiet na ringu w Tokio dzielnie walczyła Karolina Koszewska. W łucznictwie zaś Sławomir Napłoszek, który na Igrzyskach wystąpił po raz drugi w swojej karierze.

Sławomir Napłoszek, zawodnik Stowarzyszenia Łuczniczy Marymont po 29 latach wraca na Igrzyska Olimpijskie

Karolina Koszewska: “Połączenie kobieta-boks coraz mniej szokuje”

Różowe skrzyneczki na Żoliborzu

Celem akcji jest umieszczanie w miejscach publicznych skrzynek, w których znajdują się najpotrzebniejsze środki higieny osobistej takie jak tampony, podpaski czy kubeczki menstruacyjne. Adresatkami akcji są wszystkie kobiety, a znajdujące się wewnątrz środki są bezpłatne. Kluczowe w całym założeniu jest hasło „dostępność”. Tak w skrócie można opisać całą inicjatywę, która w 2021 roku nabrała rozpędu. Na Żoliborzu wiszą już cztery tego typu skrzyneczki w tym jedna w Szkole Podstawowej nr 68 im. Artura Oppmana.

Coraz więcej różowych skrzyneczek w Warszawie. Jedna pojawiła się nawet na Żoliborzu

Koncepcja placu Wilsona

Członkowie stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wzięli sprawy w swoje ręce i opracowali nową koncepcję placu Wilsona. Na przedstawionych wizualizacjach widzimy więcej zieleni, miejsca dla pieszych i rowerzystów.

Gdyby ten projekt rzeczywiście wszedł w życie, centralny punkt Żoliborza przeszedłby zieloną rewolucję. Koncepcję sporządził zespół inżynierów będących członkami stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, czyli Agaty Grasteckiej, absolwentki Wydziału Architektury i Politechniki Gdańskiej oraz Jacka Gęborysa, absolwenta Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Koncepcja wraz z poparciem ponad 1,2 tys. podpisów wylądowała u prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Plac Wilsona z koncepcją rewitalizacji. Zielona rewolucja w centrum Żoliborza
[Wideo] Zielony plac Wilsona jest odpowiedzią na deficyt zieleni w mieście

Kino Tęcza zyska nowe oblicze

Po kilku latach w Kinie Tęcza zaczęło się coś dziać. W 2021 roku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zainaugurowało w żoliborskim kinie swoją działalność piknikiem. W trakcie wydarzenia można było poznać historię tego kina. Zbierano w różnej formie wspomnienia mieszkańców. Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF przedstawiła również harmonogram działań, a także wizję zagospodarowania Kina Tęcza. Więcej na ten temat w wywiadzie zamieszczonym poniżej:

Kino Tęcza miejscem kultury filmowej. W legendarnym miejscu wraca życie

Oficjalne powołanie Żoliborskiego Domu Kultury

Dzielnica jest coraz bliżej posiadania własnego Domu Kultury, który będzie organizował wydarzenia kulturalne mieszkańcom. W 2020 roku dzielnica znalazła miejsce na docelową siedzibę jednostki, a rok później Dom Kultury jako instytucja stał się faktem. Oficjalnie więc Żoliborz ma Dom Kultury. Pod koniec roku ogłoszono konkurs na dyrektora placówki.

Dzielnica szykuje się do utworzenia tymczasowej siedziby jednostki w jednym z lokali budynku znajdującego się przy ulicy Mickiewicza, a także do modernizacji budynku przy ulicy Śmiałej. Jak się okazało, żoliborscy urzędnicy będą się starać również o pozyskanie Fortu Sokolnickiego, który ma stać się częścią Domu Kultury.

Dom Kultury na Żoliborzu. Najpierw tymczasowa siedziba, a później adaptacja budynku przy Śmiałej

Jaki los czeka Fort Sokolnickiego? „Jest to miejsce, w którym widzielibyśmy organizację np. koncertów i większych wydarzeń kulturalnych”

Żoliborz w strefie płatnego parkowania

To prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie na Żoliborzu w minionym roku o czym może świadczyć liczba wątków dotyczących strefy na sąsiedzki forach.

Po małych perypetiach strefa płatnego parkowania ostatecznie objęła Żoliborz. Uchwałę podjętą przez Radę Warszawy podważył wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Decyzja ta pociągnęła za sobą szereg konsekwencji. Jedną z nich była zmiana terminu wprowadzenia strefy z września na listopad. Ze względu na jesienną aurę prace nad wprowadzeniem strefy ciągnęły się niezwykle długo.

Mimo wszystko, na wielu żoliborskich ulicach ubyło aut, a chodniki zostały uwolnione. Niestety w kilku miejscach Żoliborza Oficerskiego strefa, jeśli chodzi o komfort pieszych, niewiele zmieniła.

Więcej na ten temat w materiałach zamieszczony poniżej:

Jak zmienią się ulice Żoliborza? ZDM opublikował projekt zmian
Mapa z parkomatami na Żoliborzu już dostępna
[Wideo] Debata samorządowa: Co zadziałało, a co nie w strefie płatnego parkowania na Żoliborzu?

Zbierać czy nie zbierać. Owocowa afera

By skorzystać z darów natury mieszkańcy dzielnicy spotykają się w weekendy na owocobraniu. Inicjatywa swój początek wzięła w zeszłym roku. Wówczas zebrane z ziemi owoce przekazano do warszawskiego zoo. Z tych lepszych i bardziej zjadliwych robiono przetwory czy wypieki, którymi można było częstować się w czasie sąsiedzkich inicjatyw.

Ponadto każdy mógł się częstować samymi owocami a na inicjatywie zyskiwali również seniorzy.

Dzięki owocobraniu została ograniczona ilość zalegających owoców na trawnikach co było jednym z argumentów mieszkańców przeciwnych zachowaniu owocowego charakteru Sadów Żoliborskich.

Sąsiedzka inicjatywa spotkała się z reakcją Urzędu Dzielnicy, który nakazał zgłaszać tego typu wydarzenia, jednocześnie pozwalając na zrywanie owoców, ale tylko do własnych celów.

W Sadach w tym roku działo się dużo więcej. Zasadzono nowe drzewa, ale także w listopadzie o grudniu zorganizowano cykl wydarzeń. Można było poznać olimpijczyków z Żoliborza, nauczyć się kompostowania, wyplatania koszy z wikliny czy szczepienia drzewek.

Sady Żoliborskie i awantura o zbieranie owoców. Prezentujemy nagrania z rozmów z urzędnikami.
“Urząd Dzielnicy nie finansował organizacji 50-lecia Parku Sady Żoliborskie”
10 tysięcy złotych dla Sadów Żoliborskich. Miasto przyznało grant inicjatywie sąsiedzkiej
Mistrzowie na Sadach. Poruszające oraz wyjątkowe historie olimpijczyków i utytułowanych sportowców z Żoliborza


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h