Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:33

Podwyżki cen gazu nawet o 1000 proc., a na Żoliborzu o 305 proc.

Z kolejnych dzielnic spływają informacje na temat przyszłorocznych cen gazu. Władze miasta i urzędnicy kierują skargę na działanie dostawców paliw.

W tym artykule przeczytasz m.in. o :

- podwyżce cen gazu i jej wpływie na mieszkańców lokali komunalnych i jednostek miejskich
- o skardze na nowe taryfy
- o tym jaki wzrost prognozowany jest w ZGN Żoliborz?

„Panie premierze czy podwyżki cen gazu ze strony państwowej spółki PGNiG albo innych spółek to element »tarczy antyinflacyjnej«?” – pyta zwracając się do premiera Mateusza Morawieckiego, Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy.

Ceny gazu jakie niektórzy mieszkańcy Warszawy mają płacić zelektryzowały samych mieszkańców jak i urzędników. Jednostki miejskie w ostatnich dniach otrzymują od dostawców gazu informacje o gigantycznych podwyżkach. Rekord w Warszawie to do tej pory 1000 procent podwyżki dla Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami we Włochach.

Kilkusetprocentowe podwyżki za gaz dostają również inne jednostki miejskie takie jak m.in. Ośrodki Sportu i Rekreacji. 

O to jak sytuacja wygląda zapytaliśmy rzeczniczkę prasową żoliborskiego Urzędu. Jeśli chodzi o żoliborski OSiR, jednostka ta nie korzysta z urządzeń zasilanych paliwem gazowym. Podwyżki obejmą za to żoliborski ZGN.

Żoliborski ZGN administruje jednym budynkiem ogrzewanym paliwem gazowym. „Roczny koszt zużycia gazu w tej nieruchomości w 2021 roku wyniósł 21 289,17 zł brutto. Z uwagi na zmianę taryfy w 2022 roku, prognozujemy, że koszt zużycia gazu wyniesie 86 220 zł, co oznacza wzrost o 306 procent rok do roku” – informuje Donata Wancel.

Kto najbardziej ucierpi?

W grudniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżki cen gazu w 2022 roku. Odbiorcy gazu w gospodarstwach indywidualnych mają zapłacić więcej o około 55 procent. W tym samym czasie rząd ruszył z kampanią promującą tzw. tarczę antyinflacyjną obniżającą niektóre daniny. Dzięki temu miał być tańszy m.in. gaz, energia i paliwo. Najwięcej miały zyskać kilkuosobowe rodziny. Jako przykład w rządowych komunikatach podawano pięcioosobową rodzinę, ogrzewającą dom gazem, która dzięki tarczy miała zaoszczędzić rocznie ponad 600 zł rocznie. Inni z kolei według rządowych informacji mogą liczyć na tzw. dodatek osłonowy liczący od 400 złotych do ponad 1,4 tys. złotych rocznie.

W praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej, o czym w ostatnich dniach poinformowała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Podwyżki mogą najbardziej dotknąć osoby mniej zamożne zamieszkujące lokale komunalne. Ich tarcza antyinflacyjna nie obejmuje, ponieważ lokatorzy tego typu mieszkań nie mają podpisanej indywidualnej umowy z dostawcą gazu. Przez to, że za dostawę gazu rozlicza ich ZGN lokatorów mieszkań komunalnych nie dotyczą ograniczenia cen za gaz.

Skarga na działanie dostawców gazu

Renata Kaznowska poinformowała w środę, że wysłano skargę na działania dostawców gazu, apelując jednocześnie o zmianę przepisów. Zaadresowano ją do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także została przekazana do wiadomości ministra klimatu i środowiska Anny Moskwy, premiera Morawieckiego i prezydenta Trzaskowskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h