Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:58

SPPN na Żoliborzu od miesiąca, a prace nadal trwają. Zmiana organizacji ruchu na dzielnicowych drogach

Choć oficjalnie strefa płatnego parkowania na Żoliborzu funkcjonuje od miesiąca, to przez cały czas trwają prace zarówno na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich jak i dzielnicy. Przez weekend znikną kolejne obszary, gdzie kierowcy parkują nielegalnie.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • gdzie konkretnie Urząd Dzielnicy wprowadza nową organizację ruchu?
  • na jakich warunkach można parkować na drogach wewnętrznych zarzadzanych przez dzielnicę?

Strefa płatnego parkowania na Żoliborzu obowiązuje od listopada. Wciąż nie wszędzie jest wprowadzona planowana przez Zarząd Dróg Miejskich organizacja ruchu, a także oznakowanie. Opóźnienia są wynikiem podważenia pierwszej uchwały w sprawie objęcia SPPN Żoliborza przez wojewodę Konstantego Radziwiłła. Pierwotnie prace nad wprowadzeniem organizacji ruchu miały trwać w okresie wakacyjnym, który sprzyja takim pracom. Deszczowa jesień z kolei utrudnia wymalowanie oznakowania poziomego.

Przeczytaj również: Żoliborz w SPPN. Opłacie podlegają wyłącznie wyznaczone miejsca parkingowe

Nie tylko Zarząd Dróg Miejskich nadal pracuje nad wdrożeniem organizacji ruchu i nowych zasad. Robi to również żoliborski urząd. „W związku z objęciem Żoliborza strefą płatnego parkowania, na drogach wewnętrznych zarządzanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy pomiędzy 17 a 22 grudnia wprowadzane będą zmiany w organizacji ruchu. Postój tam będzie dostępny tylko dla Żoliborzan, którzy posiadają wykupiony abonament mieszkańca SPPN. Parkując na drogach wewnętrznych należy pamiętać o wyłożeniu dokumentu za szybą pojazdu” – poinformowała w przesłanym w piątek mailu Donata Wancel, rzeczniczka prasowa Urzędu Dzielnicy.

Nowa organizacja ruchu zostanie wdrożona łącznie w 24 lokalizacjach, które dziś stanowią luki w całym systemie strefy płatnego parkowania. Taką enklawą jest np. droga wewnętrzna na wysokości skrzyżowania ulicy Rydygiera z ulicą Matysiakówny. Nowa organizacja ruchu oznacza, że na drogach wewnętrznych zarządzanych przez dzielnicę będą mogli parkować wyłącznie mieszkańcy zameldowani na stałe lub tymczasowo w odpowiednim obszarze dzielnicy i posiadający abonament mieszkańca, rejonowy jak i obszarowy, wydany przez ZDM.

Przeczytaj również: Parkowanie na podwórkach tylko dla posiadaczy abonamentów

„Osoby, które mają już abonament i są uprawnione do parkowania w miejscach zaznaczonych na powyższej mapie, a nie mają na swojej karcie zapisu „Z0X” (gdzie X to cyfra od 1 do 7), muszą wymienić posiadany dokument. Zachęcamy do zrobienia tego w jednym z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM, gdzie wymiany można dokonać najszybciej. Wyrobienie dokumentu zdalnie zajmuje więcej czasu i trwa ok. 7 dni” – informuje Urząd Dzielnicy.

Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek za pośrednictwem Internetu, ale nadal czekają na wydanie abonamentu, nie muszą martwić się o odpowiedni zapis na swojej karcie. Co ważne, podczas postoju kartkę z ważnym abonamentem należy umieścić w widocznym miejscu za szybą samochodu. Ma to ułatwić pracę służbom odpowiedzialnym za egzekwowanie prawa do postoju na miejscach przeznaczonych wyłącznie dla mieszkańców.

Przeczytaj również:  Jak zmienią się ulice Żoliborza? ZDM opublikował projekt zmian

„Przypominamy, że brak wydruku dokumentu umieszczonego w widocznym miejscu za szybą samochodu lub braku właściwego zapisu (kodu Z0X” - gdzie X to cyfra od 1 do 7) może narazić właścicieli pojazdów na mandat karny (za postój za znakiem „zakaz postoju” bez uprawnień), nawet w sytuacji posiadania wykupionego i ważnego w danej strefie abonamentu parkingowego” – ostrzega Urząd.

fot. Urząd Dzielnicy Żoliborz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 17 km/h