Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 17 września 2024 00:41
Reklama

Park krajobrazowy w Warszawie pełny ukrytych historii. - Felieton

Jednym z piękniejszych, większych i naprawdę dobrze zorganizowanych parków Warszawy jest Park Skaryszewski. Znajduje się na Pradze, przy Saskiej Kępie, w obszarze Kamionek. Ma bardzo ciekawą historię, wiele atrakcji i jest osiągalny z Żoliborza fantastycznym spacerem ścieżką nad Wisłą (do Stadionu Narodowego, a potem w górę). Wiem, że chcemy Żoliborza od morza do morza, ale czasem warto jest wybrać się na sąsiednie podwórko.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o przyrodzie parku - jakie gatunki drzew i zwierząt można tam spotkać?
  • co w Parku Skaryszewskim robiła Margaret Thatcher?
  • o Jeziorku Kamionkowskim i sekretach jakie kryje?

Park został założony w pierwszych latach XX wieku na tarasie zalewowym Wisły. W tamtym czasie to nie była jeszcze Warszawa, a jej przedmieścia. Architektem parku był Franciszek Szanior, który poczynił projekt w stylu angielskim, z funkcjami rekreacji i wypoczynku oraz rozwiniętą siecią komunikacyjną, przystosowaną do ówczesnego ruchu pojazdów konnych. To właśnie dlatego są tu bardzo szerokie aleje. Ogromną atrakcją jest Jezioro Kamionkowskie znajdujące się po północnej granicy parku. Swoją nazwę wziął od podmokłych łąk wsi Skaryszew, na których powstał. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego – polskiego pianisty, kompozytora i polityka. Po wojnie został przemianowany z powrotem na Park Skaryszewski, a w 1980 roku przywrócono mu przedwojenną nazwę, jednak nadal powszechnie nazywany jest Parkiem Skaryszewskim lub Skaryszakiem.

Przeczytaj również: Muzeum Warszawy opowiada o mieście na nowo. Felieton

Przyroda parku jest bardzo zróżnicowana. Możemy podziwiać tu aż 280 gatunków drzew i krzewów. Pośród parkowej roślinności znajdziemy rzadkie drzewa, które zachowały się od początku jego istnienia, takie jak klony złociste, ciemnozielone iglaki, dęby czerwone, modrzewie, srebrne świerki, są też miłorząb japoński, cisy, magnolie o wielkich pięknych białych kwiatach, wiązy, buki, daglezje, cypryśniki, jałowce, forsycje, dzikie ozdobne jabłonie. Łącznie znajduje się tam ponad 20 tys. drzew i krzewów, z których najstarsze gatunki mają nawet po około 100 lat.

Jest chodzi o faunę, to ciekawostką jest to, że kiedyś plagą były tu bobry. I choć teoretycznie zostały wysiedlone w bardziej sprzyjające im warunki, to wciąż się zdarza, iż jakieś osobniki pojawiają się tu. Masa jest wiewiórek, a korony drzew są schronieniem dla wielu gatunków ptaków.

Zajmijmy się chwilowo Jeziorkiem Kamionkowskim. Jeszcze na początku XX wieku miało bezpośrednie połączenie z Wisłą. Obecnie jest połączone krytym kanałem z jednym z basenów Portu Praskiego. Nad Jeziorem Kamionkowskim obecnie znajduje się szkoła żeglarska, cudowne miejsce, gdzie dzieciaki mogą łapać pierwsze podmuchy wiatru w żagle. Jest tu również opcja wiosłowania na kajakach.

Przeczytaj również: Wędrówki po wydmach i urokliwe panoramy w Kampinosie – Felieton

Ciekawostka: 14 sierpnia 1944 niemiecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła samolot Liberator EV 961 ze 178 dywizjonu RAF, który spadł do jeziora. Zginęła cała załoga oprócz Henry'ego Leyne'a, który ranny dostał się do niewoli. To wydarzenie upamiętnia kamień pamiątkowy odsłonięty w 1988 roku w parku Skaryszewskim przez samą żelazną Margaret Thatcher.

W czasie II wojny światowej park został poważnie zniszczony, a po wojnie w czasie prac porządkowych zasadzono tysiące drzew i krzewów.

Przy wejściu do parku znajduje się popiersie Ignacego Paderewskiego, polskiego pianisty, kompozytora i premiera, który jest patronem tego parku. Pomnik kompozytora ustawiono dopiero w 1988 roku. W parku ustawionych jest wiele rzeźb, np. “Rytm” Henryka Kuny (pochodząca z 1929) czy jeszcze starsza “Tancerka” Stanisława Jackowskiego (z 1927). Jest tu również płyta ku pamięci Polaków poległych w World Trade Center w Nowym Jorku. Na niej wyryto nazwiska upamiętniające sześciu Polaków, którzy zginęli 11 września 2001 roku.

W Parku Skaryszewskim znajduje się atrakcyjny dla dzieci plac zabaw.

Przeczytaj również: Stawy Brustmana. Zielone dziedzictwo Bielan – Felieton


UNADJUSTEDNONRAW_thumb_af1f

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_af1f

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_af22

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_af22

park-skaryszewski-12

park-skaryszewski-12

park-skaryszewski23

park-skaryszewski23

jeziorko-34

jeziorko-34


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 19 km/h