Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:06
Reklama

Nowe czujniki jakości powietrza na Żoliborzu i Bielanach

W ramach zapowiadanej miejskiej sieci czujników monitorujących jakość powietrza w całym mieście pojawi 165 urządzeń. Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej. Część z nich znajdzie się na Żoliborzu i Bielanach.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym gdzie będą zlokalizowane czujniki?
  • w jaki sposób będzie zagwarantowana rzetelność pomiarów?
  • kiedy czujniki zaczną działać?

Warszawa będzie miała swój system monitoringu powietrza. Poza wybudowanymi w 2020 roku stacjami w standardzie porównywalnym ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Składająca się obecnie z dwóch stacji sieć stołecznego monitoringu powietrza uzupełni w tym roku 165 czujników jakości powietrza. Nowe czujniki zmierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5 oraz PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza jednego mikrometra. Możliwość pomiaru tej wielkości pyłów przez czujniki jakości powietrza jest technologiczną nowinką.

Przeczytaj również: Smog, Nasz niewidoczny wróg

Wszystkie czujniki będą mierzyły również zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic dodatkowo ozonem.

– Naszym priorytetem jest wiarygodność danych. Dlatego konstrukcja zamawianych urządzeń będzie pozwalała na wyeliminowanie wpływu warunków meteorologicznych na prowadzone pomiary. Ponadto czujniki będą poddawane okresowej, obowiązkowej weryfikacji. Wskazana pula urządzeń będzie poddawana badaniom porównawczym z urządzeniami referencyjnymi lub równoważnymi. W przypadku, gdy pomiary czujnika będą za bardzo odstawać, będzie on podlegał obowiązkowej wymianie – podkreśla Marcin Morawski, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

Gdzie na Żoliborzu i Bielanach zamontowane zostaną czujniki?

Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej – w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Zaproponowane lokalizacje skonsultowano również z zarządami dzielnic. Część urządzeń pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców.

Przeczytaj również: Spaliny trują mieszkańców Żoliborza

Dwa czujniki zamontowane będą na Żoliborzu, a konkretnie na placu Wilsona i placu Lelewela. Na Bielanach pojawi się 9 nowych czujników w następujących lokalizacjach: Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Estrady, przy Przedszkolu nr 340, Urzędzie Dzielnicy Bielany, przy zbiegu ulicy Pułkowej i Wóycickiego, na Kępie Potockiej, przy Zespole Szkół nr 49, Zakładzie Eksploatacji Tramwajów, Przedszkolu nr 306 i Szkole Podstawowej nr 273.

Czujniki pojawią się jeszcze w tym roku

Czujniki pojawią się nie tylko w stolicy, ale także w gminach partnerskich. W dopiero co rozstrzygniętym przetargu uczestniczyło ich wraz z Warszawą aż 17: Halinów, Izabelin, Karczew, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Milanówek, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Piastów, Radzymin, Stare Babice, Sulejówek, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Urządzenia zostaną zainstalowane na terenie całej stolicy i części sąsiednich gmin w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy. Ponadto umowa z wykonawcą przewiduje możliwość zakupu dodatkowych 100 czujników w przyszłości.

Gęsta sieć czujników pomiarowych „domknie” warszawski system monitoringu oraz pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 165 czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

Przeczytaj również: Rekordowe środki i nowa jednostka do walki o czyste powietrze. Czy Warszawa pokona smog?


mapa_czujniki_2021-2
mapa_czujniki_2021-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h