Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 02:04

Weekend na Żoliborzu: Wieczór poświęcony słowiańskiej tradycji dziadów, rock’n’roll horror i spacer z przewodnikiem po Powązkach

Przed nami Zaduszki i wydłużony weekend. Na Żoliborzu odbędzie się kilka wydarzeń, a wśród nich impreza halloweenowa czy wydarzenie przypominające o słowiańskich tradycjach oraz spotkanie z najbardziej żoliborskim pisarzem. Oto kilka propozycji na spędzenie nadchodzącego weekendu.

Dziady Jesienne / Восеньскія Дзяды

To wydarzenie odnoszące się do tradycji słowiańskich. „W sobotę 30 października spotkamy się na Żoliborzu, żeby wspominać przodków, tak jak robiono to dawniej: śpiewem, tańcem i ludowymi obrzędami” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, w czasie którego wystąpią polskie i białoruskie zespoły muzyczne i taneczne oraz kolektywy zajmujące się performansem i sztukami wizualnymi. „W ramach tego otwartego dla wszystkich mieszkańców Warszawy wydarzenia chcemy zainicjować nieformalną integrację społeczności białoruskiej w Warszawie, współpracę artystów polskich i białoruskich oraz zapoznać mieszkańców Warszawy z ich twórczością” – podkreślają organizatorzy.

W programie wydarzenia przewidziano m.in. wspólne śpiewanie a capella, widowiskowy taniec z wachlarzami bojowymi, występ pianisty Maksima Doroszki czy strefę dla dzieci, w której wystąpi Teatr Tut.

Wydarzenie wyreżyserowała Alana Ivory. Aranżacja muzyczna - Aliaksandra Szczarbakowa.

„Podczas wydarzenia będziemy starali się trzymać zasady zero waste, dlatego zalecamy przyniesienie własnych kubków” – uprzedzają organizatorzy.

Dziady Jesienne odbędą się w sobotę, 30 października o godzinie 17:00 w Centrum Lokalnym Żoliborz.

Rock' n Roll Horror Night

„Takiej imprezy jeszcze nie było!” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, które odbędzie się w klubie Potok.  W trakcie imprezy odbędzie się m.in. konkurs taneczny i na najlepszy strój w klimacie. Całości dopełnią dje, a właściwie muzyka w nurcie rock’n’rolla, rockabilly i psychobilly.  

„Ponadto ma sali koncertowej odbędzie się koncert Rocka Halloween, Psycho Beets i Headless Babies. Dodatkowo nasz Master Chef przygotuje przepyszne pizze, które będą do zakupienia w barze!” – zapowiadają organizatorzy. Wstęp na wydarzenie kosztuje 5 złotych. Zamiast pieniędzy można też dać suchą karmę dla zwierząt. Ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

Impreza odbędzie się 31 października o godzinie 19:00 w klubie Potok: Drugi Dom Ludzi Rocka.

Powązki Wojskowe – Cmentarz

W niedzielę będzie można odwiedzić groby znanych i lubianych w towarzystwie przewodnika PTTK Marka Grabowskiego. Spacer będzie okraszony wieloma opowieściami, z których będzie można dowiedzieć się m.in.:

- kto straszył okupanta czekoladą i czemu wyszła z tego strzelanina?

- kto udał się "o jeden most za daleko"?

- kto chodził "boso, ale w ostrogach!”?

- co najlepszego jest na placu Pigalle?

- kto dziś rzuca młotem w nieswojej rękawicy?

- czemu "póki piłka w grze - nie ma wygranych"?

- kim był "Jack Strong"?

- czemu grób gen. "Nila" jest pusty?

- kto skomponował "Pałacyk Michla" i co do tego miało wino?

- który premier został zamordowany w domu?

- kto zabił Komendanta Głównego Policji?

- czemu "nic nie może przecież wiecznie trwać"?

„Odwiedzimy też Mekkę wszystkich harcerzy, czyli mogiły Rudego, Zośki i Alka. Opowiemy sobie o raporcie Alego ze słynnej akcji Kutschera oraz odwiedzimy groby uczestników akcji. Odwiedzimy najnowszą mogiłę w Kwaterze Zośki - samego dowódcy tego Batalionu, którego prochy dopiero niedawno spoczęły obok jego żołnierzy. Poznamy też jedną z najbardziej mrocznych historii i głęboko skrywanych tajemnic PRLu z którą ten cmentarz poprzez słynną Łączkę jest silnie związany.” – zapowiadają organizatorzy.

Spacer odbędzie się w niedzielę, 31 października o godzinie 13:00. Zbiórka: Powązki Wojskowe - Cmentarz, brama boczna od strony parkingu dla autokarów i budynku zarządu cmentarza (ul. Ostrowiecka 43).

Parkrun – bieg na 5 kilometrów

Parkrun to bieg, w którym nikt nie dociera do mety ostatni. – Nie mamy limitu czasu i każdy uczestnik może pokonać ją w dowolnym tempie. Boisz się, że będziesz ostatni? – informują organizatorzy i wyjaśniają: – W parkrun nikt nie jest ostatni. Na końcu stawki mamy zawsze wolontariusza, który przekracza linię mety jako ostatni uczestnik. Wszyscy uczestniczymy w parkrun dla przyjemności a każdy uczestnik niezależnie od formy, umiejętności czy też rezultatów jest tak samo mile widziany w ramach parkrun.

Idea jest taka, żeby walczyć z samym sobą, poprawiać własne osiągi i motywować w ten sposób innych. Udział w Parkrunie jest bezpłatny, wymagane są jednak zapisy.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 30 października o godzinie 9:00 na Kępie Potockiej.

Spotkanie z Jarosławem Abramowem-Newerlym

W jednej z żoliborskich księgarń odbędzie się spotkanie z pisarzem określanym jako najbardziej żoliborskim. Piątkowe wydarzenie zorganizowane jest z okazji wydania nowej książki.

"W Najlepszej Księgarni gościć będziemy Jarosława Abramowa-Newerlego, pisarza, kompozytora, człowieka wielu talentów, a dla nas przede wszystkim autora Lwów mojego podwórka i całej lwiej trylogii." - zapowiadają organizatorzy.

W najnowszej książce pt. Piórem i pazurem Pan Jarosław, pamięcią opisuje swoje długie ciekawe życie i barwnych ludzi, których spotkał na swej drodze.
Książkę będzie można na miejscu kupić i uzyskać autograf.

Spotkanie z pisarzem odbędzie się w piątek 29 października w Najlepszej Księgarni na ulicy Słowackiego o godzinie 18:00.


jesienne-dziady

jesienne-dziady

potok

potok

246459893_3183380438560037_1798994907180332026_n

246459893_3183380438560037_1798994907180332026_n

247564991_4446360495485677_2535520977338103076_n

247564991_4446360495485677_2535520977338103076_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h