Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:00

Ile kosztowały mieszkańców Żoliborza Urodziny Placu Wilsona?

We wrześniu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w Parku Żeromskiego odbyły się Urodziny Placu Wilsona. Przeznaczono na nie dużą kwotę. Gwiazdą wieczoru tego wydarzenia był zespół Big Cyc.

Tegoroczne Urodziny Placu Wilsona odbyły się w sobotę 18 września w Parku Żeromskiego. W programie znalazły się cztery koncerty. Jako pierwsza na scenie wystąpiła Karolina Lizer, 23-letnia wokalistka urodzona w Warszawie, której debiutancki album ukazał się 8 września. Następnie na żoliborskiej scenie wystąpił znany z programu The Voice of Poland Adam Kalinowski.

W deszczowy dzień zgromadzonych w Parku Żeromskiego żoliborzan do zabawy zagrzewał zespół Czarno-Czarni, składający się z muzyków wywodzących się z grup Bielizna i Big Cyc. Ten ostatni był zresztą gwiazdą wieczoru. Samo wydarzenie w przestrzeni medialnej nie było zbyt intensywnie promowane. O imprezie poinformowano na facebookowej stronie urzędu dzielnicy 13 września i na stronie internetowej. Mimo to koszt jej organizacji może zwalać z nóg.

W porównaniu do poprzedniej odsłony wydarzenia było mniej elementów poświęconych tożsamości Żoliborza. Wcześniej nie brakowało różnego rodzaju prelekcji i debat, w czasie których mieszkańcy mogli posłuchać i podyskutować o Żoliborzu. Jedną z zabaw dla dzieci była w poprzedniej edycji budowa makiety architektonicznej Placu Wilsona czy warsztaty z gwary warszawskiej. Gwiazdę wieczoru (związaną z Żoliborzem i Bielanami) supportowali z kolei artyści, którzy swoją twórczość skupiają wokół dzielnicy.

Jak tego typu wydarzenia wyglądały w innych dzielnicach?

A jak w tym roku wyglądały podobne imprezy w innych dzielnicach Warszawy? Na Bemowie również postawiono na koncerty znanych w całej Polsce artystów takich jak: Kasia Kowalska, Baranovski, Agnieszka Chylińska, Smolasty i Mietek Szcześniak.

Zupełnie inaczej do organizacji największej imprezy w życiu dzielnicy podeszli wolscy urzędnicy. Na Woli, gdzie odpowiednikiem Placu Wilsona jest Kercelak postawiono na krzewienie warszawskich tradycji. Na wolskiej scenie wystąpiła Kapela Warszawiaki i zespół Menele. Obie grupy formując się postawiły sobie za cel podtrzymywanie i wskrzeszanie folkloru dawnej Warszawy.

Na Bielanach z kolei, podobnie jak na Żoliborzu, postawiono na znanych artystów, jednak główną gwiazdą była Natalia Kukulska, która urodziła się i wychowała na Bielanach.

Przy każdej tego typu imprezie są również atrakcje innego rodzaju niż koncerty. Dla najmłodszych, w ramach urodzin Placu Wilsona, przygotowano szereg występów teatralnych oraz strefy do zabaw.

Koszt organizacji całej imprezy w tym roku wyniósł 125 333 złote. W piątek zwróciliśmy się do urzędu dzielnicy o informację jakie koszty konkretnie pokrywa przedstawiona kwota. Do chwili publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy informacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ