Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:37

Rusza Tydzień Kin Studyjnych. Zostanie zwieńczony przedpremierą filmu o Kalinie Jędrusik

Przedpremierowe pokazy filmów, wykłady, wystawy, spotkania i wycieczki, a to wszystko w ramach Tygodnia Kin Studyjnych. Co będzie się działo w żoliborskich kinach?

Pierwsza edycja Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych potrwa od 1 do 7 października w dziesięciu stołecznych kinach: Amondo, Atlantic, Elektronik, Kinoteka, Kultura, Muranów, Luna, Stacja Falenica, U-Jazdowski, Wisła. W każdym z nich przygotowano ciekawe wydarzenia związane z historią samych kin, dzielnic, jak i miasta. Będzie można obejrzeć unikatowe filmy fabularne i dokumentalne.

Bilety na poszczególne seanse kosztują 15 zł. W ramach tygodniowego wydarzenia odbędą się również wydarzenia towarzyszące, na które wstęp jest wolny, ale trzeba odebrać wcześniej bezpłatne wejściówki dostępne w kasach kin, w których się odbywają.

Przeczytaj również: Kto zostanie Warszawianką Roku?

Jak świętują żoliborskie kina?

Otwarcie festiwalu odbędzie się w piątek 1 października w kinie Atlantic, gdzie przedpremierowo odbędzie się pokaz filmu „Wyspa Bergmana" w reżyserii Mii Hansen-Løve.

W kolejnych dniach, a konkretnie 6 października w Kinie Wisła będzie można obejrzeć przedpremierowo film dokumentalny „Ucieczka na Srebrny Glob”, poświęcony największej tajemnicy i największemu niespełnionemu marzeniu polskiego kina – niedokończonym eposie science-fiction „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserem Kubą Mikurdą i producentką Darią Maśloną. Rozmowę poprowadzi dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz.

Tego samego dnia o godzinie 18 będzie można zobaczyć film Żuławskiego „Na srebrnym globie”. Wydarzenie jest darmowe – trzeba jedynie odebrać w kasie kina bezpłatną wejściówkę.

Przeczytaj również: Kalina Jędrusik. Ikona wolności z Żoliborza

W kinie Elektronik na zakończenie festiwalu odbędzie się przedpremiera filmu „Bo we mnie jest seks” o Kalinie Jędrusik, która za życia była związana z Żoliborzem. W rolę artystki wciela się nagrodzona podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Maria Dębska.

„Gwiazda Kaliny Jędrusik świeci pełnym blaskiem. Aktorka jest szczęśliwą żoną Stanisława Dygata, ma gorący romans z młodym piosenkarzem, którego jej mąż całkowicie akceptuje. Jednak jej bezwstydna radość życia wielu razi i oburza. Po występie na Barbórce Kalina dowiaduje się, że krzyż, który wyeksponowała na dekolcie, zbulwersował władze ludowe. Dostaje zakaz występów telewizyjnych, który dla wysokiego rangą urzędnika pracującego w telewizji jest okazją do zemsty za nieodwzajemnione uczucie. Co w tej sytuacji zrobi Kalina? Czy uda jej się zachować niezależność?” – czytamy w opisie filmu, który przedpremierowo będzie można obejrzeć 7 października o godzinie 20 w kinie Elektronik.

Ponadto po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami: Katarzyną Klimkiewicz, Patrycją Mnich, Marysią Dębską i Leszkiem Lichotą.

Przeczytaj również: Jaki los czeka Fort Sokolnickiego? „Jest to miejsce, w którym widzielibyśmy organizację np. koncertów i większych wydarzeń kulturalnych”

fot. Stowarzyszenie Kin Studyjnych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h