Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 20:05

Mniej komarów na Żoliborzu. W dzielnicy powstanie ponad 100 budek dla jerzyków

Na Żoliborzu ma zadomowić się więcej jerzyków. To za sprawą realizowanego projektu wybranego przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Budki lęgowe dla jerzyków mają pojawić się w 6 lokalizacjach na Żoliborzu. Zdecydowano by zamontować je na murach Szkół Podstawowych nr 65 i 92, Zespołu Szkół nr 31, Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3, Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych oraz Przedszkola 247.

Przeczytaj również: Redukują zapylenie powietrza i są pożyteczne dla owadów. Zielone przystanki na Żoliborzu

Zjadają nawet kilkanaście tysięcy komarów na dobę

Jerzyki na niebie bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy w letni wieczór podnieść głowę a naszym oczom ukażą się niezwykle zwrotne i przypominające w locie kształt sierpa ptaki. W letnie dni ganiają się grupami latając nad dachami domostw, ulicami czy w parkach. Latają na różnych wysokościach, ale z reguły można je zobaczyć tam, gdzie znajdują się zapasy tzw. powietrznego planktonu. Jerzyki jedzą drobne owady w tym komary, które dla ludzi są niezwykle uciążliwe. Jeden jerzyk zjada od 10 do 20 tys. komarów w ciągu doby. To dlatego jerzyki jawią się jako jedni z wybawców uwalniających ludzi od chmary komarów.

- Komary są niezwykle aktywne w miejscach, gdzie jest wilgotno. Żoliborz jest dzielnicą przylegającą do Wisły, jest też Kępa Potocka, sporo zieleni, a przy tym powietrze jest wilgotne. Takie środowisko sprzyja rozwijaniu się komarów, dlatego musimy sobie jakoś z nimi radzić, a najlepiej wykorzystując do tego element natury, czyli jerzyki. Stąd pomysł by zgłosić taki projekt do Budżetu Obywatelskiego – mówi Katarzyna Nowak, wiceprezeska stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, które pierwotnie w ramach Budżetu Obywatelskiego zgłosiło projekt. Miała to być wieża dla jerzyków.

Przeczytaj również: [Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę

Projekt jednak zmieniono, ponieważ według ornitologów tego typu obiekty nie są dla jerzyków atrakcyjnym domem. Ptaki te dawniej gniazdowały w skałach i wysokich drzewach, jednak od czasu, kiedy człowiek zaczął budować domy, jerzyki na swoje gniazda wybierają zakamarki za rynnami, w wolnych przestrzeniach pod dachami lub w murach budynków.

Obecność jerzyków na Żoliborzu odczujemy w przyszłym roku

Jerzyki wylatują z Polski w chwili, gdy kończy się lato, a ich powrót do kraju jest zwiastunem nadchodzącej wiosny. Ptaki, które tak polubili ludzie w miastach właściwie stale żyją w powietrzu. Jedzą, a nawet śpią w locie. Gniazdo jest im potrzebne w zasadzie wtedy, gdy przychodzi czas na lęgi.

Budki dla Jerzyków na Żoliborzu mają pojawić się do końca roku. – Mam nadzieję, że w przyszłe lato już odczujemy obecność jerzyków. Jeżeli faktycznie w miejscu, gdzie będą gniazdować będzie mniej komarów, to można się zastanowić nad kolejnym podobnym projektem, albo po prostu zachęcić też mieszkańców do tego, by sami zakładali tego typu budki – stwierdza przedstawicielka stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości.

Przeczytaj również: Zmasowany atak komarów. „Odeszliśmy od oprysków”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ